10 факти за вашето тело кои ќе ве остават во прашалници

Можеби изгледа дека го знаеме нашето тело како буквар. Живееме во него толку многу години, па се чини дека веќе ништо не е изненадувачки. Сепак, сè уште имаме некои карактеристики за кои веројатно никогаш не сме слушнале. Во секој случај, еве шанса да се запознаеме малку подобро.

Откриваме 10 тајни за кои не сте знаеле дека ги има вашето тело.

1. Јазикот може да се здебели.

Не само што добиваме неколку сантиметри во половината, туку и во јазикот. Во многу случаи, јазикот со прекумерна тежина доведува до опструктивна ноќна апнеја. Едно истражување покажа дека дебелите луѓе кои страдаат од оваа состојба имаат поголеми јазици од оние кои имале само прекумерна тежина. Добрата вест е дека можете да го ослабете јазикот ако ослабете и вие.

 

2. Колку е подолг четвртиот прст, толку повеќе тестостерон имате.

Односот помеѓу показалецот и четвртиот прст е директно поврзан со тоа колку тестостерон имате. Ако четвртиот прст ви е подолг, имате високо ниво на тестостерон во вашето тело. Жените кои имаат пократки показалци се посилни поради поголемата изложеност на тестостерон во матката.

 

3. Нашата стомачна киселина е толку силна што би можела да изгори дупка низ нашето тело доколку немаме заштитна мембрана (обвивка).

Имаме специјална обвивка која го штити нашиот стомак од ефектите на киселината. Сепак, понекогаш може да го доживееме чувството на печење, на пример, поради рефлукс на киселина (кога таа се враќа малку во хранопроводот) и чувствувате горење. Најлошото сценарио е кога дигестивниот систем не работи добро, што доведува до тоа да страдаме од чир.

 

4. Секој ден произведуваме 1-2 литри плунка.

Во одредени периоди, имаме повеќе плунка од вообичаено поради различни фактори, но сепак произведуваме приближно иста количина на плунка дневно.

 

5. Нашиот мозок не чувствува болка.

Мозокот само нè предупредува за повреда или оштетување и не може да чувствува болка бидејќи нема специјални рецептори. Значи, кога добиваме главоболки, нашиот скалп, вратот, синусите, очите и така натаму ја идентификуваат болката. Затоа дури и неврохируршки операции може да се направат додека пациентот е сè уште буден.

 

6. Женското срце чука побрзо од машкото.

Женскиот орган е помал (околу 120 g во споредба со машкиот орган со 180 g), така што чука побрзо за да ја надомести својата големина. Просечното женско срце чука околу 70-85 пати во минута, додека машкото чука помеѓу 78-82 пати.

 

7. Нашиот имунолошки систем не знае дека имаме очи.

Нашите очи имаат имунолошка привилегија што ги штити виталните органи од уништување од нашиот сопствен имунолошки систем доколку ги забележи. Спречува оток и промена на ткивото, со што го штити нашиот вид. Затоа е лесно да се направи истражување и терапија, бидејќи имунолошкиот систем не отфрла ништо.

 

8. Луѓето можат „да светат“, ние едноставно не можеме да го видиме.

Интензитетот на светлината што ја емитува нашето тело е 1.000 пати помал од чувствителноста на нашите очи. Сепак, можеме лесно да го видиме со помош на специјални чувствителни камери. Нашите најсветли точки се челото, вратот и образите, кои најмногу светат во доцните попладневни часови.

 

9. Само 39% од луѓето имаат дополнителна коска на коленото.

Не само што е бесмислено, туку предизвикува и остеоартритис. Коската се нарекува фабела и нема еволутивна причина за постоење. Се наоѓа во тетивата што го прицврстува мускулот на бутната коска. Се верува дека коската создава нерамна сила на коленото и поради неа може да дојде до оштетување на ‘рскавицата.

 

10. Имаме различни „чашки“ за колена до 3-5 години.

Повеќето луѓе мислат дека бебињата се раѓаат без чашки за колена, сепак ги имаат, но материјалот е малку поинаков. Колената на бебињата се целосно направени од ‘рскавица. Ова е со цел да се обезбеди полесен излез преку породилниот канал. Подоцна, чашките се стврднуваат.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.