13 домашни совети за како најбрзо и најлесно да заштедите пари и да престанете да ги трошите таму кадешто не треба

Луѓето често се скептични за советите за заштеда на пари, бидејќи, според нив, овие совети се премногу тешки за следење. Некои луѓе се премногу мрзливи да користат крпи за повеќекратна употреба, а други едноставно не се подготвени да се откажат од секојдневната шолја капучино. Но, еве неколку совети кои луѓето решија да ги испробаат и беа задоволни со резултатите.

 • „Оваа година престанав да земам кафе и пијалоци надвор. Ова ми заштедува околу 125-150 долари месечно. Неочекувано дури и не ми недостасува, а овие пари планирам да ги фрлам на мојата сметка за пензионирање“.
 • „Сама си ја шишам косата. Имам тенденција да претпочитам едноставно потстрижување, а тоа исто така ги намалува непријатните муабети и сите хемиски мириси што ми предизвикуваат астма. Ако одлучам дека сакам покомплицирана фризура, ќе платам професионалец, но ако сакам само шишање, можам сама да го направам тоа бесплатно“.
 • „Бев крајно скептичен за хартиените крпи за повеќекратна употреба, но сфатив дека сум грешел кога почнав да ги користам. Тие се во суштина супер тенки крпи, исто како хартиените крпи. Мислам дека имаме 48 за повеќекратна употреба, и добро ги користевме 1,5 година“.

 

 

 • „Јадење грав за ручек секој ден. За време на викендите правам голема количина од некое јадење со грав. Фалафел, грав и ориз, супа, бурито од грав итн. Потоа само го пакувам за ручек во текот на работниот ден. Купувањето сув грав е 1,50 долари за 5 оброци. Тоа е вкусно и здраво“.
 • „Имам 2 ќерки. Минатата година ни купив менструални чаши. За забава, решивме да пресметаме колку ќе заштедиме на влошки за една година. На крајот, купивме правосмукалка робот со заштедените пари“.

 

 • „Научивме да правиме тесто за пица. Апсолутно нема причина да купувате пица кога има многу подобар вкус, свежа дома“.
 • „Сама си правам маникир. Одлучив да го следи природниот тренд на нокти, така да се каже. Изгледа вака. Јас не ја сечам кутикулата, само ја туркам назад секое утро после туширање и ја мачкам со масло. И за да бидат сјајни, ги мачкам и ги покривам со проѕирен лак“.

 

 • „Секогаш кога сакам брза храна, едноставно одам во самопослуга земам пица или нешто друго што е нездраво, но тоа е половина од цената и искрено многу повкусно.
  Купувањето замрзнувач го олесни подготвувањето на оброците на големо по многу пониска цена, со што се заштедува не само пари туку и време. Ја готвиме храната на големо и потоа ја замрзнуваме“.
 • „Од употреба на 3/4 шолја течен детергент за перење преминав на една лажица. Мислев дека колку повеќе сапун, толку подобро чисти, што е лажно. Исто така, фрлете и половина чаша оцет таму. Толку свежо и толку чисто“.

 

 • „Купување облека само половно. По 3 години и искрено, повеќе не ја гледам поентата никогаш да плаќам малопродажни цени за нова облека“.
 • „Престанав да возам за да извршувам мали работи. Наместо тоа, пешачам. Навистина уживам во прошетките низ моето соседство. Застанувам во продавницата да земам се што ми треба, или трчам во банка. Ги намалив трошоците за бензин на половина. И ја сфаќам вежбата“.
 • „Префрлете се на бричот од старата школа наместо на пластичните. Се бричи фантастично, трае вечно, а сечилата за бричење се неверојатно евтини“.

 

 

 • „Ги отсеков врвовите од пластичните садови како од лосион за миење на лице, шампон, итн. и собирањето на остатокот од она што останува внатре беше голема заштеда на пари! Ќе се изненадите колку останува уште кога ќе престане да се цеди“.

 • Жарко Г. напиша:

  „Сама си ја шишам косата. Имам тенденција да претпочитам едноставно потстрижување,“
  И сега прашање до Мотика „експертот“ за македонски јазик…
  Што е точното сега?!
  ШИШАЊЕ или ПОТСРИЖУВАЊЕ???!!!
  Молам за одговор. сезнајко неписмен…
  Абре, трупец да беше на толку мои забелешки ќе се засрамеше и повторно ќе се запишеше во основно училиште.

 • Коментирај анонимно

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *