15+ факти за Австрија кои ги збунуваат новодојденците

Австрија е земја во срцето на Европа која постојано привлекува туристи. Ги забавува посетителите од сите страни на светот – оние кои сакаат да ги посетат познатите скијачки центри и да го искусат нејзиното богато историско и културно наследство. Локалните пејзажи се воодушевувачки и инспиративни, па затоа оние кои ја посетиле барем еднаш, сигурно ќе сакаат повторно да се вратат овде.

Ние се заинтересиравме за тоа што уште има Австрија за своите новодојденци и некои факти нѐ зачудија до срж. Подгответе се да ги научите и најинтересните.

 

Кучињата се добредојдени насекаде. Тие можат да посетуваат кафулиња, ресторани, метро и многу други јавни места и транспорт. Местата на кои се забрануваат кучиња обично имаат знак што го кажува тоа.

 

Тие не користат такси. Нормално е на многу места само да повикате такси или „Uber“, иако ќе треба да пешачите само 10 или 15 минути. Тоа не е случај во Австрија. Возењето со такси во Австрија значи дека сте или многу стари и не можете повеќе да пешачите, или навистина богат и не можете да ви пречи.

 

Фабриката за горење отпад наречена „Спителау“ е една од визит-картичките на главниот град. Туристите се изненадени од изгледот на оваа зграда: нејзините ѕидови се украсени со шарени мозаици, додека нејзините златни врвови радосно светат на сонце. Дизајнирана е од познатиот австриски уметник Фриденсрајх Хундертвасер. Тој бил вистински заштитник на екологијата и почнал да работи на проектот дури кога се уверил дека новата фабрика во центарот на Виена нема да донесе никаква штета на животната средина.

Можеби не ги разбирате Австријците дури и ако знаете германски. Ако побарате „tüte“ (германски збор за „торба“) на касата, најверојатно ќе добиете изненаден изглед. Поправилно би било да се каже „сакерл“. Иако австриските деца учат германска литература во училиштата, но има широк спектар на дијалекти на територијата на земјата и со нивна помош, локалното население може да открие од кој град или дури област е личноста со која разговараат.
Еве што пишува корисникот со прекар „Afloat“: „Австрискиот германски е главоболка за туристите. Само замислете дека учите германски, кој сам по себе е тежок јазик, излегувате надвор за конечно да го практикувате со некого, но на крајот слушате тотално различен јазик. Во Австрија има 9 држави и секоја има свој дијалект. Понекогаш ни тие самите не се разбираат.

 

 

Австријците не користат прекривки. Ако се пријавите во хотел, веројатно ќе забележите дека на креветот во вашата соба ќе има уредно преклопено ќебе. Самиот кревет нема да има прекривка на него. Исто така, ретко ќе видите прекривки во домовите на Австријците, додека посетителите или имигрантите од други земји, на пример, честопати ќе ги додадат во нивната внатрешност.

Австријците се директни. Не се трудат за да сфатиш дека нешто не им е ок. Немојте да се изненадите ако слушнете „груби“ коментари за вашето однесување или изглед кога комуницирате со локалното население. Така се манифестира австриската опседнатост со искреност (која лесно може да се помисли со грубост).

„Ако прашате „Дали овој фустан ме прави да изгледам дебело? всушност ќе добиете „Да“, ако тоа го прави!“ Австријците се сметаат за супер груби кон многу други култури, но ако тоа што го кажуваат е точно – тогаш Австриецот не е груб (според нивно мислење). Тие само го кажуваат тоа како што е“.

Несоодветно е да се гледа настрана за време на здравици. Кога Австријците креваат чаши, тие се загледуваат длабоко во очите на луѓето со кои наздравуваат. Се верува дека ако не го следат ова правило, тоа може да предизвика лоша среќа. Уште повеќе, локалното население секое оттргнување од оваа традиција на пиење го доживува како манифестација на непочитување.

Малку е веројатно дека ќе најдете Австриец кој не знае да скија. Тие се учат на оваа активност уште од своето детство, посетувајќи ги скијачките центри со своите родители. Згора на тоа, кога се ученици, тие одат на задолжителни часови по скијање. Не случајно токму австриските скијачи најчесто добиваат најголем број медали на светските и европските првенства. „Скијањето е прилично скапа активност и затоа многумина го прават тоа само еднаш или двапати годишно. Сепак, заедно го гледаме Светскиот куп во алпско скијање и тоа е исто толку важно како фудбалот, можеби дури и повеќе, затоа што сме добри во тоа“.

Тие имаат посебен начин на поздравување. Навикнати сме да ги гушкаме луѓето кога ги поздравуваме. Жителите на Австрија се поослободени во оваа смисла: се бакнуваат во двата образа. Степенот на блискост не е важен во оваа смисла – и блиските пријатели и неодамнешните познаници го прават тоа.

Ако Австријците треба да делат еден кревет, тие ќе се погрижат секое лице да добие посебно ќебе . Дава илузија на личен простор и гарантира дека никој нема да замрзне ноќе.

 

Туристите може да се исплашат од копчињата во австриските лифтови. За оние кои се навикнати да гледаат само бројки во лифтовите, наоѓањето букви на панелот може да изгледа прилично чудно. Овие копчиња ги носат патниците до покривот, приземјето и подрумот.

Билетите за познатата виенска опера не се достапни за секого, но постои начин да се избегне ова. На денот на изведбата, неколку часа пред почетокот, луѓето можат да купат билети за стоење. Тие се отприлика скапи како шолја кафе. Покрај самиот концерт, посетителите можат да се забавуваат и со бесплатна екскурзија низ театарот. „Имаше огромна редица за билети за стоење, како што се очекуваше. Но, имавме среќа бидејќи шалтерот се затвори веднаш откако ги добивме билетите. Бевме воодушевени штом влеговме во Државната опера. Беше убаво. Мислам, навистина убава“.

Во австриските тоалетни шолји има полица. Пред да отиде сѐ во канализацијата, содржината останува на површината на полицата што се наоѓа во школката. Така луѓето можат да направат самопроверка за своето здравје или да земат примерок од столицата за подоцна да ја донесат на тестирање.

 

Жителите на оваа земја не делуваат бавно и не се двоумат при одењето во супермаркетите. Тие се обидуваат да ги стават сите работи што ги купиле во кеси што е можно побрзо. Неизговореното правило помага да се забрза процесот на сервисирање и помага да не се губи времето на лицето кое е на ред.

Во Австрија има данок за кучиња. Данокот е фиксен за сите сопственици на пријатели со 4 нозе и не зависи од нивната раса. Секој град самостојно ја одредува даночната стапка, но во просек сопствениците плаќаат 72 евра годишно за првото куче и 105 евра за секое следно. Оние кои нема да го почитуваат правилото може да бидат казнети за голема сума пари.

Градините на заедницата се високо развиени во Виена. Кога шетате по улиците, лесно е да наидете на дрвени кади со земја. Тоа е местото каде што локалните жители одгледуваат цвеќиња, зеленчук или зеленило за нивна лична употреба. Оваа територија е заедничка и одговорноста за растенијата е исто така заедничка. Градинарите организираат заеднички состаноци на кои одлучуваат кој ќе ја следи чистотата, кои други состаноци треба да одржат и какви растенија да одгледуваат понатаму.

 

Австријците можат да студираат на универзитет цел живот. Поради тоа што студирањето на факултетите е бесплатно, сите одат на која било возраст. Вашиот соученик може лесно да биде нечиј дедо, кој решил да го освежи своето знаење или да научи нешто ново.

Зјапањето во непознати луѓе во некои земји може да се смета за манифестација на лошо воспитување, но во Австрија е обратно. Локалните жители со нескриен интерес гледаат непознати луѓе во јавниот превоз или на улиците. Тоа не значи дека предметот на внимание изгледа чудно, напротив, вака Австријците го изразуваат своето одобрување. „Вие навистина не сте живееле доволно долго во Виена ако не гледате само во луѓето во метрото без да чувствувате вина за тоа“.

 

 • Ljube напиша:

  Poslednive osum godini ziveam vo Viena. Prilicno golem grad i sekoj si go gleda patot. No vo ostanatiot del, nadvor od pogolemite gradovi, Graz, Linz, Salzburg (grad po moj vkus) i Innsbruck lugeto se prilicno zaostanati i teski nacionalisti. Ja imam videno (kako vozac na kamion) skoro cela drzava i sekade e perfektno cisto. Lugeto si go sakaat svoeto. Dijalektite se tolku silni sto navistina ne se razbiraat megu sebe. Kako bitolcanec i strumicanec ili kumanovec… Od prva nema razbiracka…
  Vo globala si ja sakaat drzavata Ama i drzavata gi saka niv. Najdobrite raboti se za avstrijcite, javnite nabavki odat preku najmalku dve avstriski firmi Pa posle nekoja “balkanska” ke ja dobie rabotata za najmalku pari. Najdobrite rab mesta se isto taka nivni. Bez razlika dali go zboras jazikot ili si sposoben da rabotis rabotata, vlijatelno i dobro Plateno mesto stranec voopsto ne dobiva. Fala za vnimanieto.

  • Kurton prerodba nadgradena напиша:

   Нацизмот потекнува од таму воопшто не е чудно

  • Bregenzerwald напиша:

   А во Македонија како е? Еве и јас живеам тука и баш сум во еден од овие “заостанати” градови, и можам да ти кажам дека, ако не најдеш соодветно место или начин за нешто да направиш, и нема да направиш. Оставете тие детски муабети и гледање Австрија преку паркинзи. Нацисти се сите секаде. Тоа е политиката во Европа, тоа е и кај нас(не се сакаме и не се мешаме со други националности).

 • Коментирај анонимно

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.