14 необични факти кои не ви ги кажале на училиште, а ќе ве остават „во прашалници“

Случајните факти понекогаш се одлична можност да го покажете вашето образование. Освен тоа, секогаш е одлично да уживате во прикажувањето на вашето знаење за време на мали разговори. Да не зборуваме дека во тој случај сте голема инспирација за сите околу вас.

Ние ги собравме овие збунувачки информации за вас, за да имате теми за зборување за следните мали разговори. И многу од нив се далеку од општо знаење.

 1. Близнаците можат да се родат со разлика од 87 дена . Иако, се надеваме, овие случаи се навистина ретки.
 2. Без плунка, не можеме да уживаме во некој од вкусовите на нашите оброци. Само обидете се да го избришете јазикот со хартиена крпа додека не се исуши, а потоа пробајте ја омилената храна. Доволно изненадувачки, вашите рецептори за вкус нема да работат, а храната нема да има вкус.
 3. Џиновската лигња има мозок во облик на крофна, а хранопроводникот поминува низ дупката во центарот. Така, кога јаде, храната буквално минува низ дупката во нејзиниот мозок.
 4. Изгубениот или испаднат заб има поголеми шанси да се спаси доколку се врати во непцето веднаш по несреќата, додека повредениот чека лекарска помош, без разлика дали се работи за детски или возрасен заб. Ако тоа не е можно, обидете се да го ставите во кравјо млеко во рок од 5 минути. Во овој случај, клетките на коренот остануваат зачувани околу еден час.
 5. Има едноставна причина зошто врвките од чевлите ни се одврзуваат толку брзо што и да правиме. Сето тоа е затоа што гравитационата сила што дејствува на јазолот со секој чекор е изненадувачки висока. Ова значи дека е 7 пати повисока од нормалната.
 6. Подвижните точки или „црви“ што ги гледате кога гледате во небото или нешто многу светло се создадени од белите крвни зрнца што течат низ очите. Но, сосема е во ред што ги гледате. Покрај тоа, тие обично исчезнуваат по секунда или помалку.
 7. Јаболката што ги купувате во супермаркет не се свежи – стари се една година. Обично, многу овошја се ставаат во ладилник пред да тргнат до супермаркет.
 8. Можеби звучи чудно, но морските ѕвезди немаат крв или мозок. Наместо тоа, тие користат морска вода. Значи, крвта од морска ѕвезда е всушност филтрирана морска вода.
 9. Предвремено родените бебиња имаат речиси двојно поголема веројатност да бидат леваци отколку десничари.
 10. Пијавиците се мултисегментирани анелидни црви со 10 стомаци, 32 мозоци и неколку стотици заби.
 11. Поминаа околу сто години додека првите насмевки почнаа да стануваат стандарден израз на фотографиите. Некои велат дека луѓето кога се сликале пред многу време, биле толку сериозни затоа што било потребно премногу време за да се направи фотографија. Меѓутоа, други велат дека сето тоа било поради проблемите со забите, кои биле многу чести во тоа време.
 12. Постојат стотици различни фобии. Но, некои од нив се прилично уникатни. Како погонофобија, која е страв од брада.
 13. Мрзливите и најбавните животни во природата, можат да поминат околу 30 метри во еден ден. Сепак, се случува и да бидат навистина добри пливачи. Нивната брзина во водата е 3 пати подобра , во споредба со копното.
 14. Полидактилија е генетско нарушување што предизвикува некој да има дополнителни прсти на рацете или нозете. Ако барем еден родител ја има оваа особина, секое дете има 50% шанси да ја наследи.

Кои од фактите кои ги дознавме навистина ве зачудија? Дали имате уште некои вакви интересни факти на ум?

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.