16 славни мајки кои ја открија вистината за постпородилниот период

Постпарталниот период може значително да го промени телото и емоционалната благосостојба на жената, што доведува до притисок и несигурност во општеството. За среќа, некои познати личности отворено разговараат за овие предизвици, помагајќи им на новите мајки да се чувствуваат помалку сами и повеќе поддржани. Во оваа статија, ќе ја истражиме важноста на дискусијата за прашања по породувањето и како разговорите со другите мајки, па дури и ако тоа не се познати личности, можат да им помогнат на жените самоуверено да се движат во овој преоден период.

Халси

Халси, познатата пејачка која се бореше со ендометриоза и претрпе повеќе операции и три спонтани абортуси, конечно го роди своето долгоочекувано прво дете во 2021 година. Како нова мајка, телото на Халси претрпе значителни промени и таа јасно стави до знаење дека таа не планира да се стреми кон својот изглед пред бременоста.

 

Хилари Даф

Како горда мајка на три деца, оваа актерка бестрашно ги споделува своите искуства за мајчинството од бременоста до предизвиците на грижата за новороденчињата. И покрај физичките промени кои доаѓаат со мајчинството, жонглирањето на кариерата и доењето, Даф останува силна и сигурна во својот избор. Нејзиниот отворен и искрен пристап кон реалноста на мајчинството е навистина инспиративен.

 

Ешли Греам

Ешли Греам, многу баран плус сајз модел, стручно се справува со својот напорен распоред додека се грижи за своите три сина. Освен што разговара за стандардите за убавина, Ешли отворено ги споделува тешкотиите да се биде мајка, да го прифати нејзиното тело после бременоста и да се движи низ сложеноста на животот на младите родители.

 

Џема Аткинсон

Џема Аткинсон, британска актерка и манекенка страсна за фитнес, реши да започне да вежба веднаш по раѓањето на својата ќерка Миа. Сепак, таа силно се спротивставува на општествениот притисок врз новите мајки брзо да ги вратат своите тела. Таа води со пример, признавајќи дека никој не е имун на „несовршености“ на телото по породувањето.

 

Карди Б

Пејачката Карди Б е отворена и искрена за да разговара за физичките промени што ги доживеало нејзиното тело за време и по бременоста. Таа не се двоуми ниту да побара насоки од нејзините следбеници, како што сведочи нејзиното прашање веднаш по раѓањето на нејзината ќерка: „Дами, како да се ослободите од црната линија на средината на стомакот по породувањето?“

 

Аманда Сејфрид

Во 2020 година, актерката Аманда Сејфрид стана мајка по втор пат. Сепак, ова искуство беше нарушено со болни напади на анксиозност, депресија и други проблеми со менталното здравје за кои таа храбро зборуваше. Сејфрид ја призна траумата од породувањето, наведувајќи дека тоа е застрашувачко искуство за секоја мајка, дури и за оние без претходно постоечка загриженост за менталното здравје.

Таа искрено сподели дека секоја мајка се грижи за безбедноста на своето дете во текот на ноќта, острата реалност на мајчинството. Искреноста на Сејфрид фрла светлина врз важноста на свеста за менталното здравје и предизвиците на мајките.

 

Рејчел Платен

Рејчел Платен ја постави својата мисија да биде отворена и искрена со своите обожаватели. По раѓањето на нејзината прва ќерка, Платен почна да споделува искрени снимки од нејзиниот живот како млада мајка на нејзината страница на Инстаграм, покрај нејзините вообичаени прекрасни фотографии. Споделувајќи ги подемите и падовите на мајчинството, таа им покажува на своите следбеници дека е во ред да не се цело време заедно.

Во една од своите објави, Платен ја откри реалноста на нејзиниот живот како нова мајка, изјавувајќи: „Вчерашниот настан беше моќен и забавен, но тоа беше ретка прилика. Поголемиот дел од изминатите две недели повеќе личеше на оваа фотографија. Не сакам другите мајки да се чувствуваат инфериорно бидејќи јас споделувам само половина од вистината“.

