10 херои од родители кои знаат како едноставните нешта да ги претворат во трајни бесценети спомени

Алберт Ајнштајн тврдеше дека постојат само 2 начини да се живее животот: едниот е кога ништо околу вас не е изненадувачки за вас, а вториот е кога сè наоколу изгледа како чудо. Вљубените родители можат да го научат детето да ја доживува радоста секој ден и да знаат како да создадат барем понекогаш малку магија.

Подготвиле избор на луѓе чии родители им дале среќни години на љубов и поддршка.

1.

Кога се запишав на факултет во друг град се сместив во студенски дом. Мајка ми ме испрати и ми помогна да се сместам. Ми ги даде сите пари и зачува за да има за билет со последниот автобус. Бев пресреќен дека конечно се ослободив од родителската грижа и можев да уживам и да правам што сакам. Но на мајка ми ѝ избегал последниот автобус, таа ја поминала ноќта на автобуската станица бидејќи имала доволно пари само за еден билет, па си отишла утрото. Ова го дознав 7 години подоцна и ужасно плачев.

2.

Еднаш, како дете, во нашето село дојде автомобил со сладолед. Тато ми даде голема сума на пари за да купам сладолед. Сладоледот тогаш беше евтин. Па, купив за целата издадена сума, едвај го одвлеков дома, но немаше каде да го ставам: замрзнувачот беше полн со месо. Мама пцуеше, а тато ги викна децата од цело маало, јадеа колку можеа. Тоа ми е еден од најубавите спомени.

3.

Татко ми е страствен орнитолог. Како дете ми кажужаше многу работи за птиците и ме научи да ги препознавам по видот и гласот. Имавме и мал ритуал: секоја вечер по вечерата, излегувавме надвор во темница и испуштавме звуци како бувови за да почнат да ни враќаат назад. Ни одговараа само повремено, но сеќавањата на ова сè уште ме топат.

4.

Целото семејство се собра на некаква прослава. Седиме на масата, и одеднаш се појави прашањето што е највкусното нешто што сме го јаделе во детството. Реков: „Тестенини. А особено беше вкусно со чорба“. Мајка ми  се расплака и ја напушти собата. Тргнав по неа за да ја смирам, а таа низ плачење почна да повторува: „Тоа беше сè што можевме да си дозволиме тогаш! Извини!” Но мене тоа ми беше позитивно сеќавање и омиленото јадење. Додека ние се забавувавме и игравме, не забележувајќи се наоколу, нашите родители направија се што можеа да направат за нас.

5.

Кога се запишав на факултет, татко ми не одведе мене и мајка ми во ресторан. Мама се жалеше што потрошиле толку пари, можеле да соберат храна и да ја постават трпезата дома. Но, тато рече: „Не секој ден нашите деца одат на факултет“. Тато го нема веќе 6 години, јас сум веќе баба, но сè уште не можам да го заборавам овој момент.

6.

Целото мое детство со моите родители беше празник. Тато беше возач во фабриката и секогаш беше на пат. Од 10-годишна возраст, штом дојде летниот распуст, одев со него во кабината. Патувавме скоро низ цела земја! Дури како возрасен сфатив колку ми значат овие патувања.

7.

Кога бев мал, моето семејство имаше тежок период 3 години по ред. Мама и тато постојано бараа хонорарна работа, а платата доцнеше. Мајка ми имаше комплет – златни обетки, синџирче и привезок, кои многу ги сакаше. Но, пред мојот роденден, таа наводно го изгубила синџирот, а во исто време ѝ дале бонус на работа, а јас добив подарок. Следната година мајка ми го „изгуби“ приврзокот, но веќе дел од долгот му беше платен на татко ми на работа, а мојот роденден повторно беше прославен. Во третата година ситуацијата се повтори. Дури со текот на времето ми стана јасно дека накитот на мајка ми не е изгубен, туку едноставно продаден за да имам добро детство.

8.

Живеевме во сиромаштија. Но, моите пријатели правеа луди роденденски забави со зоолошки градини, детски куќи и кловнови. И мајка ми реши да ми направи забава со преспивање за мојот 11-ти роденден. На сите им набавила корнети сладолед, но кога ја отворила кутијата, се испоставило дека се скршени. Затоа, мајка ми рече дека нема да имаме обичен сладолед, туку сладолед наречен „Магичен замок“: скршените парчиња навистина изгледаа како делови од замокот. На сите ни се допадна оваа идеја толку многу што моите пријатели потоа ги замолија и нивните родители да им го направат овој сладолед.

9.

Мама го зеде слободниот ден, а потоа се јави во училиштето и рече дека јас и сестра ми нема да бидеме таму. И отидовме на море. Цел ден градевме замоци од песок, јадевме риба и чипс и си игравме. Беше многу неочекувано, а денот испадна едноставно прекрасен, па сето тоа беше многу незаборавно.

10.

Кога бев дете, ги земавме сите перници и ќебиња и сите заедно лежевме и спиевме на подот во дневната соба. Некако така спиевме неколку недели. Секоја вечер вечеравме, а потоа одевме да гледаме филмови на нашите „кревети“. Се чувствував безбедно покрај мајка ми, тато и сестра ми. Сега сум возрасен маж, а понекогаш и жена ми и јас вовлекуваме голем душек во дневната соба. Сакав да му угодам на сопственото дете со овие чувства, но долги години не можевме да зачнеме бебе. Но, дојде среќата – очекуваме девојче. Се надевам дека ќе успееме да му ја пренесеме на нашето бебе истата љубов и топлина што ги чувствував пред години.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.