10 врвни тајни на нашата планета кои се доказ дека Земјата е една голема мистерија

Нашата планета има многу чудни места кои само чекаат да ги откриеме нивните тајни, од збунувачка шума со криви дрвја до пустина каде што одвреме-навреме може да се види снег. Земјата е огромно место со многу чуда, а ние сме среќни да ви покажеме некои од овие малку познати факти.

1. Во пустината Сахара врне снег.

Повеќето од нас мислат дека пустините се најжешките места на земјата и дека снегот е нешто што е невозможно да се види некаде во нивна близина. Па, очигледно, тоа не може да биде подалеку од вистината. Снежните врнежи кои се случуваат во оваа пустина не се многу чести, но се случувале и порано. Белиот „спектакл“ можел да се види дури и од вселената.

 

2. Постојат подводни езера.

Кога бевме деца веројатно не забележавме интересен детал од нашиот омилен цртан филм. Во Сунѓерот Боб имаа плажи под вода. Сега, како возрасни, можеби мислиме дека ова е апсурдно, но следниот факт може да ве изненади. Навистина не знаеме дали креаторот на серијата го знаел ова, но подводните езера постојат во реалниот живот.

Овие езера се нарекуваат базени со „саламура“, а нивното ниво на соленост може да биде многу високо. Во комбинација со други елементи, овие концентрации на вода се токсични за повеќето животни, вклучувајќи ги и луѓето. Само одредени организми кои се способни да издржат екстремни услови можат да живеат во нив или во нивна близина.

 

3. Данакилската депресија е вистинско место на земјата

Иако површината на Данакилската депресија може да изгледа како друга планета, тоа сигурно не е. Оваа солена пустина се наоѓа во Етиопија и често се нарекува најжешкото место на земјата. Тоа е пејзаж сличен на вонземјани кој е формиран од наносот на тектонските плочи и содржи вулкани, солени езера и езера од лава.

 

4. Сини пламени излегуваат од вулканите во Кава Ијен

Овој вулкански комплекс се наоѓа во Индонезија. Ноќе е нормално да се видат сини пламени кои течат по островот на вулканот Јава. Оваа интензивна сина боја се формира благодарение на согорувањето на сулфурните гасови. Некои луѓе дури се збунуваат и мислат дека она што тече низ вулканот е сина лава.

 

5. Пустината Сахара порано била прашума.

 

Може да биде навистина тешко да се замисли Големата Сфинга од Гиза во зелен рај. Но, ако околината на пустината Сахара не се сменела, тоа можеби ќе беше реалноста. Според научниците, оваа огромна пустина порано била прашума која била дом на неверојатни животни како нилски коњи.

Наглото префрлување во екосистемот било предизвикано од промената на орбиталната ротација на Земјата. Истражувањата изјавија дека во иднина би можело повторно да се има многу зелена пустина Сахара.

 

6. Пирамидата Ел Кастиљо во Чичен Ица испушта звуци кога луѓето ракоплескаат.

Кога ќе ја посетите Чичен Ица, во Мексико, можете да застанете на дното од скалите на пирамидата Ел Кастиљо и да плескате со рацете за да откриете прекрасен звук на чврчорење. Тоа е звукот на птица Кецал што одекнува низ местото. Не е јасно дали архитектите на пирамидата знаеле точно како ќе звучи пирамидата или не, но сепак тоа е неверојатен спектакл.

 

7. Поради силните земјотреси во Мачу Пикчу, начинот на градба се промени.

Поради оштетување на структурата на градот, се верува дека додека Мачу Пикчу бил во изградба, бил погоден од неколку земјотреси. Затоа можеме да видиме промена во методот на градба – од врежани испреплетени карпи до наредени (не врежани) карпи, како оние на сликата.

 

8. Во Исланд луѓето печат леб во вулканска почва.

Некои луѓе се толку среќни што можат да уживаат во печката што им ја подарила мајката природа. Оваа неверојатна традиција е дел од животот на Исланѓаните со генерации. За да го подготвите лебот, треба да ископате дупка во земјата, а штом дупката ќе се наполни со врела вода, време е да го закопате тенџерето. Неколку минути подоцна, вкусен традиционален леб ќе биде подготвен за јадење.

 

9. Мистеријата на кривата шума

Оваа шума се наоѓа во Полска и се состои од нормални борови дрвја, но и некои дрвја кои формираат изразена J-форма. Никој навистина не знае како овие дрвја ја добиле оваа форма, но постојат некои теории кои се обидуваат да ја објаснат аномалијата.

Некои луѓе веруваат дека дрвјата биле затрупани од обилните снежни врнежи кога првпат почнале да растат, што предизвикало виткање на стеблото. Сепак, оваа теорија е веројатно погрешна бидејќи околу областа има борови дрвја кои имаат нормална форма. Затоа другите мислат дека биле искривени од луѓе за да направат мебел со нив.

На крајот на денот, причината зошто овие дрвја се свиткани вака не е важна, благодарение на нив можеме да ги посетиме и да уживаме во прекрасен поглед.

 

10. Брадата на Тутанкамон била скршена, но некој лошо ја залепил.

 

Не така одамна, маската на Тутанкамон била оштетена од вработени во музеј. Не е јасно што точно се случило, но брадата во маската била целосно скршена. На сликата погоре, создадовме претстава за тоа како би изгледала маската без нејзината брада.

Во обид да го поправи, некој повторно ја залепил брадата, но додека се обидувале да го отстранат вишокот лепак, парчето било изгребано. На некои слики можете дури и да ја видите несреќната штета нанесена на скулптурата.

Вредниот објект е совршено вратен во својот поранешен сјај од професионалци, а веќе не можеме да ја забележиме штетата што ја претрпел.

 

  • Мето напиша:

    „Постојат подводни езера“ Читатае ли вие воопшто што пишувате???

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.