10 совети кои можат да ви помогнат да мирисате убаво, без да мора да трошите пари на скапи парфеми

Во нашиот нос има околу 400 различни видови рецептори кои ни помагаат да чувствуваме различни мириси, од пријатни до одвратни. Научниците открија дека ние не го користиме само нашето сетило за мирис за да откриеме дали храната се влошила или не. Мирисите ни помагаат да избереме соодветен партнер, да ја знаеме приближната возраст на една личност и да разбереме дали е болна или не. Така, не е ни чудо што многумина од нас сакаат да мирисаат убаво. Решивме да собереме совети кои можат да ни помогнат во ова.

 

1. Треба да се ограничи внесот на црвено меси и млечни производи

 

Според научниците, храната која најчесто се појавува на нашата трпеза може да влијае на мирисот на нашата пот. На пример, црвеното месо содржи голема количина на масни киселини и ако телото не е во можност да ги разгради овие материи, мирисот на пот може да стане задушувачки остар.

Зеленчуците, како што се брокулата и бриселското зелје, исто така може да предизвикаат многу проблеми. Ако сулфурот во нив стигне до бактериите кои живеат на површината на кожата, тие почнуваат да произведуваат непријатен мирис на расипани јајца. Покрај тоа, телото на некои луѓе не е во состојба целосно да ја обработи супстанцијата триметиламин, која се наоѓа во гравот, јајцата и млекото. Како резултат на тоа, ова органско соединение се излачува преку порите, оставајќи го човекот со рибен мирис на телото.

 

Не треба целосно да ја менувате редовната исхрана без препорака на нутриционист, но можете да се обидете да ја намалите количината на одредени видови храна во вашата исхрана. Некои истражувачи сугерираат дека активниот јаглен може да го неутрализира лошиот мирис. Други предлагаат да се јаде повеќе влакна и свежо овошје. Многу дерматолози предлагаат да земате есенцијално масло од пеперминт за јадење, бидејќи може да го подобри мирисот на потта.

  • „Јас користам само производи без мирис, но јас сум вегетаријанец и јадам еден тон овошје и зеленчук, избегнувам пржена храна, сол, шеќер и алкохол. И секогаш добивам комплименти за мојот мирис“.

 

2. Не пијте многу кафе

 

Нашите тела почнуваат да испуштаат непријатен мирис кога бактериите на површината на кожата ќе дојдат во контакт со потта. Пијалоците кои содржат кофеин, како кафето и чајот, стимулираат одредени потни жлезди, телото произведува повеќе течност, што значи дека големи се шансите вашата пот да мириса посилно.

Водата, од друга страна, помага да се ослободите од непријатниот мирис. Кога телото е дехидрирано, сите мириси што се ослободуваат стануваат само посилни, особено оние што доаѓаат од устата. Некои експерти предлагаат да пиете најмалку 8 чаши вода дневно за да останете хидрирани.

  • „Поубаво мирисам ако пијам вода со лимон. И двајцата мои стоматолози ме советуваа за ова. Некако има врска со киселината во овие плодови“.

 

3. Треба да се грижите за вашата облека правилно

 

Понекогаш мирисот не доаѓа од нашите тела, туку од нашата облека. Поради оваа причина, испотените алишта треба да се перат одвнатре, за детергентот подобро да се справи со супстанциите што содржат непријатни мириси. Ако вашата облека мириса премногу лошо, можете едноставно да ја натопите во раствор од оцет пред перење.

Но, подобро е да се ослободите од омекнувачот за перење. Ја покрива ткаенината со тенок слој кој ја спречува циркулацијата на воздухот. Поради ова луѓето повеќе се потат, а бактериите кои испуштаат непријатен мирис се размножуваат побрзо.

 

Не ја диплете облеката цврсто кога ја ставате во гардероба. Ова ја нарушува циркулацијата на воздухот внатре и предизвикува брзо влажнење на облеката. Од истата причина, не чувајте тоалети во пластични кеси. Активниот јаглен може да помогне во ситуацијата, но подобро е само да оставите мал простор помеѓу алиштата.

Некои луѓе ја оставаат облеката во машината за перење. И тогаш вашата облека мириса на мувла.

 

4. Најдобро е да престанете да користите антибактериски сапун

 

Без разлика колку темелно се миеме под туш, некои бактерии сепак остануваат на нашата кожа. Ова не е лоша работа, бидејќи овој микробиом го формира природниот мирис што многу луѓе околу нас го сметаат за привлечен. Затоа, не треба премногу често да користите антибактериски сапун.

Овој козметички производ може да ја наруши природната рамнотежа и да уништи корисни микроорганизми кои ќе бидат заменети со штетни бактерии. И ова доведува до појава на непријатен мирис. Подобро е да изберете благ, нежен сапун или шампон.

  • „Се туширам 2-3 пати неделно, сапун без мирис и лосион од какао путер. Но, постојано имам луѓе кои ми велат дека мирисам убаво или дека мирисам на колачиња. Навистина не разбирам зошто“.

 

5. По туширањето треба правилно да се исушите

 

Откако ќе се истуширате, треба темелно да го избришете целото тело со чиста крпа, обрнувајќи особено внимание на местата кои обично најмногу се потат. Бактериите кои се одговорни за ослободување на непријатниот мирис најбрзо се појавуваат во влажна средина, затоа не ја облекувајте облеката кога телото ви е се уште влажно.

  • „После туширање нанесувам хидратантна крема, оставам да впие и потоа се исушам. Само после сите овие работи користам парфем или дезодоранс“.
  • „Јас користам дезодоранс веднаш по туширањето, додека телото ми е уште топло. И мислам дека функционира“.

 

6. Редовното вежбање секогаш помага

 

Ние го поврзуваме интензивното вежбање со производството на пот, па се чини малку веројатно дека вежбањето ќе му даде на нашите тела убав мирис. Но, истражувачите тврдат дека редовното потење може да го врати природниот мирис на вашата кожа. Колку почесто потта ги чисти жлездите, толку е поубав мирисот.

 

7. Не сите цветни мириси се пријатни

Мирисот е една од работите што ги користиме за да процениме дали ни се допаѓа некоја личност или не. Студијата покажа дека луѓето чии мириси се слични чувствуваат повеќе сочувство еден кон друг и побрзо развиваат топли врски. Значи, нашата желба да мирисаме пријатно за другите луѓе е разумна.

Доволно изненадувачки, еден од експериментите покажа дека повеќето мажи го сакаат природниот мирис на жените. Покрај тоа, колку е повисоко нивото на естроген во телото на една жена, толку попривлечна е нејзината арома.

 

8. Недостатокот на сон може да влијае на мирисот на вашето тело

Мирисот на телото е исто така под влијание на состојбата на умот на една личност. Ако сте нервозни, под постојан стрес или недостаток на сон, мирисот може да стане непријатен. Во исто време, употребата на ароматични материи во спалната соба може да ви помогне да заспиете. Мирисите од лаванда и камилица се најдобри за смирување. И ако ставите ароматични масла на чисти чаршафи и перници, ќе мирисате убаво и по ноќниот одмор.

  • „Почнав да користам ароматерапија за да и помогнам на мојата несоница и да ја направам собата поудобна, но забележав дека почнав да добивам повеќе комплименти за мојот мирис со луѓе кои прашуваа за мојот парфем. Сфатив дека мирисот се трие на мојата кожа и коса додека спијам, давајќи ми слаба нијанса на ванила, која добро се измеша со кокосовиот шампон и регенератор што го користам“.

 

9. Не мора да ставате „еден тон“ парфем за да мирисате убаво

Не е неопходно да се прска парфем неколку пати на ден. Прво, не е навистина погодно да носите големо шише во вашата чанта, и второ, премногу силен мирис едноставно ќе ги оттргне другите наместо да предизвика симпатија.

Некои луѓе препорачуваат да имате неколку памучни туфери натопени во парфем. И ако е потребно, нежно избришете ги потребните области со нив, како што се зглобовите или вратот. Ова не само што заштедува парфем, туку и го одржува пријатниот мирис на соодветно ниво. Исто така, вреди да се остави парфемот целосно да се исуши пред да излезете од дома, инаку мирисот брзо ќе исчезне.

  • „Сакам кога луѓето околу мене велат дека мирисам убаво. Но, ако добивам вакви комплименти од непознати, сфаќам дека веројатно сум користела премногу парфем“.

 

10. Вреди да се откажете од конвенционалните антиперспиранти

 

Не функционираат сите дезодоранси на ист начин. Некои од нив содржат специјални супстанции кои го намалуваат бројот на бактерии. Употребата на овие производи води до фактот дека микрофлората во пределот на пазувите е нарушена. Кај некои луѓе, ова резултира со зголемено производство на микроорганизми кои произведуваат лоши мириси.

Доколку е така, експертите препорачуваат користење на пробиотски дезодоранси, кои ги уништуваат само „лошите“ бактерии и на тој начин го елиминираат непријатниот мирис. Некои луѓе претпочитаат сами да прават дезодоранс од јаболков оцет, сода бикарбона и сок од лимон, што го има истиот ефект. Но, овој дезодоранс треба да се користи со претпазливост бидејќи може да предизвика изгореници.

  • „За да мирисам убаво, користам дезодоранс не само на пазувите, туку и околу градите, стапалата и внатрешноста на бутовите“.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *