15 необични работи за Норвешка кои ќе ве натераат да посакате да се преселите таму

Нордиската земја е позната по своите воодушевувачки пејзажи, фасцинантни природни феномени и карактеристичниот див свет, од кои многу се ексклузивни за овој регион. Ако барате уникатно искуство за патување, Норвешка треба да биде на врвот на вашата листа. Еве некои од највпечатливите работи што ја издвојуваат Норвешка, па дури и може да ве наведат да го резервирате вашиот следен лет до оваа нордиска земја.

 

1. „Како изгледа сегвеј во Норвешка“

Во Норвешка, руралното население бележи пад од 1,52% во 2021 година во споредба со претходната година, со броење од 901.946. За споредба, во 2018 година пребројувањето беше 942.971.

 

2. „Пролет во Норвешка“

Кога станува збор за снежните врнежи, Норвешка доживува екстремни сезонски варијации, при што снежниот период трае 6- 7 месеци, од октомври до април. Во месец јануари има најмногу снег во Норвешка, со просечни снежни врнежи од 43 сантиметри. Од друга страна, периодот без снег трае помалку, од април до октомври, а најмалку снежни врнежи има околу 21 јули.

 

3. „Ја посетив Норвешка за прв пат и не бев разочаран“

Норвешката коза, позната и како Норск Бук, е домашна раса развиена во Норвешка. Овие кози се со средна големина до џиновски. Една од највпечатливите карактеристики на норвешката коза е нивниот долго, бушаво крзно, кое доаѓа во различни бои, вклучувајќи сива, сина, бела или шарена боја. Нивното препознатливо „палто“ се состои од подолг надворешен слој и дебел подвлакно, обезбедувајќи заштита од студените зими во Норвешка.

 

4. „Ирвас ни се придружи денес на плажата“

Спротивно на популарното верување, норвешките диви ирваси не живеат на Арктикот, туку слободно шетаат во огромниот национален парк Хардангервидда, најголемата планинска висорамнина во Европа. Во текот на зимата, вкупниот број на диви ирваси во Норвешка е околу 25.000, а до 7.000 од нив се пронајдени во регионот Хардангервидда. Паркот дава единствена можност да се сведочат на овие величествени животни во нивното природно живеалиште.

 

5. „Ова е еден од начините на косење на покривна трева“

Покривите од трева ја поддржуваат биолошката разновидност со создавање простор за развој на локалните растенија, дури и во урбаните области. Овие покриви служат како живеалиште за гнездење птици и за размножување инсекти. Понатаму, вегетацијата на овие покриви помага да се апсорбира дождовницата, што може да го намали годишното истекување за 40% до 90%. Во зима, растенијата го загреваат домот, додека во лето ја одржуваат куќата ладна. Вегетацијата делува и како звучна бариера, апсорбирајќи ја надворешната бучава и создавајќи мирна внатрешна средина.

 

6. „Оваа библиотека на автобуската станица во Норвешка. Знаците на масите велат: „Имајте убав ден“ . и „Донесете книга на вашето патување“

Изградбата на пријатни и топли автобуски постојки и засолништа е многу популарна во Норвешка, а многу од нив се појавуваат низ целата земја. Затоа пред неколку години беше распишан конкурс. Од автобуските постојки се бараше да имаат репрезентативна и препознатлива тема која корисниците лесно може да ја идентификуваат.

 

7. „Во Осло има мобилни станици за полнење кои се напојуваат на соларни панели“

Снабдувањето на Норвешка од хидроелектричната енергија за домашна употреба е неверојатни – 98% од неа доаѓа од хидроелектрични централи. Оваа бројка ја издвојува Норвешка, бидејќи генерира повеќе електрична енергија од првите 8 земји на глобално ниво кои користат обновлива енергија заедно. За понатамошно намалување на емисиите на јаглерод, норвешката влада ја охрабрува употребата на дрво и други форми на биомаса за топлина и електрична енергија, наместо фосилни горива.

 

8. „Во Норвешка, големо јато риба е замрзнато веднаш под површината на водата, во близина на северниот остров Ловунд“

Во близина на брегот на Норвешка, се појави неверојатна глетка: цел куп риби замрзнати среде пливање. Појавата се случила во близина на Ловунд, мал остров кој се наоѓа на само неколку милји од северниот брег на норвешкото копно, поради остриот источен ветер кој предизвикал замрзнување на дел од океанот. И покрај тоа што температурата била само -7,8 степени, факторот на студ на ветерот бил доволен за да ја замрзне рибата на своето место, создавајќи фасцинантна и необична сцена.

 

9. „Прекрасен мост во Норвешка“

Мостот „Storseisundet“ е атракција која е дел од познатата патна врска Атлантерхавсвејен. Тој е најдолгиот од 8-те мостови долж трасата, а неговиот уникатен дизајн му овозможува да се пробие низ околниот архипелаг. Како призната национална туристичка рута, мостот се наоѓа на границата помеѓу општината Еиде и општината Аверој, што го прави задолжителна атракција за посета на туристите кои го истражуваат регионот.

 

10. „Норвешка, речиси полноќ, нема потреба од светла“

Колку поблиску се приближувате до Северниот Пол, толку е подолг периодот на дневна светлина. Над Арктичкиот круг, посетителите можат да уживаат до 24 часа сончева светлина во текот на летната сезона, обезбедувајќи повеќе време за истражување на пејзажите кои го одземаат здивот и создаваат незаборавни спомени. Кога ја планирате вашата полноќна авантура со сонце, земете ги предвид 6-те главни области на Северна Норвешка додека патувате понатаму на север.

 

11. „Велосипедски ескалатори во Норвешка“

Трондхајм, Норвешка најде решение за предизвикувачко искачување по рид за велосипедистите со иновативниот „CycloCable“ или Трампе велосипедски лифт. Овој велосипедски ескалатор, кој веќе има превезено над 200.000 велосипедисти, е долг 150 метри опремен со напојувана аголна платформа каде што велосипедистите можат да ја одморат ногата додека нивното тело и велосипед се движат напред со брзина од 5 километри на час.

 

12. „Во Источна Норвешка има смешни знаци за преминување на пешачките премини“

Едно место каде што се цени хуморот на Монти Пајтон е во малиот град Орје, Норвешка. Таму, обожавателите на Монти Пајтон се собираат да гледаат фотографии и да разговараат за нивните омилени моменти. Градот изгради дури и посветен парк на Монти Пајтон, кој содржи џиновска статуа на стапалото и рекреација на познатата скица на шпанската инквизиција.

 

13. „Во Норвешка имаат стреи за седиштата на велосипедите“

Во текот на изминатата деценија, продажбата на велосипеди доживеа стабилен раст, што може да се припише на тоа што велосипедите се сметаат за трајно добро во категоријата стоки за широка потрошувачка. Можеби тоа е затоа што расте фокусот на поздрав начин на живот, особено во Северна Америка, Европа и одредени делови од Азија. Велосипедите сега се сметаат за привлечна алтернатива на автомобилите на кратки до средни растојанија, како што се патување до работа или купување намирници.

 

14. „На враќање накај дома од работа“

Норвешка е земја која е исполнета со природни убавини. Од нејзините живописни градови до бескрајните шуми, фјордови и планини, нема да морате да одите далеку за да ги отворите очите на нешто спектакуларно. Убавината на Норвешка навистина предизвикува стравопочит и сигурно ќе ве остави без здив. Всушност, без разлика каде гледате во Норвешка, убавината е насекаде околу вас.

 

15. „Во Норвешка добивате мала сума на пари за рециклирање“

Норвешка е во првите редови на воспоставувањето систем за враќање на депозитите (DRS) за шишиња за повеќекратна употреба од 1902 година, што ја прави една од првите земји во светот што го направи тоа. Системот на земјата за контејнери кои не се полни или „еднонасочни“ како лименки и ПЕТ беше имплементиран во 1999 година. Она што го прави норвешкиот ДРС уникатен е тоа што тој беше доброволно создаден од малопродажните индустрии за пијалоци и намирници. Денес, основен данок за производителите на пијалоци се наметнува на сите контејнери за еднократна употреба, а променливата еколошка такса се намалува како што се зголемуваат стапките за враќање.

 • Жарко Г. напиша:

  Абе што…од памет се извадив со идејата да се преселам во оваа докажано педофилска земја.
  Нема шанса…
  Сепак ќе си останам овде кај што сум, а норвежаните можат само да ми завидуваат.
  Толку.

 • Васе напиша:

  Во Македонија останаа само оние што немаат храброст да ја напуштат! Кога пред некој ден видов на вести дека 4 македонци се евакуирани од Судан поради состојбата, се прашав себеси: Зарем и таму не има?

 • Коментирај анонимно

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.