15 ситуации кога луѓето откриле неочекувани работи, а интернетот полуде по нив

Според австралиските научници, постои само една во милијарда шанса да го запознаете вашиот двојник. Но, овој резултат беше добиен со помош на строги алгоритми: компјутер ги идентификуваше луѓето како двојници само ако имаа 8 слични мерења на лицето (како што се обемот на главата, должината на ушите и растојанието помеѓу центрите на зениците.) Но, очите

Крадецот мислеше дека 77-годишниот дедо е лесна мета, но тој сѐ уште има неколку трикови во ракавот

Познат факт е дека крадците честопати ги бираат своите жртви според степенот на ранливост и постарите лица се почеста мета. Но, не мора да значи. Овој крадец сакаше да го ограби 77-годишниот дедо кој си вадеше пари од банкоматот, но неговата „голема кражба“ заврши неславно. Резултатот е 1:0 за „боксерот“ од Велс.  

Сирискиот татко смислил игра со својата 4 годишна ќерка, за да не се плаши од авионите и бомбите во бесмислената војна која трае речиси 9 години

Граѓанската војна во Сирија започна уште во 2011 година. До сега загинаа околу половина милион луѓе, а 5 милиони бегалци се раселени насекаде по светот.

10 начини како да проверите колку е добра храната која ја јадете

Ние јадеме производи како јајца, овошје и леб скоро секој ден, но можеби не избираме производи со добар квалитет. Интересно пакување и ветувачки пароли можат да ни го одвлечат вниманието од вистинскиот производ. Подобро е да знаете неколку трикови за тоа како да го добиете најдоброто од маркетите, бидејќи нашето здравје зависи од тоа. Овие

Малку боксерска историја со смешна музичка позадина: Легендарниот боксер Мохамед Али против 18-годишното дете Мајкл Доукс

Се работи за егзибиционистички меч во Мајами, во кој тогаш 35 годишниот Мохамед Али се соочи со 18-годишниот боксер во подем Мајкл Доукс, кој очигледно тогаш имал уште многу да учи.

Жители на 10 држави ги споделуваат нештата кои најмногу ги нервираат кај туристите

„Прекутуризмот“ е нов термин кој се користи за да се опишат негативните последици од масовниот проток на туристи во различни земји и градови. Минатата година Светскиот совет за патувања и туризам (WTTC) објави список од 50 градови кои најмногу страдаат од прекутуризам. Се разбира, локалните жители се најмногу погодени од овие непријатности. Едно е кога

Зависник од млеко кој пиел 2 литри на ден, решил дека не сака „да умре сам“ и пслабна 133кг

Ловекот кој пиел скоро 2 литри млеко со маснотии на ден решил дека не сака да „умре сам“ и ослабна 133 килограми. Фил Кејси, самопрогласен зависник од млеко некогаш тежел 235 килограми и носел облека со големина 8XL, решил да го промени начинот на живот откако лекарите му кажале дека нема да доживее до 40-тата

20 луѓе покажаа како се променил нивниот изглед по раскинувањето со токсичен партнер

Секој на кој барем еднаш му било скршено срцето знае колку е тешко да се вратиме на вистинскиот пат по разделбата. Во такви моменти, се чини дека животот никогаш нема да биде ист и тоа е точно. Ќе биде многу подобар. Приказните за луѓето во оваа статија се директен доказ дека секоја „несреќа“ не е

Како изгледаат актерите од серијата „Дивиот ангел“, која не можевме да престанеме да ја гледаме во 2000-тите

Поминаа повеќе од 20 години откако гледачите низ целиот свет ја набудуваа драматичната врска на Иво и Милагорос и како Дон Ангелика, го бараше својот внук. Големата популарност на Дивиот Ангел веднаш ја претвори Наталија Ореиро во суперѕвезда не само во нејзината татковина, во Аргентина, туку и далеку над нејзините граници. Но и убавиот Факундо

Ајде госпоѓо, вадете сѐ што сте украле! И кога почна да вади…

Имало, има и ќе има луѓе што крадат и ќе бидат казнувани соодветно, но им ли доволно голема казна за ваква мајка, која и нејзиното дете го приморала да краде заедно со неа. Ниту едно дете не заслужува да трпи ваков срам!

Пар од Индија купува земјиште околу резерват за тигри, поради една прилично несебична причина

Фотографот Адита Синг ја напуштил својата работа во државните служби пред две децении и се пресели во градот Саваи Мадхопур во Раџастан со неговата сопруга Пунам Синг, да бидат поблизу до природата. Низ годините тие купиле 14 хектари земјиште во близина на резерватот за тигри Рантамборе само за да ја остават природата да си го

Mилениците се добрeдојдени во салонот на телекомуникацискиот оператор НЕОТЕЛ

Телекомуникацискиот оператор НЕОТЕЛ ги отвори вратите за домашните миленици. Без оглед на големината, тежината или расата, сите се добрeдојдени. Корисниците, а и оние кои се заинтересирани за услугите на НЕОТЕЛ, повеќе не треба да бидат загрижени дали нивното милениче смеат да го донесат во продажниот салонот. Додека се информираат или склучуваат договор миленичето може удобно

Човек кој се преправал дека сака да купи женски чевли поради фетиш, доби совршен одговор од продавачката

Една жена решила да се ослободи од старите чевли така што ќе ги продаде преку Фејсбук група за продажба на половни работи. Луѓе почнале да се распрашуваат за двата пара чевли на високи потпетици, а дел од нив биле и мажи. Еден од мажите бил упоредн жената да му ги фотографира чевлите додека ги носи

Човек од Глазгов страда од трајна „возбуденост“ по ужасна несреќа на работното место

Џејмс Скот се срами да се види со својата 9-годишна ќерка по низата несреќни настани кои му донеле хаос во животот. Тој се здобил со тешки повреди на карлицата, откако во работна несреќа паднале 1,5 тони стакло оставајќи го со скршеница на коската во ‘рбетот и блокирана уретрата. Исто така, претрпел четири повреди во пределот