10 најфамозни скалила низ светот кои го одземаат здивот

Луѓето научиле како да прават скали уште во антиката (најмалку пред 12 илјади години). И ако порано тоа бил начин да стигнете таму каде што ви треба, сега тие одамна ја надминаа едноставната функционалност. Некои од нив се претворија во чудесни ремек-дела и тоа во вистинска смисла на зборот.

 

1. Сигирија (Шри Ланка)

 

 

Во самиот центар на мистериозната и живописна Шри Ланка се наоѓа уникатна атракција – античката тврдина Сигирија, патеката до која е возбудлива авантура сама по себе, бидејќи се наоѓа на врвот на карпа, издигнувајќи се над егзотичен пејзаж.

Вреди да се забележи: Се верува дека античкиот објект на врвот на непробојната карпа, опкружен со уредени градини и водни карактеристики, бил кралски замок, чии први градби се појавиле во 477-495 година. Во некоја фаза од историјата, тој бил заборавен и повторно откриен дури во 1823 година. Денес, карпата Лав (позната како Сигирија) е светско наследство на УНЕСКО.

 

2. Гацелугаце или Скалилата над морето (Шпанија)

 

Едни од најневеројатните скалила се наоѓаат во Шпанија и се изградени пред 10 века од темпларите, кои се упатиле до испосникот Сан Хуан де Гастелугаткс. 241 камени скалила се протегаат меѓу копно и морето среде неверојатни пејзажи и бесни бранови, каде што архитектурата и природата коегзистираат и совршено комуницираат.

 

3. Скалите на светите ридови (Португалија)

 

Скалилата што водат до храмскиот комплекс Бон Исус не може да се наречат екстремни, но тешко е да се најде еднаква убавина. А ако се земе предвид дека има свето значење за верниците кои сакаат да се исчистат од лошите мисли и да одат по духовниот пат, тогаш не можеше да се смисли подобар архитектонски елемент.

 

4. Музејот на Ватикан во Рим (Италија)

 

Музејот, основан од папата Јулиј во 16 век, стана збирка на најуникатните уметнички дела кои паднале во рацете на Римокатоличката црква (од различни причини). Проектот го развил Џузепе Момо, кој имал идеја да ископа бунар. Имајќи предвид дека никој не штедел пари за нивна изградба, не е чудно што е избран најскапиот и најспектакуларен материјал: сиенит за скалите, мермер Циполино за ѕидовите, а балустрадата е изработена од бронза, која ја украсил скулпторот Антонио Мараини.

 

5. Скалила Кањон (Еквадор)

 

Котелот на ѓаволот е легендарен водопад во Бањос и еден од највпечатливите водопади во светот, кој ќе биде повеќе од незаборавна авантура за оние кои ќе се осмелат да го посетат.  Во исто време, зависниците од адреналин имаат два начини на кои можат да стигнат до самото дно на јамата, каде што од височина од 80 метри има моќни струи на вода. Едниот начин е низ тунел што сече низ карпата, кој ќе треба да се надмине речиси ползејќи. А, другиот е уште порадикален – поминување преку висечки мост и спуштање по стрмни скали, кои најчесто се влажни и многу лизгави.

 

6. Бескрајните скали на Олафур Елијасон во Минхен (Германија)

 

Олафур Елијасон е исландско-дански уметник кој работи со наједноставните материјали и природни фактори како светлина, вода, воздух и температура за да создаде навистина уникатни ремек-дела. Како по правило, тие се наоѓаат на улиците, дворовите на компаниите или јавните плоштади, така што секој може да го допре непознатото. Меѓу неговите дела е и Бескрајното скалило (Umschreibung или Circumscription), кое се наоѓа во Минхен, во дворот на ревизорската компанија КПМГ. Балансирачката спирална структура,широка само 30 сантиметри, необјасниво останува на едно место, балансирајќи над земјата.

 

7. Скалилата во зградата на седиштето на ОН во Копенхаген (Данска)

 

Седиштето на ОН во Копенхаген може да се пофали и со футуристички скали кои станаа главна декорација на масивниот атриум, а самата зграда, дизајнирана од „3XN Architects“ и лоцирана на вештачки остров, е извонреден објект сам по себе, изграден во најдобрите традиции на одржлива архитектура.

 

8. Палубата за набњудување бродови во Хадсон Јардс во Њујорк (САД)

 

Во срцето на популарната област Хадсон Јардс, од 2019 година, функционира неверојатна палуба за набљудување, повеќе како џиновска пчеларница. Инспириран од индиските скали во Раџастан, формирани од многу камени скали кои водат под земја, Томас Хедервик, основач на студиото Хедервик, си поигрува со хипнотизирачкиот визуелен ефект на сите 16 ката на бродот. Само неговата креација, висока 50 метри, составена од 2,5 илјади скалила, 154 распони, 80 платформи и 16 ката, е челична конструкција со мобилни сегменти кои делуваат како мали скали кои водат по сложена траекторија до врвот на објектот, каде што се наоѓа палубата со прекрасна глетка.

9. Скалите што водат до пештерата Бату во Куала Лумпур (Малезија)

Едно од најпочитуваните места за Хиндусите надвор од Индија е пештерата Бату во шумите на Куала Лумпур, која привлекува аџии и туристи од целиот свет. 

 

10. Скалите до карпата Ел Пењол во Гуатапе (Колумбија)

 

Една од најважните туристички атракции што сите патници сакаат да ја посетат кога се во Колумбија е карпата El Peñon de Guatape (La Piedra del Peñol). Во општината Гуатапе има осамен камен висок 220 метри. Овој монолит, до чиј врв водат 702 од највозбудливите чекори на светот, ги привлекува љубителите на екстремните спортови, бидејќи само на такви предмети можете да се тестирате за сила. Точно, за ова, покрај големата желба, треба да имате одлично здравје. 

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *