Македонија 1975: Извадок од филм нарачан од Југословенската национална канцеларија за туризам кој ќе ви пробуди многу повеќе од носталгија

Во тоа време, Југославија беше главна туристичка дестинација за западните туристи. Најголем дел од туристите во Македонија беа од Холандија, на кои особено им беше драг на прекрасниот Охрид и неговата околина.    

Дали вашите тави, шминка или тоалети ве прават неплодни? Ново предупредување до жените за токсичните „вечни хемикалии“ присутни во секојдневните работи!

Отровните хемикалии кои демнат во садовите за готвење, шминката и тоалетите може да ги направат жените неплодни, сугерира една научна студија. Научниците со години предупредуваат за опасностите од перфлуороалкилните супстанции или „PFAS“. Таквите хемикалии можат да останат во околината илјадници години и се поврзани со сè, од рак до неплодност. Но, најновите докази од американски

Проблемите на „модерните“ невести: „Јас и мојот свршеник не пиеме, па на нашата свадба ќе послужиме САМО вода – луѓето се вознемирени и велат дека немањето дури и сок ќе ја направи свадбата досадна“

На форумот на Редит во рубриката „Am I the Asshole“ анонимната идна невеста откри дека со оглед на тоа што таа и нејзиниот вереник не пијат и затоа што венчавката ќе биде скапа, решиле да се откажат од алкохолот и сокови од менито за да заштедат пари. Но, некои пријатели и семејството рекле дека ова

„Погодете каде криев шишиња алкохол кога излегував со пријателите како помлада… мала помош: имам ЗАДНИК од 140 сантиметри!“

Жена со задник од 140 цм го запрепасти интернетот откако откри дека криела шишиња со алкохол во својот задник кога излегувала во клубови. Стеф Ошири (28) од Онтарио, Канада,  ја истакнува својата фигура на „OnlyFans“ и нејзиниот профил на „TikTok“, каде што може да се пофали со повеќе од 210.000 следбеници.     Манекенката се

Новак Ѓоковиќ не се кае што одби да се вакцинира против Ковид иако тоа му влијае на кариерата: Не му беше дозволен влез во Индијан Велс и Мајами, но се надева дека ќе попуштат на US Open

Новак Ѓоковиќ рече дека не жали што ги пропуштил турнирите во Индијан Велс и Мајами поради статусот на вакцинација против Ковид-19, но се надева дека ќе му биде дозволено да влезе во Соединетите Држави подоцна оваа година на УС Опен. Соединетите Држави во моментов им забрануваат на невакцинирани странци да влезат во земјата, иако се

Баксузи на денот: 14 луѓе на кои Марфи им бил придружник уште од првиот ден на работа

Многу луѓе имаат тенденција да се чувствуваат срамежливо за време на почетокот на новата работа бидејќи не познаваат никого таму или се плашат да остават лош прв впечаток. Но, се случува некои луѓе да имаат толку несреќа што во првите денови на работа се наоѓаат во навистина непријатна ситуација, што ги тера да размислуваат веднаш

Трикови поддржани од науката за да ги решите вашите проблеми со спиењето

Спиењето е од суштинско значење за нашето физичко и ментално здравје, а наоѓањето на вистинската положба за спиење може да ја направи сета разлика. Различните положби за спиење можат да влијаат на квалитетот на сонот и да ги ублажат различните проблеми. Во оваа статија, ќе ги истражиме најпопуларните проблеми со спиењето и кои позиции за

15 крзнени придружници кои инстантно ќе ја подобрат вашата ментална состојба

Можете да имате домашно милениче за постојан извор на среќа и секогаш да бидете расположени. Животните едноставно нѐ сакаат – не е важно дали сме болни, уморни или полни со енергија. Во продолжение погледнете ги овие слатки мали суштества. Се надеваме дека ќе ве насмеат.   1. „И сега фто? (што)“   2. „Мојата мачка

„Е сега оди ваму!“ Си го направил меракот и сега не сака да плати за услугите, ама колешките си го чуваат грбот. Можете ли да погодите на која не ѝ платил?

Нема шала со најстарата професија. Меѓудругото знаат и да боксуваат. Ние гласаме дека на таа во синиот фустан не ѝ платил. А вие?      

Хрватот Домагој Николиќ, кој тврди дека гробот на Александар Македонски е близу Прилеп, има да ни открие уште нешто

Професорот Домагој Николиќ има дипломирано на „London School of Economics and Political Science“, а магистрирано на „Rochester Institute of Technology“. Позната е неговата теза дека гробот на Александар Македонски всушност се наоѓа на местото Канда близу до Црнилиште, позади која тој цврсто стои. Тој има среќа да работи во мултидисциплинарен истражувачки тим под патронат на

Злато вредно 4,5 милиони евра, кое припаѓа на јужноамериканските нарко босови, конечно е запленето после цели ЧЕТИРИ ГОДИНИ

Инспекторите сега можат да го вратат златото во вредност од 4 милиони фунти, кое им припаѓа на јужноамериканските нарко картели, кое беше запленето на аеродромот Хитроу пред речиси четири години. Златото, тешко околу 104 килограми, беше на пат за Швајцарија од Кајманските Острови кога беше пресретнато од агенти на граничните сили на Обединетото Кралство во

„Ммм има вкус на каење“ – Инфлуенсер случајно изел киндер јајце од 11 илјади евра, дознал откако неговите следбеници му се изнасмеале

Роман Кемп случајно изел специјално киндер јајце за кое неговите следбеници истакнале дека вреди и до 10.000 фунти. (11.400 евра) 30-годишникот присустваше на шоуто „Capital Breakfast“ каде ја раскажа својата урнебесна приказна. Тој сподели фотографија од своето откритие откако во неделата го одвитка пола белото, полa млечно чоколадното јајце. Но, неговиот релаксирачки ден наскоро се

Бизарно или од помош? Вештачката интелигенција разви треман за рак за само 30 дена – и предвидува колку долго би живееле пациентите читајќи ги белешките на докторите

Вештачката интелигенција разви третман за агресивна форма на рак за само 30 дена и покажа дека може да ја предвиди стапката на преживување на пациентот со помош на лекарските белешки. Откритијата беа извршени од одделни системи, но покажуваат како употребата на моќната технологија оди многу подалеку од генерирањето слики и текст.   Истражувачите од Универзитетот

Иван Ајнштајн со нова песна: „Бори се“ ќе ве мотивира да станете од каучот и да му покажате љубов на светот!

Иван Ајнштајн, познатиот македонски јутјубер, има нова песна со наслов „Бори се“. Протагонист во новиот видео запис е неговата девојка Кике Цветче, која драстично го промени својот изглед благодарение на својата посветеност и поддршка од Иван и фитнес инструкторката Ана Стојанова со нејзината „Peach Army“. Иако овој пар продолжува да не забавува на „Јутјуб“ и

„Не се курчи“- ново стендап шоу на Надица Петрова, премиерно оваа среда во „Јавна соба“

Новиот стендап на Надица Петрова, „Не се курчи“, ќе биде премиерно изведен на 22.март во 21 часот во центарот Јавна соба. По подолго време, неуморната Петрова која има преку 30 успешни изведби на „One wo-man comedy show“, „Која сум Јас“, излегува пред публиката со нешто што ќе ја насмее скопската публика до солзи. Во „Не