10 домови на познати личности коишто чинат повеќе милиони долари и што ги прави нив извонредни

Има многу поволности кои доаѓаат со тоа да се биде славна личност – одење на фантастични забави и настани, патување низ светот итн. Без разлика дали се работи за замок на Беверли Хилс, имот покрај плажа или историска вила, познатите луѓе можат да уживаат во животот во скапи домови кои доаѓаат со безброј удобности. Направивме истражување и наведовме неколку од најскапите овде.

 

10. Камерон Дијаз, 14,7 милиони

 

Камерон Дијаз и нејзиниот сопруг, музичарот Бенџи Маден, имаат замок на Беверли Хилс кој може да се пофали со 7 спални соби и 10 бањи. Со дизајн во стил на фарма, имотот од 9.287 квадратни метри вклучува главна куќа, куќа за гости и удобности како што се терен за мотори, гаража и изобилен паркинг.

Внатре, главната спална соба нуди луксуз со камин, простор за седење и балкон, заедно со двојни гардероби. Опциите за забава се насекаде со театарска сала, бар, библиотека и многу повеќе. На отворено, има базен и двор.

 

9. Џон Леџенд и Криси Тајген, 17,5 милиони

Џон Леџенд и Криси Тајген добија раскошна резиденција од 10.700 квадратни метри за 17,5 милиони долари, со шест спални соби и девет бањи со модерен ентериер со мермер, детали од дрво и тавани од 12 метри.

Забележителни карактеристики вклучуваат двостран камин што ги дели трпезаријата и семејните соби, прозорци кои нудат панорамски поглед на градот и океанот и медиумска просторија од 500 квадратни метри опремена со седишта со нивоа и врвна аудиовизуелна технологија.

Приватниот апартман за главна спална соба, до кој се пристапува преку внатрешен мост од 30 метри, може да се пофали со два плакари, додека надворешниот простор прикажува бесконечен базен од 100 метри со солена вода и луксузна куќа со базен, што го прави олицетворение на луксузното живеење.

 

8. Тејлор Свифт, 17,7 милиони

Имотот на Тејлор Свифт на Род Ајленд, познат како „High Watch“ или „Holiday House“, беше купен за 17,75 милиони долари во 2013 година и се простира на 11.000 квадратни метри на 5,23 хектари, со осум спални соби, 10 бањи и осум камини. Сместен на врвот „Watch Hill“, имотот нуди приватна плажа и вклучува распространет заден двор со голем базен.

Изградена во 1929 година и претходно во сопственост на нафтената наследничка Ребека Харкнес повеќе од 30 години, замокот остави траен впечаток на Свифт, инспирирајќи ја нејзината песна „Последната голема американска династија“ со приказните за ексцентричниот начин на живот на Харкнес.

 

7. Адам Левин, 22,7 милиони

Адам Левин купи историски имот во Монтесито, Калифорнија, за 22,7 милиони долари, кој може да се пофали со речиси 5,2 хектари плодна земја.

Главната куќа во стил на медитеранска вила, има пет спални соби и кино, додека имотот вклучува и дополнителни структури како што се гаража со пет автомобили, гостински дом со две спални соби и „градинарска куќа“, со уште една резервна спална соба, вкупно 9 спални соби и 11 полни бањи. Експанзивниот надворешен простор нуди удобности како зелено, тениско игралиште со целосна големина со павилјон за гледање и затскриен базен.

 

6. Тревис Скот, 23,5 милиони

Замокот на Тревис Скот од 16.700 квадратни метри, дизајниран да личи на модерна јахта, нуди луксузен живот со 7 спални соби и 11 бањи распоредени на 3 ката, обезбедувајќи непречен поглед на Лос Анџелес.

Скриен на крајот на ќорсокак, стрмната патека на домот завршува на покривот, каде што нуди паркинг за гостите. Со доволно простор за неговата колекција на автомобили, вклучително и „авто-галерија“ со простор за 20 возила и погодности за забава како домашно кино со 15 седишта, теретана, сауна и соба за игри, имотот му обезбедува удобност за слободното време на раперот

Главниот апартман, сместен на последниот кат, располага со приватен балкон, два плакари и бања во спа-стил.

