14 работи и начини на однесување со кои странците се издвојуваат од Јапонците во толпата

Јапонија го има еден од најкомплицираните системи на општествени конвенции и правила на однесување. Неискусен турист кој првпат ја посетува оваа земја лесно може да се збуни и да ги измеша работите. Локалните жители лесно можат да ги забележат странците во толпата по навидум безначајните грешки што ги прават. За среќа, Јапонците се многу толерантни кон туристите кои несвесно ги прекршуваат нивните правила за добри манири. Сепак, никој не сака да ги замрси работите во странска земја, па затоа е подобро да се знаат тие нијанси.

Ние внимателно ги проучувавме правилата на однесување во Јапонија и прегледите на локалното население и туристите и најдовме 14 грешки кои им помагаат на Јапонците лесно да видат странец во толпата.

 

1. „Странците не внимаваат на држењето“

Јапонците лесно можат да забележат странец по нивното држење. Локалните жители велат дека многу туристи имаат таканаречен „мачкин грб“ или крив, едноставно кажано.

Самите Јапонци обично се многу внимателни на своето држење и речиси никогаш не се згрбавуваат, затоа тоа толку им го привлекува вниманието.

 

2. „Ретко користат парфеми“

Локалните луѓе се многу чувствителни на мириси, па затоа често сметаат дека парфемот е премногу силен. Според основачот на бутикот за парфеми, Франко Рајт, Јапонците овие мириси можат да ги сфатат дури и како навредливи. Најдобар мирис за локалното население е отсуството на каков било мирис.

Пазарот на парфеми во Јапонија е прилично мал и има многу малку парфеми достапни во козметичките продавници. Локалните брендови произведуваат парфеми со мирис на чистота – измиено тело, коса и свежо измиена облека.

 

3. „Несоодветно е да се покажуваат рамениците во Јапонија“

Да не зборуваме за зоната на деколтето. Јапонките, особено возрасните жени, се облекуваат прилично конзервативно и се трудат да ги покријат стомакот и рамениците, дури и кога надвор е жешко. Тие често носат чадори и долги ракавици додека се обидуваат да се заштитат од сонцето. Затоа девојките туристи кои носат отворена облека често ги изненадуваат локалните жители.

Сепак, младите јапонски девојки честопати го занемаруваат ова правило. Исто така, сакаат да носат кратки здолништа и шорцеви, дури и во зима.

 

4. „Треба да ги собуете чевлите дури и во јавните тоалети“

Не е соодветно да влегувате во јапонските домови со чевли. Ова правило е поврзано со тоа како Јапонците ја разбираат чистотата. Тие го делат просторот околу нив на „чисти“ и „валкани“ зони. Целата куќа, освен тоалетот, се смета за „чиста“ зона. Јапонците смислија специјални влечки за „валканата“ зона , за да не ги натераат гостите да носат улични чевли од тремот до тоалетот за да користат бања.

Во близина на тоалетот можете да видите влечки и во приватни домови и во ресторани и хотели. Тоа е многу практично – тие дури можат да ви помогнат да разберете дали тоалетот е окупиран или не. Тие, исто така, им помагаат на Јапонците да забележат туристи кои понекогаш забораваат да ги соблечат чевлите кога излегуваат од тоалетот и завршуваат во збунувачка ситуација.

 

5. „Во Јапонија е вообичаено да се кријат тетоважите“

Тетоважите во Јапонија не се толку распространети како во остатокот од светот. Луѓето кои ги имаат ги кријат со помош на облека или специјални ленти и еластични чорапи кога одат на работа или на јавно место.

Тетоважата може малку да го комплицира животот на туристот. На пример, на лице со тетоважа нема да му биде дозволено да влезе во базен, спа центар, теретана или традиционална јапонска бања. Иако ако некој странец ја покаже својата тетоважа на улица, во метро или во ресторан, веројатно ќе добие комплимент.

 

6. „Обидете се да не ја пружате раката секогаш кога ќе се сретнете со некој“

Многу туристи во Јапонија се заробени кога станува збор за поздравување со луѓе. Јапонците не одобруваат близок контакт со телото, затоа никого не треба да допирате, да го прегрнувате или да го тапкате по грбот. Донекаде прифатливиот гест на физички контакт е ракување и подобро е да почекате додека Јапонец прво не ја испружи раката.

