15 среќни луѓе кои ги доживеале чудата на мајката природа одблиску, а ние само им завидуваме!

Контактот со природата има позитивно влијание врз нашето ментално здравје, особено кога станува збор за депресија и анксиозност, покажуваат истражувањата. И понекогаш луѓето добиваат повеќе од мајката природа од она што го очекувааt. Од посведочување на диви животни во нивната најпрекрасна форма до набљудување на фасцинантни временски феномени, некои луѓе го доживуваат најдоброто од она што Земјата има да го понуди.

Ние најдовме фотографии за да ви го објасниме феноменот за тоа колку епска природата навистина може да биде. Подгответе се да бидете воодушевени.

1. „Ова животно штотуку се соблече на мојата гума“

2. „Како позира… прекрасен е!“

3. „Феноменот Сент Елмо, виден од авион“

4. „Оваа срна роди близначиња токму во мојот двор, пред моите деца“

5. „Видов делумно проѕирна пеперутка“

6. „Повредениот јастреб што го најдовме во шумата и мојот другар, веднаш се спријателија“

7. „Видов морска ѕвезда како оди по улицата. Изгледа се изгубила“

8. „Летечка риба слета на мојот брод. Ја сликав брзо и веднаш ја вратив во вода“

9. „Неколку секунди пред да почне, страшен ветер и град“

10. „Имаме ставено хранител за птици на нашата тераса, овој мал натрапник изел сѐ и заспал“

11. „Овој саламандер го најдов додека го средував кровот. Премногу е сладок, па си го задржав“

12. „Најневеројатниот цвет што некогаш сум го видел“

13. „Го видов овој редок вид на син рак, како си шета низ мовлива шума“

14. „Погледнете колку е слатко ова бебе октопод“

15. „Див гепард ме предупреди дека сум многу блиску до нив, но истовремено ми ја даде најдобрата слика досега“

Што е најфасцинантното нешто со што ве израдувала природата?

  • Suzana напиша:

    Interesno i neobično,mi se dopađa mnogu

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.