10 необичности за кои е потребен „свеж пар очи“ за да се дешифрираат

Ако некогаш сте налетале на предмет кој ве збунил поради нивниот изглед, прашувајќи се што би можело да биде – не сте сами. Всушност, постојат многу предмети што ги збунуваат луѓето со години. Понекогаш, се што е потребно е свеж пар очи за да се дешифрира мистеријата.

 

1. „Оваа мистерија ја остави некој на работа и со колегите се чудевме што е со часови“

Одговор: „Ова го ставаат во меѓуножјето транс жените“.

 

2. „Каков е овој правоаголник исполнет со портокалово желе, во кое виси на овална метална конструкција?“

Одговор: „Тоа е грејач за раце. Свиткајте го дискот за да го активирате. Откако ќе се искористи, можете да го сварите назад во течност за повторно да го употребите“.

 

3. „Можете ли да ми помогнет да го идентификувам овој чуден предмет пронајден во мојот паб?“

Одговор: „Тоа е „дланка на едриличарот“, што ја користат морнарите кои шијат едра и треба да ја турнат иглата низ густата ткаенина“.

 

4. „Какви се овие помали врати на нашата бања од хотелската соба?“

Одговор: „Некои од нашите пријатели во француското село имаат деца и домашни миленици, но немаат клима. За да ги држат своите деца и миленичиња надвор од или во одредени простории, додека сè уште можат да ги слушаат, да комуницираат со нив и да ги следат, тие користат „холандски“ врати. Овие врати се поделени хоризонтално на два дела кои можат да се отворат одделно, овозможувајќи вентилација додека децата и домашните миленици се безбедни во одредени области“.

 

5. „Какви се овие чудни капсули пронајдени во скијачка област на Алпите?“

 

Одговор: „Овие мешунки се дизајнирани да ги ублажат лавините. Тие користат комбинација од гас и бучава за да го исфрлат снегот од планината, спречувајќи го да се акумулира и да предизвика лавини“.

 

6. „Што е ова, го добив за подарок?“

Одговор: „Тоа е раширувач за книги. Дизајниран да ја држи книгата отворена, додека читате со една рака“.

 

7. „Ја прашав мојата 78 годишна баба што е ова, а таа ладнокрвно рече дека тетка ми го оставила ова“

Одговор: „Тоа е всушност играчка за во базен“.

 

8. „Купив џинс јакна, а потоа почувствував зашиена топка во поставата; го најдов ова лесно, кадифено топче кое не можев да го здробам во рака. Што е тоа?”

Одговор: „ Овие сунѓерски топчиња имаат облога што им помага да се лизгаат и да ја зафатат ткаенината. Тие се дизајнирани да се вклопат во алатка на масата на машината за шиење која ги истиснува аглите и обликува кога ја врти облеката од десната страна нанадвор. Топчињата се цврсти, но доволно меки за да не ја оштетат ткаенината. Сепак, тие можат лесно да се оттргнат ако се влечат премногу силно“.

 

9. „Каква е оваа гума закачена на патентот од мојата нова јакна за скијање?“

Одговор: „ Тоа е држач за телефон“.

 

10. „Целосно дрвена, премногу кратка за да биде маса, премногу широка за да биде клупа. Пронајдено на пазар на фармери, што би можело да биде ова?“

Одговор: „Тоа е седиште за индиски слон, познато и како Howdah, обично поставено на врвот на слонот за да седне. Тие се користеле во Индија со векови и често биле користени од кралското семејство и други важни луѓе за транспорт. Тие обично се направени од дрво и се украсени со сложени резби и дизајни“.

 

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *