11-годишното чудо од дете со IQ повисоко од Ајнштајн кое беше исмејувано поради аутизам, магистрираше инженерство и се надева дека ќе биде астронаут на НАСА

Адара Перез Санчез, од Мексико Сити, пораснала во населбата со ниски приходи во Тлахаук и често била малтретирана на училиште поради аутизам.

Таа била дијагностицирана со развојна попреченост на тригодишна возраст, откако нејзиниот говор значително се уназадил. Била пронајдена како се лула на своето столче и многу брзо почнала да лази. По долги години на апатични учители и малтретирање од нејзините соученици, што довело до тоа трипати да го смени училиштето, Адара почнала да се изолира, изјави нејзиното семејство.

„Наставниците не беа многу емпатични. Почна да се исклучува, не сакаше да си игра со соучениците, се чувствуваше чудно, поинаку. Беше многу депресивна, луѓето немаа емпатија, ја исмејуваа“, изјави нејзината мајка Најели Санчез.

За да ѝ помогне со депресијата на нејзината ќерка, ја запишала на терапија и набрзо била советувана да ја испрати во Центарот за внимание на талентите (ЦЕДАТ), училиште за надарени деца. Овде, нејзиниот коефициент на интелигенција бил потврден дека е неверојатен 162 – повисок од Алберт Ајнштајн и Стивен Хокинг, кои и двајцата имаа коефициент на интелигенција од 160.

 

Основното училиште го завршила на петгодишна возраст, а потоа завршила средно училиште една година подоцна.

11-годишното девојче, исто така, веќе доби диплома по системско инженерство на Универзитетот CNCI и моментално студира магистерска програма по математика на Технолошкиот универзитет во Мексико.

Таа се надева дека еден ден ќе стане астронаут на НАСА и сонува да го истражува Марс. Таа често е забележана како носи опрема со логото на вселенската компанија на неа на нејзиниот Инстаграм, со широка насмевка на лицето.

„Сакам да одам во вселената и да го колонизирам Марс. Ако не ви се допаѓа местото каде што сте, замислете каде сакате да бидете. Се гледам себеси во НАСА, па вреди да се проба“.

 

Младата девојка се надева дека ќе го продолжи своето образование на Универзитетот во Аризона, каде што може да студира астрофизика. Училиштето ѝ понудило стипендија, но таа била одложена поради проблеми со визата.

 

Кога Адара не учи напорно за да стане астронаут, таа работи со Мексиканската вселенска агенција за да помогне во промовирањето на вселенското истражување и математиката на другите млади девојки. Таа, исто така, моментално работи на завршување на нејзините Г-тестови кои ќе ѝ овозможат да управува со летови преку агенција која има врски со НАСА која ги поддржува младите научници.

Кога ќе го заврши тоа, таа ќе има околу 17 години и ќе биде првата аутистична личност што ќе лета.

  • Naomi Samuel напиша:

    Мој бивши муж и ја смо раскинули пре годину и два месеца, а ја сам била у шестом месецу трудноће. Обоје се волимо и то је био шок за мене и заиста ми је сломило срце. Покушао сам да га позовем и обе линије су биле прекинуте. Покушао сам да дођем до њега на друштвеним мрежама, али ме је склонио са њих. Покушао сам да дођем до његових родитеља и они су ми рекли да је њихов син рекао да ме не воли и да не жели да ме види и да не знају шта није у реду. Плакала сам и плакала сваки дан јер сам га много волела. Док се нисам породила и беба није имала годину дана, нисам могла да вратим своју љубав. Опет сам био збуњен. Не знам шта да радим, а остала сам и без посла и немам новца да се бринем о беби. Била сам несрећна у животу па сам плакала сестри и рекла јој свој проблем и рекла да зна за моћну чаролију која је бачена др апатом која јој помаже када није могла да затрудни. Контактирала сам га путем е-поште и он је рекао да ће ми помоћи и рекао ми је да је жена ставила чини на мог мужа и рекла да ће ми помоћи да разбијем чини тако да ће ми се муж заувек вратити и да ће бити мој. За мене је било велико изненађење што се догодило све што је рекао. Муж ми се одмах вратио и рекао ми да му опростим. Хвала вам пуно овом моћном и искреном чаролију. Молим се да ће дуго живети и радити више од свог дивног дела. Ако имате проблем који вас мучи у животу, обратите се овом моћном играчу чаролија! Он ти може помоћи. Неће вас изневерити, можете га контактирати путем гмаил адресе: драпата4@гмаил.цом или га можете контактирати преко његовог вибера/вхатсапп-а:(+66 81 302 8552)

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.