10 луѓе кои одржаа лекција за самопочитување и ве охрабруваат да си дадете ОТКАЗ од лошата работа!

Работата е место каде што човек поминува значително време во текот на денот. Добрата работна средина го прави попријатно искуство, но во многу наврати реалноста не е онаква каква што би сакале да биде. Шеф кој одбива да го плати доспеаното или менаџер кој не може да одобри еднодневен одмор поради смрт на близок член на семејството: има ситуации кои можат да ги разбудат нервите на секој вработен.

 

  • „Откако работев без престан, ми ветија дополнителен бонус. Добив извештај со „ниски перформанси“ погодно темпиран еден ден пред да се исплати мојот бонус. Повратните информации за ниските перформанси го откажаа мојот бонус. Со оглед на сите други лоши работи што ги поднесував, раскинав и дадов отказ. Имав убав слободен месец и мојата нова работа се исплаќа значително повеќе. Никогаш не работете за луѓе кои не ве ценат, секогаш има други кои ќе ве ценат“.
  • „Дедо ми, кој го сметав за татко, почина по долг престој во болница. Бев поблизок со него од неговите деца, а нашата врска беше сосема посебна. Зборував со мојот менаџер за да го земам слободен денот на неговиот погреб, бидејќи организирав дел од аранжманите и имав ден-два отсуство од жалост, и тој се согласи. Конечно дојде денот на погребот и вработените почнуваат да ми се јавуваат, да ми оставаат пораки зошто не сум на смена и да ми кажуваат, додека сум во костум и ги угостувам членовите на семејството во погребалниот дом, дека морам да најдам некој да ме замени или ќе се соочам со реперкусии. Непотребно е да се каже, им реков да сфатат, и никогаш не погледнав назад“.
  • „Во 1998 година продавав компјутери преку телефон. Луѓето сè уште не нарачуваа онлајн. Како и да е, беше толку лесно. Заработував близу 100 милиони долари годишно поради структурата на комисијата. Живеев во Остин како 23-годишен. Така, еден ден мојот менаџер ме замоли да тренирам нов тим на продавачи бидејќи бев еден од најдобрите секој месец. Ја претворив оваа група во најдобар продажен тим. Мојата екипа од 8 беа во првите 20 секоја недела и одлично се снајдоа. После 2 месеци, се појавувам во понеделник и никој од продавачите не е таму освен мојот тим и еден куп други нови лица што ги немав видено до сега. Излезе дека компанијата не сакала да плаќа провизии и здравствено осигурување. Затоа решив да си дадам отказ“.

 

 

  • „Работев за пекара. Влегува синот на сопственикот, поминува покрај шанкот и влегува во тоалетот. Излегува неколку минути подоцна без да ме поздрави мене или мојот колега, влегува во својот автомобил и си заминува. И двајцата се погледнавме, а потоа ја отворивме вратата и откривме дека момчето буквално уринирал по целата тоалетна школка и држачот за тоалетна хартија. Ја повикав сопственичката, и кажав што се случило и таа ми рече: „Справи се со тоа“. Затоа ја прашав мојата колешка дали сака да го исчисти бидејќи јас нема да го исчистам тоа. Таа одби и јас и реков дека ќе одам надвор. Таа исто така. Ја заклучивме продавницата и ѝ кажавме на сопственичката дека се откажавме, но ќе размислиме да останеме ако нејзиниот син се врати да си го расчисти сопствениот хаос. Таа викаше и нè прекоруваше 20 секунди пред да се поздравам и да ја спуштам слушалката“.
  • „Работев во продавница што продава телефони. Една недела, имав неверојатна недела (продадени 55 телефони, сосема нови активации на деловна сметка со 55 телефони од високата класа во тоа време). Кога го добив следниот чек, ми рекоа дека документите не ми се во ред и затоа не можеа да ми платат. Како споредна забелешка, тие секогаш ни велеа да направиме копии од целата документација во случај да се случи ова, за да можеме да му ја покажете на менаџерот и да го решиме во рок од еден ден. Ја разгледав мојата резервна документација со мојот шеф, тој рече дека се изгледа како да е во ред и дека ќе побара од канцеларијата да се исплати чекот. Отидов во канцеларија и ми рекоа дека сè уште не е во ред. Веднаш им го дадов клучот од продавницата и се откажав на лице место. Потоа се видовме на суд“.
  • „На 17 години бев млад готвач во еден луксузен италијански ресторан. Добивав минимална плата (во тоа време 7,25 $/час) и побарав покачување од 1 $/час за да ги одрази моите различни способности. Бев одбиен и ѝ реков на готвачката дека ќе мора да се случи кога тогаш. Таа рече: „Ти си премногу млад за покачување, само биди задоволен со минималната плата“. Како одговор, реков дека можеби ќе треба да почнам да барам работа на друго место што ќе ми плати колку вредам. Таа потоа рече: „Зарем не знаете колку готвачите има на светов? Ако заминеш, можам да те заменам на лице место“. Така направив. Неделна гужва, но јас и мојот пријател што се вработивме заедно ги соблековме престилките и си заминавме“.

 

 

  • „Работев во ресторан за бургери кога имав 16 години. Добивавме бесплатен бургер со помфрит и пијалок за паузата за ручек. Еден ден кога отидов на пауза, сопственикот на франшизата беше таму и кога забележа дека барам кашкавал на плескавицата, се обиде да ме натера да платам за целиот оброк бидејќи кашкавалот не бил бесплатен. Мислев дека се шегува, па се насмеав и почнав да одам кон паузата додека тој не ми викна да не се оддалечам од него пред клиентите и моите соработници. Не можев да поверувам, овој возрасен успешен бизнисмен викаше по 16-годишник за парче кашкавал. Му кажав дека нема да платам, ја оставив храната и излегов. Се обидоа да ме повикаат да дојдам на работа тој викенд, јас им реков не благодарам и никогаш не се вратив“.
  • „Ова и се случи на мојата сопруга. Беше на работа кога мајка и ѝ се јави да каже дека баба ѝ умрела. Мојата сопруга, плачејќи, му кажа на својот менаџер дека треба да си оди дома. Менаџерот рекол: „Ако заминеш сега, не се мачи се да се враќаш“. Мојата сопруга ја соблекла работната престилка, му ја предала на менаџерот и рекла: „Ќе дојдам за мојата последна плата“. Менаџерот имал нерви да и се јави и да ја мачи дома: „Значи, не ја покриваш смената утре? Не, Френк“.
  • „Работев во многу нефункционална семејна компанија. Ме ставија на условна казна затоа што членот на семејството (мојот шеф) задолжен за ИТ ги убедуваше сите други дека е генијалец и не може да згреши, па секогаш кога нешто ќе се случи лошо поврзано со ИТ, тој само ги обвинуваше своите потчинети и сите на власт беа согласни со него. Неколку недели подоцна, кога ја добив работата од соништата што ја имам сега, на излезното интервју реков дека една од главните причини поради кои заминувам е тоа што ми здодеа да бидам на условна казна 3+ месеци“.
  • „Шефот врескаше: „Ова е диктатура, а јас сум диктаторот“ на состанок додека ја трескаше тупаницата на бирото…“

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.