Зошто принцезата Дијана носеше 2 часовници на нејзиниот зглоб?

Принцезата Дијана секогаш знаеше да даде изјава со својот изглед и беше позната по својата љубезност. На пример, кралицата на срцата одбила да носи ракавици додека била надвор на службената должност, да биде поблизу до луѓето и да им искажува љубов.

Еднаш, таа била фатена на камера како носи 2 часовници на зглобот и тоа не било случајно. Дијана сакаше да ги изразува своите чувства кон луѓето што ги сакаше и овој гест беше наменет и за некој посебен.

Дијана и принцот Чарлс штотуку се свршија

Оваа фотографија од принцезата Дајана е направена во 1981 година, набргу откако таа и принцот Чарлс се свршиле. Камерата ја фати како го гледа својот свршеник додека игра поло, во Клубот Гардс во Виндзор. Сè изгледало прилично обично, освен еден мал и прилично екстравагантен детаљ: Дијана имала 2 часовници на зглобот.

Како што се испоставило, златниот метален часовник со тенка лента бил на Дијана, но потемниот му припаѓал на Чарлс. Дијана споделила дека го носела часовникот на Чарлс како почит кон него и да му донесе среќа.

Ова не беше единствениот пат кога Дијана ја покажа својата љубов со сентиментален гест

Дијана одби да ја носи тијарата што ѝ ја позајмила кралицата на денот на нејзината свадба. Наместо тоа, таа ја одбрала онаа која била во нејзиното семејство долги години. Со овој гест, Дијана покажала дека одлучила да остане верна на традициите на семејството, затоа што многу жени, вклучително и нејзината сестра, се венчале со оваа тијара.