13 грешки кои може да направат фармерките да ви стојат чудно, но за среќа ние ги имаме решенијата!

Одамна, едно лице по име Леви Штраус ги направи првите фармерки во 1871 година. После тоа, фармерките многу се променија и станаа нешто што многу луѓе го носат насекаде во светот. Повеќето од нас веројатно имаат околу 2-3 пара фармерки во нашите плакари, од кои секои изгледаат малку поинаку.

 

1. Лоши задни џебови

 

Како се дизајнирани џебовите и каде се поставени на задниот дел од фармерките може навистина да го промени изгледот на вашето тело. На пример, џебовите кои се поставени подалеку еден од друг можат да направат вашите колкови да изгледаат пошироки. Сошиени џебови нагоре може да ги направат вашите нозе да изгледаат подолги, а телото да изгледа малку поголемо.

 

2. Тексас во една боја

 

Носењето на тексас алишта се враќа во стил. Ова значи дека можете да носите тексас кошули и јакни со фармерки. Не мора да ги избирате во иста боја. Всушност, изборот на различни нијанси ќе ја направи вашата облека повозбудлива и поживописна.

 

3. Фармерки надвор од чизмите или обувките

 

Кога носите чизми до глужд или пократки чизми, погрижете се вашите панталони да не го покриваат горниот дел од чизмите. Изгледа поубаво ако фармерките завршуваат  над местото каде што започнува чизмата.

 

4. Фармерки со погрешна должина

Фармерките со прав крој се еден вид панталони кои одговараат на сечија гардероба. Тие се популарни и стилски. Најдобро е ако фармерките се долги до глуждовите. Ако нозете се премногу долги за фармерките, тие можат да направат вашите нозе да изгледаат големи или дури и буцкасти.

 

5. Неуредни краеви

Ако фармерките ви се премногу долги или сакате да го промените нивниот стил, превиткувањето на краевите, познато како манжетни, може да биде корисно. Но, важно е да ги правите манжетните уредни и во права линија. Можете да го користите палецот за да измерите и да се осигурате дека манжетните се со иста должина на двете нозе. Ова прави манжетните да изгледаат подобро.

 

6. Собирање меѓу нозете

Висината на фармерките, што е растојанието помеѓу половината и шевот меѓу нозете, прави голема разлика во тоа како тие изгледаат на една личност. Неопходно е да се земат предвид уникатните карактеристики на вашето тело и должината на вашето торзо. На пример, дури и фармерките со висок струк може да не обезбедат доволно покривање за висока жена со долго торзо.

Ова може да предизвика фармерките да се насоберат на непријатен начин меѓу нозете. Во такви случаи, обично е подобро да барате различен пар фармерки кои подобро се вклопуваат и изгледаат подобро.

 

7. Тесни чизми

За почеток, добро е да изберете тесни фармерки кога сакате да ги напикате во чизми. Полабавите стилови можат да направат незгодни набори околу вашите колена. Дополнително, изберете чизми со широк и малку преклопен отвор на врвот за најдобар изглед. Оваа комбинација ќе ви даде стилски и уреден изглед во фармерки и чизми.

 

8. Крој што не одговара на вашето тело

Важно е да не ги следите само трендовите без да ја земете предвид формата на вашето тело. На пример, ако размислувате да ги испробате трендовските широки фармерки, погрижете се за вистинскиот избор. Ако кројот е премногу широк и започнува повисоко кај колковите, можеби нема да биде толку соодветен за пониски, позаоблени тела.

 

9. Премногу долги ѕвонести фармерки

За ѕвонести фармерки, треба да бидете претпазливи во изборот и нивната должина. Ако се премногу кратки, вашите нозе може да изгледаат пошироки. И ако се премногу долги, може да се влечат по земја, да се извалкаат и да не изгледаат уредно.

 

10. Фармерки со многу низок струк

Спуштените фармерки до колковите ќе ви даде трендовски, лежерен предимензионален изглед. Сепак, ова сепак не вреди да го правите доколку не сте високи и ги имате параметрите на топ модел. Тоа е затоа што ова може да ја наруши дури и убавата форма на телото.

 

11. Тесни фармерки кои се премногу долги

 

Денес, кога скратените фармерки се во тренд , тесните фармерки со превиткан дел на глужд изгледаат малку застарени и треба да бидат прекроени или со манжетни.

 

11. Краток топ со несоодветни фармерки

 

Дури и ако имате многу рамен стомак, важно е да размислите кога и каде е соодветно да го покажете.

 

12. Преголеми фармерки

Кога купуваме фармерки, многумина од нас често дебатираат помеѓу две големини. Сепак, искусни модни ентузијасти разбираат дека е попаметно да се одлучат за помали димензии. Фармерките имаат тенденција да се истегнуваат додека ги носите, а ако изберете поголема големина, може да висат лабаво и да создадат испакнатини околу половината.

 

13. Тесни фармерки без ремен

Иако некои велат дека тесните фармерки повеќе не се во стил, не брзајте да ги чувате во далечните агли на вашиот плакар. Иако екстра тесните не се толку модерни како пред пет години, тие сепак можат да бидат одличен избор, особено ако ја истакнете половината со ремен.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *