12-годишно девојче стана најмладата кревачка на тегови на светот, благодарение на нејзината „натпросечна“ сила со која може да крене 120 килограми… и покрај тоа што тежи една третина од тоа!

Подгответе се да се сретнете со најмладиот носител на златен медал во кревање тегови во светот, која крева неверојатни 120 килограми на само 12 години.

 

 

Ајви-Мари Бузинани Брустело од Монтреал, Канада стана сензација во кревање тегови, откако на само седум години разви љубов кон кревањето тегови на нејзиниот час по гимнастика.

Сега, 12-годишната – на која ѝ беше кажано дека нејзината сила е натпросечна – освои неколку првенства, со што стана најмладата шампионка што некогаш освоила три златни медали на Светското младинско првенство на Меѓународната федерација на тегови во 2023 година.

 

Со челични нерви и мускули, девојчето – која вежба по два часа на ден, пет дена во неделата, Ајви – која се натпреварува во категоријата до 88 килограми – сега има поглед кон нова награда: Олимпијадата во 2028 година.
На само четири години, таткото на Ајви, Денис Брустело Луиз (47) од Сао Паоло, Бразил, ја запишал на часови по гимнастика. Кога почнала да крева тегови за време на часовите, ја нашла својата вистинска страст.

Ајви решила да се префрли на кревање тегови со помош на нејзините тренери кои ја поддржувале поради нејзината „натпросечна“ сила.

 

 

 

„По една година тренирање и гимнастика и кревање тегови, таа одлучи да се префрли на кревање тегови бидејќи нејзините тренери ни кажаа дека нејзината природна сила и техника се нешто над просекот од спортистите на нејзината возраст“, вели нејзиниот татко.

Откако ја направила промената, Ајви започнала интензивен план за вежбање кој вклучувал екстремна посветеност и дисциплина.

Таа тренирала пет дена во неделата во „Beyond Lifting“, кој го водат тренерот на Ајви, Абигејл Гереро и нејзиниот сопруг Чиро Ибанез, кој некогаш бил меѓународен дигач за Куба и тренер во Франција и Шпанија пред да се пресели во Канада.

„Таа освои неколку првенства и минатиот март беше крунисана за Светска шампионка во Албанија што значи дека е најмладата шампионка досега во историјата на IWF, како и најмладата освојувачка на златен медал. Таа досега освои три златни медали“, додаде гордиот татко.

 

 

Нејзиниот успех означи момент од историјата бидејќи никој помлад од 13 години никогаш не освоил медал на меѓународен турнир пред нејзиниот успех.

„Нејзината крајна цел е да се натпреварува на Олимпијадата во 2028 година во Лос Анџелес или на Олимпијадата во 2032 година во Бризбејн, Австралија“, рече нејзиниот татко.

 

 

 

Таткото на Ајви се осврна и на тоа колку неговата 12-годишна девојка се жртвувала за да ги подобри нејзините вештини.

„Таа научи толку многу оваа година, како на пример како да се справува со училишните активности, како и со нејзините тренинзи, што значи дека мораше да направи толку многу жртви. Таа е инспирација и сакам таа да успее и да може да ја сподели својата приказна, надевајќи се дека ќе ги инспирира другите. Тука сме за сè што ѝ треба и секогаш ќе ја бодриме“, додаде Данис.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.