10 морничави приказни кога интуицијата не го излажала човекот, од кои ќе ве „полазат морници“!

Во повеќето случаи, луѓето се обидуваат да расудуваат и да се однесуваат логично. Но, можеби, барем еднаш во животот, секој човек имал необјасниви претчувства што го поттикнале да постапи чудно: да брза дома без причина, нагло да промени локација или одеднаш да застане без причина. Обично луѓето ги нарекуваат таквите импулси интуиција, а приказните за нејзините манифестации понекогаш прават да ни полазат морници по телото.

 • „Детето ми имаше неколку месеци. Сама сум дома, наоколу тишина, детето длабоко спие. Внимателно го префрлам на пресоблекувалната, го симнувам чаршафот во креветчето, се свртувам кон ноќната маса  – и одеднаш слушам толку гласно и јасно како некој го вика моето име. Се вртам, а детето веќе паѓа од масата! Едвај успеав да го фатиам! И најинтересно е што го препознав гласот: тоа беше мојот поранешен соученик (мојата прва љубов), кој замина на другиот свет една недела претходно.
 • „Имам зелени очи и многу добра интуиција. Летото, брат ми беше убеден во ова. Бевме со него во село, имаше силен урагански ветер. Стојам на прозорецот и велам: „Главната работа, Серјога, е тополата да не падне врз нашиот автомобил“. И тогаш, пред нашите очи, огромна топола (висока 15-20 метри) паѓа на неколку чекори од автомобилот. Брат ми вресна: „Вештерка!“

 • „Отидов на планина со соучениците. Моите цимери ме разбудија околу 3 часот наутро: сакаа да пливаат во езерцето. Идејата ми изгледаше нормална додека не излеговме на улица. Беше целосно темно, а шумата беше неверојатно мирна. Многупати сум одела на планинарење и знаев да и верувам на мојата интуиција и на звуците на шумата. Практично ги принудив сите да се вратат. Следниот ден нѐ држеа дома цело утро бидејќи надвор шеташе огромна мечка. Отпечатоците од шепите покажаа дека таа била таму неколку часа, вклучително и кога јас и моите пријатели излеговме надвор“
 • „Тетка ми рече дека се разбудила среде ноќ со некакво лошо претчувство. Отидов да ги проверам ќерките. Постарата имаше многу висока температура. Тетката ја извлекла од креветот ќерка ми – и во тој момент се урнал таванот на местото каде што штотуку спиеше девојчето. Тетка ми никогаш не ја игнорираше нејзината интуиција“.
 • „Се сеќавам дека возев по автопат и имав многу лошо чувство. Тоа беше еден од оние моменти кога станувате супер свесни и се чини дека сè се забавува и стивнува околу вас. Веројатно поради преголемото внимание можев брзо да закочам кога елен натрча на патот. Да го игнорирав моето претчувство и да бев малку помалку внимателен, сè ќе завршеше тажно“.

 

 • „Нашето семејство се подготвуваше за првото патување во странство. Неколку дена пред поаѓање имав чувство дека нешто ќе се случи со нашиот багаж. Затоа, ги советував сите да ја пакуваат резервната облека во ранците и инсистирав да земат куфер во рачниот багаж. На пат кон аеродромот сите ме задеваа дека не можам да го носам куферот, никој не веруваше во моето претчувство. По 15 часа во воздух, сите наши работи освен рачниот багаж беа изгубени повеќе од 3 дена“.
 • „Гледав стари касети. Наидов на едно видео. Си играат со мене како мало девојче и прашуваат: „Каде е мама?“ Јас покажувам. Кога прашаа: „Каде е тато?“, јас покажувам на семејниот пријател, чичко Максим. Сите ги допира детската наивност, но јас стојам на своето.
  Имам 21 година и моите родители се разведуваат. На прашањето: „Зошто?“ – Мама призна дека никогаш не го сакала тато. Јас сум ќерка на чичко Максим, со кој имала кратка врска. Излегува дека тоа не било наивност, туку детска интуиција“.
 • „Еден петок попладне, ги зедов моите деца од училиште и возев директно накај моите родители. Во принцип, не планирав да го направам ова, затоа што сепак требаше да се сретнеме во сабота, но јас само сакав да ги видам. Татко ми се плеткаше со внуците, ги бакнуваше и јас, неговата најмлада ќерка, ја гледав неговата омилена ТВ емисија, а потоа му се слоши и го однесоа во болница со брза помош. Го немаше истата вечер. Оттогаш, секогаш ја слушам мојата интуиција“.

 

 • „Еден ден влегов во продавница за мебел и еден дечко влезе зад мене. Одеднаш, со секоја клетка од телото почувствував див страв, мраз помина низ мојата кожа. Никогаш порано или оттогаш не сум почувствувал нешто слично. Се свртев и го погледнав момчето. Тој се насмевна, но беше сосема очигледно дека беше некој „предатор“. Не можам да објаснам што точно го издаде. Ништо конкретно и сè одеднаш: мирис, вибрации, мртвило во очите – сè! Полека им пријдов на продавачите зад шанкот и им кажав дека момчето што влезе ми изгледа крајно опасно. Повикавме полиција. Се испостави дека бил баран од полицијата долго време“.
 • „Мојата 9-месечна ќерка имаше настинка. Наутро таа спиеше малку подолго од вообичаено, но ние не му придававме никаква важност на ова, бидејќи сите сакаат да дремнат. Но, нешто не беше во ред, го почувствував тоа, па решив да ја одведам ќерка ми на лекар и отидовме во болница. Таму бебето беше прегледано и беше констатирано дека и е потребна итна помош. Не однесоа во поголема болница, направија тестови, направија рендген и рекоа дека има билатерална пневмонија. Поминавме една недела во болница. Сега се е во ред, ќерка ми има 5 години, но не ми се верува колку блиску бевме да ја изгубиме ако ја игнорирам мојата интуиција“.

 • Nove напиша:

  Da Mu se zablagodaruvame na Bog za intuicijata.

 • Коментирај анонимно

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.