 

7. „Подобро е никогаш да не земете нешто доколку на некој друг му паднало“

Јапонците се исклучително строги кога станува збор за наоѓање изгубени предмети како шалови, очила за сонце, детски играчки. Туристот може несвесно да земе предмет за да се обиде да го идентификува неговиот сопственик, но подобро е да не го правите тоа. Максимумот што можете да направите е да преместите некој предмет на позабележително место за да му биде полесно на сопственикот да го најде кога ќе се врати барајќи го предметот. Вредните работи може да се однесат во најблиската полициска станица.

 

8. „Подобро е да не јадете или пиете на јавно место“

Не е забрането, но сепак, не е нешто што е добредојдено, особено ако производите се спакувани. Јапонците се многу чувствителни на чистотата, затоа можеби се загрижени дали јадачот ќе им го отстрани ѓубрето откако ќе завршат со јадење или не.

Неодамна, ова правило ја изгуби својата популарност и младите Јапонци си дозволуваат да имаат закуска во движење. Но, тоа го прават скромно и дефинитивно не во пренатрупан простор.

 

9. „Во ред е да не се откажете од вашето место во јавниот превоз“

Колку и да звучи чудно, Јапонците не ги отстапуваат своите места на други луѓе во метрото, автобусите или возовите. Некои луѓе дури може да го сфатат тоа како навредливо затоа што ја зајакнувате слабоста на некоја личност нудејќи им го вашето место. Покрај тоа, во секој вагон има посебни седишта за стари лица и за хендикепирани лица.

 

10. „Не треба сами да ја отворате вратата од таксито“

Туристите често се сопнуваат кога се обидуваат да фатат такси во Јапонија. И тоа не е изненадувачки бидејќи локалните правила многу се разликуваат од правилата на кои сме навикнати. Кога се обидувате да фатите такси, треба да ја кренете раката високо наместо да ја истегнете на страна. Исто така, погрижете се да не ја допирате вратата на автомобилот – возачот е тој што ја отвора за патникот.

 

11. „Во Јапонија не е вообичаено да се остава бакшиш“

Ова е особено точно за ресторани, кафулиња, такси и хотели. Јапонците веќе знаат дека нивото на услуга што го даваат е нивно најдобро и затоа не очекуваат дополнително охрабрување. Напротив, тие можат да сфатат дека е грубо. Сè што треба да направите е да им се заблагодарите учтиво. Во исто време, водичите кои работат со туристи кои се навикнати да им се остава бакшиш, обично не го одбиваат. Но, секако, и тие не бараат бакшиш.

Патем, во Јапонија не е вообичаено да се ставаат пари директно во нечии раце. Пред да купите нешто, подобро е однапред да ставите пари во плик, а не да ги броите пред продавачот. Ако нема плик при рака, специјален послужавник што е таму во секоја продавница ќе дојде до помош.

 

12. „Таму никогаш нема да јадете во целосна тишина“

Јапонците претпочитаат да имаат оброци со малку бучава во позадина. Ако турист влезе во празен и тивок ресторан, домаќинот веднаш ќе го вклучи телевизорот или музиката. На странците кои се навикнати да јадат сами со своите мисли може да им биде чудно бидејќи јадењето во тишина се смета за манифестација на добри манири во западната култура.

 

13. „Истовремено не сакаат гласно зборување“

Многу Јапонци сметаат дека странците се премногу бучни, прегласно зборуваат и премногу активно гестикулираат. За да не изгледате како турист со лошо воспитување, подобро е да не зборувате на телефон среде преполн превоз (само ако има многу малку патници и подобро е да се свртите или да се прикриете додека зборувате).

Овие правила не важат само за јавни места.

14. „Не е вообичаено да го покажувате своето внимание кон спротивниот пол“

Сè уште постои одредена родова поделба во јапонската култура. Пријателствата меѓу мажите и жените не се широко распространета работа, особено кога некој има партнер.

  • Еден од најголемите шокови што ги доживеав е општиот однос помеѓу мажите и жените. По одредена возраст (8-9), се чини дека момчињата и девојчињата се засрамени од присуството на поединци од спротивниот пол. Секој обид да се зборува со другата страна е дочекан со кикоти и шеги на пример: „Леле, таков женкар“. Зарем овде луѓето не веруваат во пријателство меѓу мажи и жени?

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.