10 лесни за практикување совети од Џулија Робертс за да го задржиме нашиот младешки изглед

Во текот на целата нејзина кариера, која започна во 1987 година на ТВ, Џулија Робертс 5 пати беше прогласена за најубава жена на светот на годишната листа на магазинот People. Ова е рекорд што ниту една друга славна личност досега не го постигнала. Денес, со своите 55 години и понатаму е една од најубавите жени, а својата непроменлива убавина ја припишува на неколку трикови кои вреди да се украдат.

1. Никогаш не заборавајте да носите крема за сончање

Јулија сака да се сонча и да оди на плажа со своите деца, како што можеби веќе сте виделе на нејзиниот Инстаграм профил. Во 2017 година, таа изјави за едно списание: „Како одговорен родител со три деца кои сакаат да бидат на отворено, целосно се потпирам на добра крема за сончање“.

Таа откри дека избира заштитен фактор 30 за поактивни денови бидејќи „продолжува да работи без разлика колку сме испотени или колку време поминуваме во вода! Тоа е магично“.

 

2. Никогаш не заборава да ги хидрира рацете

Многу луѓе имаат тенденција да се фокусираат само на лицето кога станува збор за нега на кожата, но рацете исто така може да покажат знаци на стареење. Јулија верува дека е клучно да се најде добар хидратантен крем за нив.

Таа рече: „Ставам крема убаво на рацете и лактите секогаш, особено после миење на садовите“.

 

3. Секогаш го мие лицето пред спиење

Во уште едно од многуте интервјуа што ги има дадено, таа призна дека важен дел од нејзината секојдневна рутина за убавина се состои од нанесување на навистина ефикасен лосион за отстранување шминка за очи.

„Многу пати ја вадите шминката на очите навечер, а следното утро се будите и изгледате како веќе да сте се шминкале! Но, оваа формула успешно ја отстранува шминката. Повеќе од шест години, тоа е единствениот производ што го користам секој ден. Прекрасно е!“

 

4. Користи хидратантна и сјајна подлога

Џулија Робертс е зафатена мајка на три деца, но секогаш изгледа блескаво и свежо. Женевиев Хер, една од шминкерите на ѕвездите, откри дека дел од тајната на природниот изглед на актерката е нанесувањето на хидратантна, блескава подлога од Lancôme која не само што го зголемува сјајот туку и ги намалува фините линии.

Оваа формула ѝ овозможува на кожата да дише, а има и хранливи состојки како што се хијалуронска киселина, која делува како погуста и манделична киселина, која ја измазнува и ја рафинира кожата.

 

5. Има едноставна рутина

Актерката откри: „Во обичен ден, само ќе ги измијам забите, ќе го измијам лицето и ќе ставам крема за сончање. Јас сум зафатена мајка, а понекогаш само ги заштитувам децата и трчам надвор и ќе ми изгори носот. Така, вложив посилни напори да се грижам за себе“.

 

6. Внимава што јаде

Џулија Робертс докажува дека не постои рутина за убавина која не е надополнета со правилна исхрана. Во интервју за весник, таа рече: „Дефинитивно се обидуваме да јадеме внимателно. Како што секогаш им велам на моите деца: „Треба да ги јадете добрите работи за да ги добиете добрите работи“.

Сепак, почитувањето на диетата може да биде многу тешко, па нејзиниот најдобар совет е: „Останете смирени, пијте вода, спијте и бидете радосни“.

 

7. Ги мие забите со сода бикарбона

Насмевката на Јулија е нејзин заштитен знак, а обожавателите отсекогаш се прашувале која е нејзината тајна да има толку совршени заби. Таа призна дека го следи примерот на нејзиниот дедо.

„Ги мијам забите со сода бикарбона. Мојот дедо би ставил голем куп бикарбона на четката за заби“.

 

8. Вежба еден час

Џулија Робертс морала да ја прилагоди својата рутина, па нема време да оди во теретана, бидејќи е мајка со полно работно време. Поради тоа таа вежба во својот дом додека се грижи за своите малечки.

Таа го дели своето време правејќи 20 до 40 минути аеробик проследено со 40 минути вежбање на телото (низа вежби фокусирани на зајакнување на јадрото и намалување на воспалението), склекови, пленк (по 60 секунди) и сквотови.. Кога може, таа го менува ова со пливање и трчање.

 

9. Не е загрижена за нејзината возраст

Јулија еднаш рече дека една од нејзините најголеми тајни за да остане млада е „да се обиде да се помири со процесот на стареење“.

Таа дури и зачекори во контроверзии, осудувајќи ги притисоците врз жените во Холивуд, бидејќи тврдеше дека можеби ја ризикувала својата кариера со тоа што избрала да не подлежи на операциони зафати.

 

10. Нејзината најголема тајна: да се биде среќен

Во едно интервју Јулија изјави дека една од нејзините тајни да остане убава и сјајна е да биде среќна. „Мислам дека оптимизмот и чувството за хумор дефинитивно помагаат, но среќата е нешто што го негувате. Откако ќе го најдете, тоа е клучот за да изгледате убаво“.

Да се ​​врати дома од работа и да биде со сопругот и децата ја одржува среќна. Тоа е нешто што се покажува во нејзиниот изглед и е заразно.

 • Pero напиша:

  nestanuva sabajle vo 4 da odi leb i mleko da kupi
  ne se potresuva koga ke i zvoni inkasator
  ne se plasi dali ke ima za struja i voda da plati, i kolku ke i ostanat do kraj na mesecot
  ne odi vo prodavnica da kupuva kristal margarin za da ima sto da macka na leb nautro i navecer, a nekogas i za rucek
  ne trca po prodavnici za da bara namalenie na ceni
  ne trca po krediti
  ………….
  pa da ne se iznervirala ili rastrevozila? spie kako krava do 12 i do koga saka, jade sto saka, a ke kazete zasluzila, so sto? topla voda izmislila, ili ebati opstestvoto kade klovnovite se po plateni od ucenite i vrednite

 • Коментирај анонимно

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *