10 фотографии кои ќе ви ја доближат Турција од несекојдневната страна и ќе ви покажат зошто е една од најпосакуваните дестинации на светот!

Турција е неверојатна земја со вековни традиции за кои може да се учи цел живот. На пример, не треба да бидете изненадени кога ќе дознаете дека Турците додаваат јогурт во повеќе јадења, имаат лак за коса во машките тоалети и ги покриваат своите автомобили со килими.

На најдовме неколку фасцинантни факти за Турција кои можат да ги изненадат дури и оние кои редовно ја посетуваат оваа земја.

1. Се грижат за уличните животни

Затоа, можете да видите мачки буквално насекаде.

2. Во некои кафулиња добивате гратис локум со кафето

3. Турците обожуваат излети

4. Келнерите ги прскаат гостите во рестораните со колонска вода

После јадењето вообичаено е да го викнете келнерот и да му кажете да ви попрска колонска вода на рацете. Тоа е честа ситуација ако се прејадете и ви треба нешто да ве освести.

5. Несекојдневен изглед на телефонски говорници

6. Бесплатен лак за коса, дури и во машките тоалети

7. На аеродромот во Истанбул има зони за дремка

8. Турците ги покриваат своите автомобили со ќебиња и черги

9. Седењето со скрстени нозе пред други луѓе се смета за неучтиво, особено пред повозрасните

10. Никогаш не ја сушат долната облека надвор, се смета за срамно

Сте биле ли бо Турција и дали ви се допаѓаат турските обичаи и култура?

 • Sibeldzan напиша:

  Jas ne bev no mnogu sakam da odam duri od sto gi sakam turcite go nauciv i nivnijot jazik se nadevaam deka eden den i jas ke odam

 • Sibeldzan напиша:

  Ii Nivnite obicai i kultura mnogu mi se dopagaat 🥰🥰

 • Насрединхоџа напиша:

  Земја што се грижи, нема улични животни, сите се во шелтер. Мачката се цени ради спомнувањето во куранот.
  Бисквит или колаче ќе ти послужат и во други земји. Ја лично би си нарачал сам ако сакам.
  Турците сакале излети. Демек другите нејќат.
  Која будала сака да мириса на колоњска вода од келнерот?
  Бесплатен лак за коса, во машки тоалет? По педерлук, здравје.
  Зони за “дремка” има на сите поголеми аеродроми.
  Другото се глупости

 • V.N. напиша:

  Zemjata e ubava da se vidi i e dobar zil za odmor ,ama nivnite obicai ne mi se bendisuvaat.Mi se premnogu primitiven.
  Na zapat ima podobra Kultura.

 • Коментирај анонимно

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.