12 мали детали кои често ги пропуштаме, а кои можат да го уништат дури и совршениот изглед

Како што вели поговорката, „Никогаш не добиваш втора шанса да оставиш прв впечаток“. Ова е толку точно, а понекогаш и најмал детал може целосно да ни го уништи изгледот. Вообичаено, кога излегуваме од дома, го оценуваме нашиот изглед од глава до пети и мислиме дека се е совршено. Но, постојат мали детали што можеме да ги пропуштиме, а во исто време, тие можат да ги обезвреднат сите наши напори.

Решивме да откриеме кои мали детали можат да го уништат вашиот изглед и што треба да направите за да спречите тоа да се случи.

1. Брчки во пределот на пазувите

Кога станува збор за нашите раце, ние најмногу се грижиме за уредниот маникир, хидрирање на рацете и отстранување на вишокот влакна. Сепак, не секогаш обрнуваме внимание на пределот на пазувите, каде што може да се формираат не толку визуелно пријатни брчки. И ова може да се појави кај луѓе со многу различни тежини, возрасти и физики.

Понекогаш тоа се случува поради лошо поставен градник, на пример, ако е премногу мал. Исто така, овие брчки може да бидат резултат на намален мускулен тонус. Ако е така, специјалните вежби, како што се склекови, можат да помогнат.

 

2. Спреј за потемнување

Многу луѓе го сакаат ефектот на исончана кожа и се одлучуваат за спреј за потемнување. Ова е одлична алтернатива за солариум или редовно потемнување, особено ако сакате брзи, безбедни резултати. Како и да е, исончаниот тен може да ви направи трик. Ако претерате или се најдете во многу топла просторија, може да истече и да остави траги на вашата кожа или облека. За да се избегне ова, експертите препорачуваат да го нанесете производот веднаш пред важен настан.

 

3. Чевли со погрешна големина

Чевлите со правилна големина се задолжителни. И овој проблем може да биде особено очигледен кај летните чевли. Сандалите со погрешна големина не само што можат да го уништат вашиот изглед туку и да предизвикаат непријатност, па дури и помали повреди.

Сандалите се премали за вас ако прстите на нозете се стегнати и се штрчат надвор од ѓонот. Се верува дека сè уште треба да има простор помеѓу крајот на најдолгиот прст и предниот раб на ѓонот. Исто така, петата не треба да излегува надвор од ѓонот. Вреди да се обрне внимание и на ширината на чевелот – стапалото не треба да биде пошироко од ѓонот.

 

4. Калуси

Друг детал што може да ви го расипе изгледот се калусите. Често се појавуваат поради носење чевли со погрешна големина. За да се ослободите од нив, можете редовно да правите бањи за нозе и да ја отстраните сувата кожа.

Сепак, најдобро е да не дозволите да се формираат на прво место, па затоа експертите велат дека чевлите треба да бидат удобни веднаш откако ќе се купат. Не купувајте нов пар што не ви одговара, надевајќи се дека еден ден чевлите ќе се истегнат и ќе бидат доволно удобни за носење.

 

5. Детски стегачи за коса

Денес, постои огромен избор на додатоци за коса – можете да создадете каков изглед што ќе замислите. Сепак, може да се занесете. На пример, некои девојки известуваат дека секогаш обрнуваат внимание на несоодветните детски стегачи за коса со светли бои. Постои голема разлика помеѓу стилот на дете и возрасен, па затоа вреди да се погледне одблизу на лентите за глава или шарените стегачи.

 

6. Накит за коса

Друг контроверзен додаток за коса е фиба со кристали и мониста. Не само што е тешко да се комбинираат со други парчиња накит, туку може и да ја оштетат вашата коса. Многумина од нас се сосема запознаени со ситуацијата кога влакната се заплеткуваат во фибата и се кршат. Секако, ваквиот накит за коса може да биде соодветен за посебни прилики, но не како секојдневен додаток.

 

7. Линии од сончање и изгореници од сонце

Не е тајна дека совршен, изедначен тен може да се постигне само на плажа. Но, кога шетаме низ паркот, одиме на велосипед или работиме во градината, добиваме црн тен на кожата што не е покриена. Секако, тоа е сосема природно, но понекогаш овие белези можат да ви го расипат изгледот, особено ако сакате да носите фустан со гол грб.

Трагите од изгореници можат да останат и на лицето, особено во областа што не била покриена со очила за сонце. Во оваа ситуација, можете да се обидете да ги изедначите тие линии. На пример со пилинг, а потоа да нанесете кокосово масло или мешавина од лимон и мед за да ги направите тие разлики помалку видливи.

 

8. Дамки од пот на облеката

Дамките од пот може да го уништат дури и совршениот изглед. Никој не е имун на овој проблем – штом се возбудиме или почнеме да се движиме побрзо, може да се појават темни дамки под пазувите.

Ако страдате од прекумерно потење, постојат неколку начини за борба против хиперхидрозата. Најдобро е да носите облека со длабоки дупки под пазувите кои се направени од природни ткаенини за дишење, како што се лен и памук, за време на потоплите сезони или да изберете облека од црна, темно сина или бела боја бидејќи дамките од пот се помалку видливи на нив.

 

9. Траги од антиперспирант на темната облека

За жал, антиперспирантот не само што е сигурна помош во борбата против потта, туку е и извор на дополнителна мака. Кога ја облекувате и соблекувате облеката, поголема е веројатноста да ја извалкате со антиперспирант. Ова прави да изгледате неуредно, особено ако носите облека со потемни нијанси.

За да не влезете во таква непријатна ситуација, подобро е да нанесете антиперспирант не пред да излезете од дома, туку однапред за да има време да се исуши. Ако немате време, можете да користите фен.

 

10. Очигледно лажни трепки

Екстензиите на трепките се доста популарни и тие веднаш ги прават вашите очи поизразени. Сепак, не треба да претерувате. Премногу долгите или меките трепки не се најдобриот избор. Природниот изглед е сè уште во тренд, па очигледно лажните трепки се сметаат за невкусни.

 

11. Нерамномерен црвен кармин

Црвениот кармин секогаш привлекува внимание. Може или да стане светлен акцент или целосно да го уништи вашиот изглед. Пред да нанесете кармин на усните, проверете дали се доволно хидрирани, во спротивно бојата ќе биде нерамна. Исто така, пред да се нашминкате, подобро е да ја ексфолирате кожата на усните и да користите хранлив мелем, а потоа треба да нанесете коректор околу усните.

 

12. Истрошени чанти

За жал, дури и висококвалитетната кожа со текот на времето ја губи својата оригинална боја и сјај, а на нејзината површина се појавуваат различни гребнатини, особено ако користиме чанта секој ден. И иако веднаш забележуваме гребнатинка на предната страна на чантата, можеби нема да забележиме истрошените рачки на чантата. Но, другите луѓе дефинитивно ќе ги видат. Експертите препорачуваат темелно да се грижите за вашите кожни производи за да ви служат подолго.

На кои други мали детали во изгледот на другите луѓе обрнувате внимание? Кажете ни во коментарите подолу.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *