12 стапици на родителството од кои колку и да сакате нема бегање

Пред да станеме родители, често размислуваме како ќе ни биде животот кога ќе имаме деца. Ги гледаме луѓето околу нас и се споредуваме со нив. Кога ќе видиме како мајка им вика на своите деца, си ветуваме дека никогаш нема да бидеме како неа. И тогаш гледаме татко со ќерка како игра во песокот и се надеваме дека ќе бидеме ваков родител. Но, понекогаш, работите не одат баш според планираното.

Во денешната статија го споредуваме животот со децата со нашите очекувања. Иако не можеме секогаш да бидеме совршени родители, комуникацијата со децата сепак може да биде многу пријатна.

1. Планираме да ги храниме нашите деца со здрава и разновидна храна.

Читаме тони книги и учиме нови рецепти кои планираме да ги пробаме во кујната кога децата ќе почнат да јадат редовна храна. Мислиме дека ќе имаме доволно енергија да готвиме 3 различни оброци на ден. Но, во реалноста децата растат и сфаќаме дека правењето чинија супа еднаш на секои 3 дена не е толку лоша идеја.

 

2. Си ветуваме дека ќе ги прифатиме нашите деца онакви какви што се.

 

Но, некои од експериментите што ги прават нашите синови и ќерки можеби се навистина шокантни. Шарената коса е една работа, но што ако вашето дете сака да го напушти факултетот и да стане уметник? Или што ако вашиот син е заинтересиран за екстремно хоби, како планински велосипедизам? Сите ние имаме свои граници и порано или подоцна, кога ќе слушнеме нешто што нашиот тинејџер вели, велиме: „Не размислувај ни за тоа!“

 

3. Понекогаш мислиме дека можеме да ги воспитуваме нашите деца сами, без дневен престој, бебиситерки или баби.

Нема ништо лошо да го испратите вашето дете во градинка или да побарате помош од вашите роднини. Да се ​​биде во стан со бебе 24/7 е огромен предизвик за секого. Мајките не треба да прават сè сами. Мајките можат и треба да добијат помош од другите.

 

4. Нема да правиме грешки, како на пример да ги земеме нашите деца последни од училиште.

Но, во реалноста, тоа е поинаку: бегаме од работа, се жалиме на сообраќаен метеж и на крајот сме последни таму, иако се трудевме многу! Но, дали ова не прави лоши родители?

 

5. Мислиме дека нема да станеме оние луѓе кои зборуваат само за своите деца.

Оние пријатели кои неодамна имаа деца најчесто зборуваат за нив, и тоа е нормално затоа што во првите години родителите го прават само тоа. Но секако, се надеваме дека нема да им здосадиме на пријателите со сите фотографии и приказни. Сепак, не можеме секогаш да се спречиме да споделиме смешна фотографија на која нашето дете заспива со мачката.

 

6. Планираме ние да спиеме во нашите кревети, а нашите деца да спијат во нивните.

Во текот на денот мислиме дека ако детето има лош сон, можеме да го утешиме со чаша топло млеко и да го вратиме во својата соба. Но, среде ноќ, едвај можеме да собереме една реченица, па само кажуваме нешто и ги оставаме нашите деца да спијат со нас.

 

7. Си ветуваме дека нема да паднеме на каприците на нашите деца, но не сме секогаш толку силни.

Децата знаат да манипулираат со нас: некои плачат, некои прават тажни очи. И резултатот е ист: ја купуваме таа нова играчка или онаа чоколадна лента или ги оставаме да поминат дополнителен час пред компјутерот.

 

8. Мислиме дека дефинитивно ќе ги научиме нашите деца да уживаат во добра музика, уметност и облека.

Кога планираме да станеме родители, сигурни сме дека нашите деца ќе слушаат добра музика, ќе гледаат добри филмови и ќе носат добра облека. Но, тинејџерите често носат, слушаат и гледаат работи што не можеме да ги разбереме. Не очекувајте тинејџерите да разберат колку е одличен Пинк Флојд. Различните вкусови за различни генерации се сосема нормални.

 

9. Навистина веруваме дека и за време на бременоста и после тоа, добро ќе се грижиме за себе.

Гледаме фотографии од стилски трудници и мајки со деца и мислиме: „Ќе изгледам исто толку убаво!“ Си ветуваме: нема валкана коса и папучи, само добра шминка, секојдневни масажи и масло за нашите стрии. Но, кога не се чувствуваме добро или кога сме уморни, приоритетите се менуваат – сакаме само да носиме широка маичка, бидејќи е удобна, а папучи да одговараат на нашите отечени стапала.

 

10. Мислиме дека секогаш ќе ги разбираме нашите деца.

Колку пати сме си ветиле дека нема да бидеме како другите родители кои им викаат на своите деца пред сите? Но, постои граница, понекогаш ние сме премногу уморни за се да прифатиме. Сите родители понекогаш избувнуваат и немојте да се осудувате себеси. Извинете му се на вашето дете и објаснете му зошто викавте.

 

11. Ние веруваме дека можеме да ги направиме децата независни.

Отпрвин, мислиме дека имаме доволно трпение да ги научиме децата сами да си ги прават домашните задачи, сами да си ги мијат садовите и да си ги чистат собите. Но, по 50-тиот пат кога бараме да им ја измијат чинијата, се откажуваме и го правиме тоа сами, само затоа што така е поедноставно.

 

12. Велиме дека нема да купиме сè што има во продавницата за деца, бидејќи и онака тие растат многу брзо.

Да, децата растат екстремно брзо, а од искуството на нашите пријатели знаеме дека брзо треба да сфатите што да правите со купиштата облека што повеќе не одговараат. Облеката зазема многу простор, а ние мора да бидеме посвесни потрошувачи. Но, кога ќе влеземе во продавница и ќе ги видиме сите слатки мали панталони и здолништа, не можеме да се избориме со искушението.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.