12 уникатни работи за Јапонија кои ќе ве натераат да посакате да купите билет во еден правец

Јапонија отсекогаш ги фасцинирала странците со својата единствена историја, традиција и генијалност на својот народ. Затоа, не е ни чудо што денес оваа островска земја е рангирана меѓу најпосакуваните места за посета во светот. Настрана од непобитната убавина на историските знаменитости, природните чуда и неверојатната храна, Јапонија привлекува туристи со секакви чудни секојдневни работи.

Ние  решивме да направиме мало виртуелно патување во оваа прекрасна земја покажувајќи ви 14 необични работи кои ја прават Јапонија толку уникатна и привлечна.

1. Не грижете се ако ги загубите вашите лични работи

Искреноста и добрината се високо ценети во оваа земја и нивниот „изгубено и пронајдено“ систем е еден од најефикасните во светот. Јапонците ги учат своите деца уште од мали нозе да му предадат изгубен предмет на Кобан, пријателски настроен полицаец од соседството , дури и ако тоа е само нешто мало или навидум безначајно. Тогаш не е чудно што Токио ја има една од најголемите „изгубено и пронајдено“ згради во светот.

За да го докаже ова уште повеќе, една студија ја спореди стапката на враќање на паднатите или заборавените телефони и паричници во Токио и Њујорк. Само 6% од њујорчаните пријавиле или вратиле изгубени предмети, додека жителите на Токио биле далеку пред со 88%.

2. Јапонија е рај за љубителите на мачки

Тие се толку популарни миленичиња што има дури и специјални кафулиња посветени на нив. Можете да се дружите со овие крзнени животни додека пиете пијачка. Овие установи станаа популарни во последниве децении во поголемите јапонски градови. Поседувањето миленичиња во Јапонија може да биде предизвик, најмногу поради многу малите станови и долгите работни часови. Но наместо тоа, луѓето можат да поминат на место како кафуле за мачки и да уживаат во релаксирачко време во друштво на преслатки животни.

3. Кучињата често може да се видат во колички за бебиња

Додека остатокот од светот сè уште се занимава со луѓето кои своите миленици ги нарекуваат „крзнени бебиња“, Јапонците се чини дека се многу покул во врска со тоа. Честопати ќе видите луѓе како ги облекуваат своите миленици или само ги туркаат во колички за бебиња или носачи без никој да ги погледне двапати. Ако ништо друго, можеби тие само ќе се насмеат или ќе ве спречат само кажувајќи колку е слатко вашето домашно милениче.

4. Имаат беспрекорна услуга кон клиентите

Задоволството на клиентите се сфаќа многу сериозно во Јапонија, така што дури и најпребирливите клиенти нема да бидат разочарани. На пример, испораката на пица до врвот на планината Фуџи не е невозможна. Зборувајќи за пица, додатоците за пица овде не се слични со ниедно друго место во светот.

5. Може да користите личен печат наместо потпис

Наместо рачно напишан потпис, многу луѓе во Јапонија користат личен печат кој носи симбол кој е исто толку уникатен за секоја личност како и нивниот потпис. Постојат 2 типа: инкан и ханко, каде што првиот се користи за поформални, важни документи, а вториот е наменет за пообична употреба.

6. Во некои ресторани сушито се служи на подвижна лента

Рестораните за суши со подвижни појаси, или кајтен суши, се меѓу најпопуларните опции за јадење во Јапонија. Тоа е еден вид ресторан за самопослужување каде суши се нарачува преку интерактивна апликација и се служи на подвижна лента. Не само што целиот процес на нарачување на вашиот оброк е позабавен, туку самото суши е обично супер вкусно и многу подостапно отколку во традиционалните суши ресторани.

7. Јавниот превоз е доста ефикасен

Освен ако нема природна катастрофа, јавниот превоз обично е многу точен низ Јапонија. Типичниот јавен воз или автобус во просек доцни само 18 секунди . Не само тоа, туку патниците можат дури и да уживаат во бањање на нозете на некои од врвните возови. Неверојатно, нели?

8. Необични слатки и десерти

Јапонија му даде на остатокот од светот голема лекција за тоа како да се создадат навистина импресивни задоволства. Идеалниот десерт треба да има вкусен, здрав и апсолутно неверојатен изглед – исто како вагаши, познатиот традиционален десерт. И да, правењето вагаши обично бара многу време и напор. Тие обично се направени од состојки од растителна основа и се именувани по поезија, природни предели или историски настани.

9. Дури и лебот во Јапонија е уникатен

Леб од желки? Цветен леб? Бухти во форма на риба? Леб полнет со паста од црн грав? Зошто да не? Јапонците можат да ги претворат и најобичните производи во креативни уметнички дела. Тие имаат дури и суперхерој за леб наречен Анпанман, што значи „човек со пунџа од грав“. Да, секое јапонско дете во одреден момент e обожавател на овој сакан цртан лик.

10. Толку е безбедно што дури и малите деца можат слободно да шетаат

Јапонија има многу ниска стапка на криминал, особено во споредба со другите развиени земји. Во многу западни земји, родителите мора постојано да се грижат и не можат да замислат да ги пуштат своите малечки надвор од очите, дури и за момент. Но, во Јапонија не е толку невообичаено да се видат деца од училиште, па дури и мали деца како слободно шетаат низ јапонските градови. Се разбира, тоа не значи дека јапонските родители се помалку одговорни, тие едноставно и веруваат на заедницата и имаат поголема доверба во јавната безбедност. Поради оваа слобода, децата во Јапонија рано стануваат независни и се однесуваат одговорно.

11. Можете да присуствувате на необични цветни фестивали

Тоа е повеќе од само цвет од цреша. Јапонија има прекрасни цветни паркови, така што можете да уживате во секаква прекрасна природа во текот на целата година. Фестивалите на Вистерија се особено популарни меѓу туристите и локалното население. Величествените, стари децениски дрвја вистерија создаваат прекрасна, колоритна глетка директно од бајката на Студио Гибли која е едноставно магична. И наесен, можете да уживате во длабоки црвени и портокалови бои во шумите и парковите ширум Јапонија. Фактот дека 67% од земјата е покриена со шуми ја прави една од земјите што мора да ја посетите ако сте љубител на природата.

12. Давањето овошје како подарок е нормално

Сигурно ќе наидете на куп чудни производи во повеќето јапонски супермаркети, но делот за овошје може да биде особено интересен. Тоа е дом на квадратни лубеници, пентагонални портокали , бели јагоди и дињи од 200 долари. Тоа е затоа што ексклузивно овошје често се подарува, исто како кутија со скапи чоколади во повеќето западни земји.

Дали ги знаевте овие факти за Јапонија? И дали би ја посетиле доколку имате можност?

  • Stojna Zdraveva напиша:

    Otsekogas sum imala zelba da ja posetam ovaa zemja.

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.