10 карактеристики на предмети кои имаат цел за која не сме биле свесни!

Понекогаш, кога ќе видиме чудна квадратна крпеница на ранецот, дополнителни дупчиња на патиките или цветен принт на гаќичките, имаме тенденција да мислиме дека овие работи се само дел од дизајнот на самиот производ. Но, решивме да копаме подлабоко и да откриеме дали тие имаат цел за која не бевме свесни до сега.

 

1. Квадратна лепенка на ранецот

 

Многу ранци имаат квадратна лепенка со 2 процепи на неа. Тоа се нарекува јазиче и тоа не е само за декорација. Првично, јазичето е дизајнирано за планинарите или велосипедистите со конец или јаже за да прицврстат некоја опрема, како фенерче, алат, патики кога одите во теретана и слично.

 

 

2. Дупка во мијалникот

Како по правило, обичен мијалник за бања има 3 дупки: дупка за славина, одводна дупка и мистериозна мала дупка во близина на врвот на сливот, што се служи доколку се случи прелевање на мијалникот. Преливот на мијалникот е поврзан со одводната цевка. Ја канализира водата надолу во одводот ако одводот на мијалникот е затворен. Благодарение на овој отвор, водата нема да се излее од мијалникот на подот.

Но, ова не е единствената цел на ова дупче. Исто така ја подобрува дренажата. Го храни воздухот до одводната цевка, благодарение на што водата тече многу побрзо. Мијалниците што немаат отвори за прелевање обично се цедат побавно.

 

3. Дупки на патиките

Речиси сите патики имаат дополнителни дупки, но многу малку луѓе ги користат. Но, овие дупки помагаат да ги задржите вашите стапала прицврстени во чевлите и да спречат плускавци. Само треба да ги провлечете врвките од чевлите низ овие дупки и да ги врзете. На овој начин, ќе добиете поудобно искуство при носење.

 

4. Леплива лента на пелените

Гаќите и пелени за еднократна употреба често се опремени со специјална леплива лента. Обично се наоѓа на задната страна, но понекогаш можете да ја најдете на предната страна на производот.

Оваа леплива лента ви овозможува компактно да ја свиткате валканата пелена. Ако е напред, тогаш искористената пелена треба да се навива почнувајќи од нејзината задна половина. Ако лентата се наоѓа на задната страна, тогаш почнете да вртите напред. По превиткување на пелената, лентата се користи како држач за рабовите.

 

5. Засекот на седлото на велосипедот

Некои седла за велосипеди имаат отвори во средината за да се намали притисокот во пределот на меѓуножјето. Како по правило, ова седло е популарно меѓу велосипедистите кои треба да поминуваат часови седејќи на него. Сепак, оние кои претпочитаат краткотрајно рекреативно возење велосипед, веројатно нема да ја почувствуваат разликата помеѓу отсечено седло и обично седло.

 

6. Дупки во стапчето на „Чупа Чупс“

Дали некогаш сте забележале мали квадратни дупки во стапчето на „Chupa Chups“? Многумина од нас веројатно се прашувале која е нивната цел кога бевме мали. Причината за овие дупки е да се осигура дека главата на лижавчето ќе остане прицврстена за стапчето наместо да се откачи и да падне од него. Ова е причината зошто малку лижавчиња секогаш остануваат во овие дупки.

 

7. Малиот џеб на фармерките

Малиот џеб во десниот преден џеб е дел од оригиналниот дизајн на фармерките. Пред речиси 150 години, првите сини фармерки имале 2 предни џебови и мал џеб за џебен часовник, што бил вообичаен додаток на денот. Подоцна, луѓето почнале да го користат овој џеб за да носат монети, билети, запалки и други ситници.

 

8. Нож со шрафче

Целта на шрафот е сосема јасна, но зошто е прикачен на преклопен нож? Има причина за тоа.

Келнерите и сомелиерите го користат ножот за да ја отстранат капсулата од тесното грло. И после тоа, тие можат да отворат шише со шрафче. Оваа алатка се нарекува „нож за сомелиер“. Лесно се носи во џеб и не ви требаат други алатки за да отворите шише.

 

9. Дупка во лажицата за шпагети

Лажица за шпагети го олеснува мешањето и сервирањето на тестенините. Но, иако е сосема јасно за што служи самата лажица, целта на дупката во центарот на лажицата не е толку очигледна. Но, излегува дека сè е едноставно.

Оваа дупка ви овозможува да измерите една порција шпагети. Така, со оваа лажица можете да бидете сигурни дека ја готвите вистинската количина на тестенини.

 

10. Принт на влошката на гаќичките

Можете да најдете различни модели на гаќички произведени од различни производители. Сепак, спротивно на популарното верување, овие модели не се тука само за украсување. Тие дозволуваат гаќичките лесно да се прилагодат на обликот на вашето тело. Тие исто така ги прават помеки, пофлексибилни и поиздржливи.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.