 

5. Двејн Џонсон, 27,8 милиони

Имотот на Двејн Џонсон во Беверли Парк, купен за 27,8 милиони долари, нуди 6 спални соби и 12 бањи, што го прави најголемиот имот во луксузниот кварт.

Сместен на рамна површина од 3,67 хектари, ултра-приватниот имот има повеќе порти за лесен пристап и се протега на огромни 17.630 квадратни метри, нудејќи ја секоја погодност што може да се замисли, како што се тениско игралиште, базен на сонце и спа, затворен базен, голема теретана, бејзбол игралиште, музичка соба со студио за снимање, кино и лифт. Дополнително, вклучена е и посебна куќа за гости од 2.500 квадратни метри.

 

4. Адел, 58 милиони долари

Адел купи неверојатен замок во Калифорнија за 58 милиони долари, со 8 спални соби и 11 бањи на 3,5 хектари во паркот Северен Беверли. Со површина од 1.718 квадратни метри, резиденцијата нуди луксузни удобности, вклучително кино сала, фитнес, базен, спа и уметничко студио, со панорамски поглед на Лос Анџелес и околниот кањон.

Гостите ги пречекува двокатно фоаје кое води до класични семејни соби, дневни и трпезарии, додека главната спална соба вклучува приватна канцеларија, тераса и сопствена соба со двојни бањи, сауна и парна соба. Дополнително, гостинската куќа со две спални соби со комплетно опремена кујна ја надополнува главната куќа, полна во историјата бидејќи ја изградил актерот Силвестер Сталоне откако го купил земјиштето во 1994 година.

 

3. Бен Афлек и Џенифер Лопез, 60 милиони долари

Џенифер Лопез и Бен Афлек купија огромен дворец во Беверли Хилс, Калифорнија, за 60,85 милиони долари, со 12 спални соби и 24 бањи распослани низ површина од 38.000 квадратни метри. Сместен на имот од пет хектари, домот овозможува прекрасен поглед на планината и вклучува луксузни удобности како што е единствениот затворен спортски комплекс со теретана, терени за кошарка и пиклибол, боксерски прстен, спортски салон и бар.

Со базен, пентхаус за гости, куќа за чувар и гаража со 12 автомобили, имотот нуди неспоредлива безбедност, комплетна со стражарница со две спални, што го прави еден од најприватните и најбезбедните имоти во Беверли Хилс.

 

2. Ким Кардашијан, 70,4 милиони долари

Вилата на Ким Кардашијан во медитерански стил вредна 70,4 милиони долари се простира на 7.450 квадратни метри на два ката. Вклучува одлична просторија која се состои од дневна соба, трпезарија и гурманска кујна, со лизгачки стаклени врати од подот до таванот кои нудат поглед на океанот. Примарниот апартман располага со камин, простор за седење, двојни бањи слични на спа и гардероба, додека дополнителните спални соби имаат сопствен апартман, вклучително и една со приватен влез, бања и кујна.

Со погодности како теретана, медиумска сала, спектакуларен базен и спа со кабана и тениски терени, сите сместени на повеќе од 3 хектари уредени терени над плажата Ел Сол во Малибу, овој замок станува олицетворение на луксузно живеење и забава, комплетирано со приватна патека што води до ексклузивниот бел песок на плажата Ел Сол.

 

1. Џорџ Клуни, 107 милиони долари

Џорџ Клуни ја купи вилата Олеандра во северна Италија од семејството Хајнц во 2002 година, неверојатен имот прикажан во делови од филмот „Ocean’s Twelve“.

Презентирајќи 25 соби, тениски игралишта, теретана, гаража за мотоцикли, кино сала, базен, терен за кошарка и две пристаништа на езерото Комо, имотот забележа значително зголемување на вредноста, од куповната цена на Клуни од 14 милиони долари на над 100 милиони долари. Сместен на езерото Комо, посакувана дестинација за познати личности и ултра богати луѓе, регионот е дом на холивудски ѕвезди како милијардерот Ричард Бренсон, Стинг, Мадона и Силвестер Сталоне.

 

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *