10 грешки со кои жените несвесно си ја уништуваат фигурата. Но, ние го имаме решението!

Сите девојки имаат различни типови на тело и различни стилови. Постои стереотип дека само слабите луѓе можат да се пофалат со тенок струк. За среќа, тоа не е така, бидејќи со помош на некои трикови, жена од која било градба може да направи „издлабена“ силуета. И дури не треба да прибегнувате кон пластична хирургија, диети или да купувате скапа долна облека за слабеење.

 

1. Панталони со низок струк

Прикажувањето на половината со панталони со низок струк е можно само ако стомакот е гол, но тоа не е секогаш случај. Ако, напротив, кошулата е вовлечена, силуетата ќе изгледа цилиндрично, тоа ќе ја „украде“ половината.

Стилистите советуваат да купувате панталони со висок струк бидејќи тие му даваат на телото поженствена форма.

 

2. Многу тесни фустани

Понекогаш се чини дека ништо не го покажува вашиот струк како што може фустан. Но, постојат и други стилови кои многу подобро ја нагласуваат силуетата. Такви се фустаните со „лелеав“ долен дел и поголемо деколте.

 

3. Бело горе, црно долу

Мора да се запомни дека белото визуелно проширува, а црното, напротив, стеснува. Затоа, правилото „бело горе- црно долу“ треба да се користи токму спротивно: темниот горен дел ќе го стесни торзото, а светлото на нозете визуелно ќе ги прошири колковите. Така половината ќе биде поизразена.

 

4. Еднобојни фустани

Колор блок (неколку бои во едно парче облека) навистина визуелно може да ја направи фигурата поиздлабена. Особено се препорачува да се користат темни бои на местата на свиоците: тие можат многу поволно да ја нагласат половината.

 

5. Погрешен крој на фустан

Безобличните работи не ја нагласуваат половината. Стилистите советуваат да изберете облека со изразена силуета. Работата не треба да биде тесна, но малку „наместен“ фустан ќе ја направи сликата пособрана.

 

6. Блузи и широки кошули

Доколку носите широка кошула, се препорачува да ја ставите внатре во панталоните. На овој начин силуетата станува поженствена. За ова постои мал „лајф хак“: треба да ја напикате блузата и потоа да ги кренете рацете нагоре. Така, ткаенината нема да стега, а силуетата ќе испадне порелаксирана.

 

7. Недостаток на украси

Накитот може да помогне во обликувањето на силуетата. Така, долгите обетки и ланчето ќе ги нагласат рамената, а нараквиците на раката ќе го свртат вниманието кон колковите. Така, овие 2 дела од телото визуелно ќе се зголемат, создавајќи ефект на тенка половина.

 

8. Сако со или без копчиња

Стилистите препорачуваат да се носат ваквите работи откопчани: ткаенината ќе ги врами облините на страните, со што предниот дел на телото ќе биде многу потесен.

 

9. Погрешно избран ремен

При изборот на ремен, треба да се потпрете на вашиот тип на тело. Значи, девојките со долго торзо можат да носат широк појас, за кратко торзо одговара потесен појас, бидејќи визуелно има помалку простор на телото за тоа.

 

10. Затворено деколте

Високата јака на фустанот честопати ги крие карактеристиките на фигурата, горниот дел од телото изгледа порамно поради еднобојниот блок. Во овој случај, подобро е да се грижите за други начини за прикажување на половината, на пример, изберете парче со кратко здолниште.

Дали се согласувате со овие трикови?

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.