10+ фасцинантни факти што заборавиле да ги спомнат во училишните книги

Што ги крунисува египетските пирамиди ? Како Исланд го создава својот уникатен „вулкански леб“? Каде можете да бидете сведоци на најретката појава во светот? Нашата природна љубопитност нè турка да ја истражуваме мистеријата на нас самите и фасцинантниот свет околу нас.

1. Машките жирафи имаат посебен пристап да откријат кој е подготвен за љубов.

За разлика од животните со различни повици за парење или јасни топлински циклуси, машките жирафи вложуваат дополнителни напори да најдат потенцијални партнери. Тие им приоѓаат на женките и почнуваат да ги удираат со глава во мочниот меур додека не уринираат околу пет секунди, додека мажјаците пијат една голтка. Овој чин ќе им помогне да ја проценат плодноста и подготвеноста на женката за парење.

 

2. Сахара не била отсекогаш пустина – некогаш била бујна шума пред 6.000 години.

Сахара порано била зелен рај со шуми и трева пред околу 6.000 години. Меѓутоа, климатските промени ја претворија во топла пустина што ја знаеме денес.

 

3. Во Исланд се пече леб право во земја користејќи геотермална топлина

Во земјата на гејзерите и вулканите, Исланѓаните го усовршија занаетот за печење „вулкански леб“ (hverabrauð). Тие закопуваат тенџере со тесто во дупката во близина на гејзер 24 часа, дозволувајќи и на топлината на Земјата да ја направи својата магија на температура од 100°C.

 

4. Запознајте го безбојното виножито кое се појавува само под одредени услови.

Не е нашето типично виножито; ова е многу редок феномен наречен „лак магла“ кој се појавува за време на магливи денови, а не за време на дожд. Интересно е тоа што може да направи изненадувачки изглед ноќе, станувајќи мистичен „месечина“.

 

5. Вака изгледа врвот на една од египетските пирамиди.

Каменот Бенбен бил откриен во храмот на Феникс, а според научниците, тој се наоѓа на врвот на пирамидата на Аменемхат III. Со натписи кои се молат фараонот „да го види животот повторно“, симболизира циклични сезони и зазема уникатно место во древните египетски верувања.

„Нека му се отвори лицето на царот за да го види Господарот на хоризонтот кога ќе го премине небото; нека го натера царот да блесне како бог, господар на вечноста и неуништлив“.

6. Ако ги храните канаринците со црвена храна, тие ќе ја променат бојата.

Канарините имаат шарени пердуви благодарение на специјалниот пигмент во нивните крилја. Изложеноста на сончева светлина или консумирањето црвена храна ги менува нивните нијанси.

 

7. Во 2014 година, брадата на Тутанкамон му паднала за време на процесот на чистење во Египетскиот музеј.

Откриена во 1922 година, погребната маска на фараонот Тутанкамон претрпе ненамерна штета во 2014 година кога вработените во музејот се обидоа да ја поправат. Нивниот обид вклучува употреба на епоксидни и остри алатки, но за жал, само ја влоши штетата на овој вреден артефакт.

 

8. Некои видови орхидеи се нарекуваат „ѓаволски растенија“ и не за џабе.

Во длабоките шуми на Колумбија живее ѓаволската орхидеја (Telipogon diabolicus), и тоа не е обичен цвет. Погледнете внимателно и ќе видите лице со рогови и црвени очи точно во средината. Затоа луѓето го нарекуваат „ѓаволско растение“. За жал, не можете да го купите во продавница бидејќи му требаат посебни услови за да расте и е наведен како критично загрозен растителен вид.

 

9. Пингвинот има изненадувачко влијание врз животната средина на Антарктикот.

Во последните 5.000 години, пингвините му дадоа на Антарктикот 7.3 милиони килограми хранливи материи. Со климатските промени, овие елементи се од витално значење за промовирање на растот на растенијата, покривање на замрзната почва и поддршка на локалниот опстанок на дивиот свет.

 

10. Роденденската традиција станува позачинета бидејќи семејството и пријателите фрлаат цимет врз сингл славениците во Данска.

Трајната данска традиција од 16 век продолжува и денес. Ако некој е сингл на својот 25-ти роденден, пријателите и семејството ќе го посипат со цимет. Оваа традиција е знак за трговците со зачини кои многу патувале и останале сами затоа што никогаш не биле на едно место доволно долго за да најдат некого.

 

11. Необичната појава на џиновски ледени топки на полуостровот Јамал.

Според специјалистите од Институтот за истражување на Арктикот и Антарктикот (ААРИ), овој изглед е исклучително редок феномен предизвикан од силни ветрови кои го креваат и вајаат снегот во тркалезни топки, давајќи им сјајна завршница. Овие снежни топки се собираат по должината на брегот, со големина од како тениско топче до речиси 3 метри во дијаметар.

 

12. Авокадото е отровно. Само не за нас.

Авокадото е наше вкусно задоволство, но тука е пресвртот: тие се токсични за речиси сите освен за луѓето. Преполни со отровна киселина наречена персин, можат да бидат штетни за птиците и големите цицачи како коњите и кравите.

  • Иванка напиша:

    Многу интересни и поучни статии.

  • Zemits machine напиша:

    Yet another thing is that when evaluating a good online electronics shop, look for web stores that are regularly updated, trying to keep up-to-date with the most up-to-date products, the best deals, and helpful information on product or service. This will ensure that you are dealing with a shop that really stays over the competition and gives you things to make knowledgeable, well-informed electronics expenditures. Thanks for the vital tips I’ve learned through the blog.

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *