13 парчиња накит од минатото кои имале навистина чудна намена

Научниците веруваат дека првиот накит се појавил во неолитот. Но, дури и тогаш, луѓето можеби носеле накит не само за убавина или „заштита од злите сили“, туку и за да го покажат своето богатство на сите други. Во денешно време, некои парчиња кои беа модерни во изминатите векови може да изгледаат навистина чудни. Но, сè станува уште поинтересно кога ќе дознаете каква цел всушност имале.

Брошевите биле прикачени на капите со причина.

Кон крајот на 15 век, дамите носеле високи шалови во форма на конус, наречени и хенин. Овие додатоци биле направени од лесни материјали (картон или тенка жица) и биле покриени со ткаенина. Некои дами носеле хенини со превез, додека други ја покривале навлаката со ленти од тешка ткаенина.

За да се спречи лизгање на ткаенината, таа била закачена на конусот со украсни спојки што личат на брош со игла.

 

Приврзоци се носеле не само околу вратот, туку и на страната на главата

Овие парчиња накит биле прикачени на косата или на главата на таков начин што приврзокот благодатно виси во близина на образот или слепоочницата. Овие приврзоци не се носеле само за убавина. Истражувачите сугерираат дека внатре во приврзокот била ставена крпа натопена со темјан, за благородната дама да не страда од лоши мириси.

А металниот стап, најверојатно, бил потребен за да се извлече крпата од приврзокот и да се турне назад.

 

Златото бил најдобар пријател на средновековните дами.

Во почетокот на 16 век, благородните дами во Германија станале прилично љубители на златен накит. Тие се обидувале да замотаат што повеќе златни синџири околу вратот. Овој моден тренд е особено живописно претставен на сликата на Лукас Кранах, кој ја прикажа Ана Бухнер (тоа е таа што можете да ја видите на фотографијата погоре). Врвот на нејзиниот фустан не се гледа поради купот масивни синџири.

Друго популарно парче накит било комплет од 5 прстени. Жените ги носеле на разни прсти, вклучувајќи го палецот и горните зглобови. На портретот на Ана изброивме најмалку 12 прстени.

 

Шателаин бил замена за џебови и чанти.

За жал, џебовите ретко биле дел од женскиот фустан, додека било незгодно да носите сè што ви треба во раце – клучеви, игли, прибор за јадење, шишиња парфеми. Назад во антички Рим, постоел предмет кој подоцна бил наречен шателаин. За што служел? Жените носле турпии за нокти и други ситници на тенки синџири закачени на прстен.

До 18 век, шателаните добија огромна популарност, ги користеа и благородните дами и обичните жени. Богатите жени обично нарачувале парчиња направени од благородни метали и украсени со дијаманти и други скапоцени камења.

 

Главниот елемент на фризурата бил брошот.

Кон крајот на 15 век, во многу европски земји, благородните дами се обиделе да ја сокријат косата под шаловите, но Италијанките не се плашеле да ги покажат своите бујни прамени. Со помош на свилени ленти, бисери и жици, младите дами правеле сложени фризури на главите. Но, главното парче бил тежок брош, кој бил прикачен на врвот на главата.

 

Прекрасно носење наметка за на главата било предизвик.

На крајот на 15 век, миланските дами не се плашеле да го покажат богатството на своето семејство со носење облека украсена со скапоцени метали и камења. Не на сите луѓе им се допаднал овој моден тренд – дамите од Милано биле безмилосно исмејувани. Но, не само извонредните фустани ја потресоа имагинацијата на современиците. И нивните фризури биле многу фенси.

Косата имала прав патец, по што опавчето било завиткано во ткаенина, а горниот дел бил обвиткан со лента извезена со бисери. Задниот дел од главата бил покриен со фина мрежа украсена со скапоцени камења. И целата работа била фиксирана со свилен кабел. Не можеме ни да замислиме како е да се оди со оваа конструкција на главата. Девојката од портретот погоре решила на својата фризура да додаде луксузен брош, на кој е испишано нејзиното семејно мото.

 

Дамите користеле аглети (украсни безопасни) за да ги сокријат дефектите на нивната облека.

Во 16-тиот и 17-тиот век, еглетите украсувале и машка и женска облека. И овој детал не бил само за декорација. Со помош на аглети, жените криеле шевови и рипки во нивните фустани.

 

Не носеле бурми

Во 17 век, младите дами носеле бујни темни фустани, не од скромност. Црната боја била една од најскапите, па овие облеки го означуваа завидното богатство на оној што го носи. Сепак, дамите имале тенденција да додаваат светли точки на нивната облека со многу накит. Бисерите и прстените биле особено популарни.

Во одреден момент, на жените им било кажано дека премногу луксузните венчални прстени се непристојни. Од тој момент, било неопходно да се носи едноставна златна лента. Така, за да се уверат дека ова скромно парче накит нема да се изгуби меѓу другите фенси прстени, жените почнале да ги носат бурмите на синџири или врвки околу вратот.

 

Бисерните шноли би можеле да кажат многу за нивниот носител.

Кога високите јаки станале модерни, жените почнале да ја кријат косата под бели капи. За да не изгледа премногу здодевно, дамите ги украсувале капите со бисерни шноли. Но, тоа не е се.

Оженетите дами го закачувале бисерот на десната страна. Една жена дури нарачала бисер со ликот на замок за да покаже колку е посветена на својот сопруг. Свршените жени го носеле бисерот на левата страна. Додека самците воопшто не требало да носат бисерна шнола.

 

Рафните јаки биле украсени колку што е можно повеќе.

Во почетокот на 17 век, јаките на Медичи биле особено популарни меѓу модата. Овие парчиња можеле да бидат многу високи и благодатно да го врамуваат женското лице. За да не паѓаат јаките, жените користеле жица и скроб. Некои предмети биле украсени со накит. На пример, жената во портретот погоре има приврзоци и прстен прикачен на нејзината јака.

 

Некои брошеви биле намерно уништени.

За време на ренесансата, најпопуларниот накит биле приврзоците, кои се носеле не само околу вратот, туку и на појасот. Привезоците, богато украсени со скапоцени камења, обично се закачувале на синџир, кој бил или лабав околу деколтето или закачен на фустанот. Некои благородни дами во приврзоците ги шифрирале сопствените иницијали или името на својот љубовник.

За жал, овој вид накит не бил наследен, а најмногу бил уништен по смртта на сопственикот.

 

Прстените ги штителе своите носители од лоши мириси.

Во 15 и 16 век, златарите намерно оставале шуплини на некои прстени. Корисникот можел да стави ароматични материи внатре. Во тоа време, личната хигиена била, благо кажано, далеку од идеална. Ако личност со лош мирис застане веднаш до некоја дама, таа можеше да го стави прстенот на нејзиниот нос и да го помириса.

 

Жените носеле накит во спомен на своите најблиски.

Во 17 век жените не се плашеле да го покажат своето богатство и буквално се покривале со накит. Сепак, некој накит би можел да каже малку повеќе за личниот живот на неговиот носител.

Ермгард Елизабет ван Дорт, сликана на портретот погоре, го изгубила својот вереник кога имала 23 години. Некои истражувачи шпекулираат дека златниот прстен, прикачен со низа бисери за нејзината коса, некогаш ѝ го подарил нејзиниот сакан. Значи, ова парче би можело да ја симболизира нејзината тага.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *