Жена изгуби 60 килограми со промена на 5 нејзини навики и одлучи да ја сподели својата тајна со светот

Признатата животна промена на Кија Твиселман инспирираше многу други. Кија, која потекнува од Калифорнија пробувала различни диети со години, но сето тоа било неуспешно. После неколку години Кија конечно успеа да изгуби 60 килограми за само една година, а тоа го стори со промена на 5 навики во нејзиниот секојдневен живот.

Сега, Киа им помага на другите да сфатат дека можат да го сторат истото. Таа стана инструктор, а едно од нејзините учења е дека не треба да бидете нетрпеливи и да сакате да видите брзи резултати. Наместо тоа, секој што сака да изгуби тежина треба да создаде здрав и постојан животен стил на кој сакаат да се посветат на долг рок.

Точка на вриење

Настанот што ја натера Кија да сака да го промени нејзиниот животен стил и телесната тежина се случи на летот од Кентаки до Аризона. Кога стигна на своето место, таа забележа дека не може да се смести. Таа морала дури и да побара продолжување на безбедносниот ремен.

Твиселман, тогаш 25 години, почувствувала дека е време да престане да се гледа како жртва себеси и да преземе одговорност за своите постапки. „Знаев дека е време да престанам да бидам жртва на моите околности и да ги преземам сопствените одлуки, за да можам да го изградам животот што навистина го посакував за себе“, рече таа.

Не одело лесно

Кија рече дека имало недели кога изгубила повеќе килограми од другите, некои кога не изгубила ништо и неколку недели кога дури и се здебелила. Затоа рече дека, без оглед на резултатите добиени секоја недела, важно е само да се одржи позитивен став. Тоа е начин да се запамети дека сите пречки можат да се надминат. Покрај тоа, фокусирањето на „зошто“ правиш таква жртва е клучот да се запамети дека, дури и кога работите не одат според планираното.

Секое големо патување почнува со еден чекор

  • Ова се 5-те секојдневни навики што го сменија животот на Кија:
  • Разбудете се еден час порано од вообичаеното и посветете го тоа време на себе.
  • Бидете сигурни дека го движите телото најмалку 30 минути.
  • Откажете се од секој оброк што не е корисен за вашето тело.
  • Пијте половина од телесната тежина во унци вода.
  • Запишете 10 работи за кои сте благодарни.