 

Ејми Шумер

Во 2019 година, комичарката Ејми Шумер стана мајка за прв пат. Сепак, оваа значајна промена во нејзиниот живот не ја спречи да се шегува за реалноста на мајчинството. Додека многу познати личности споделуваа совршени фотографии од бременоста и по породувањето, Шумер избра да ја открие вистината за секојдневниот живот на новите мајки. Таа сподели слики од нејзината лузна од царски рез, мачниот процес на доење и пумпање и други аспекти на родителството за кои ретко се зборува.

Искреноста и хуморот на Шумер резонираат кај многу новопечени мајки кои ги доживуваат истите предизвици и радости на родителството. Нејзините објави служат како потсетник дека е во ред да се споделат не толку совршените моменти од мајчинството и дека патувањето на секоја мајка е единствено.

 

Криси Тајген

Во текот на нејзиното патување во бременоста и мајчинството, Криси Тајген беше отворена и искрена за нејзините физички и емоционални предизвици. Таа искрено зборуваше за промените во нејзиното тело и прифаќањето што го нашла при прифаќањето на тие промени.

Тејген не се плаши да им ја покаже на своите следбеници реалноста на постпарталните промени, како што се стриите. Нејзината отвореност и искреност одекнаа кај многу мајки кои доживеале слични борби и предизвици за време и по бременоста. Таа е среќна и удобна во своето тело.

 

Џени Молен

Џени Молен, познатата американска актерка и писателка, е позната по тоа што е отворена и искрена со обожавателите за нејзините лични искуства. По раѓањето на нејзините деца, Молен не се срамеше да зборува за промените што ги претрпе нејзиното тело за време на бременоста и после породувањето.

Молен сподели фотографии на социјалните мрежи на кои е прикажана нејзината лузна од царски рез и нејзиното тело по породувањето, откривајќи ја реалноста на она што многу новопечени мајки го доживуваат. Таа исто така сподели селфи на кои се гледа исцрпеноста која често го придружува новото мајчинство.

Молен стана блиска личност за многу новопечени мајки ширум светот споделувајќи ги овие искрени и пријатни моменти. Таа е пофалена за нејзината отвореност и покажување на реалноста на бременоста и мајчинството, кои често може да се сокријат или да се гламурозат во медиумите.

 

Серена Вилијамс

Серена Вилијамс отворено разговараше за нејзиното предизвикувачко закрепнување по породувањето по раѓањето на нејзината ќерка Олимпија, во 2017 година. Тениската ѕвезда беше врзана за кревет шест недели и не се воздржуваше да го сподели своето искуство со обожавателите.

Вилијамс ги истакна емоционалните борби кои доаѓаат со мајчинството, вклучувајќи го притисокот и разочарувањето кога го слуша нејзиното бебе како плаче. Во едно интервју, таа призна дека многу пати се распаднала и се чувствувала виновна што била тажна кога имала прекрасно бебе. Вилијамс се надева дека ќе ги охрабри другите мајки да бидат искрени за нивните борби и да знаат дека не се сами.

 

Џеси Џејмс Декер

Кантавторката ги потсети мајките меѓу своите претплатници дека е сосема нормално „бремениот“ стомак да не исчезне некое време по породувањето. Таа го напиша следниов натпис под едно од нејзините искрени селфи: „Да бидеме реални! По три недели и јас сум уште многу отечена. Третото беше убедливо најтешкото закрепнување, но секој ден се чувствувам посилна“.

 

Џесика Симпсон

Џесика Симпсон, позната пејачка и актерка, никогаш не бега од дискусија за борбите на постпородилниот живот. Откако двапати го поминала, знае како е. Во една од нејзините објави на Инстаграм, таа сподели слика на која е во гумен корсет со духовит натпис на кој пишува: „Само се истегнувам во мојот гумен корсет. Радоста од породувањето“. Оваа фотографија е споделена два месеци по раѓањето на нејзиното трето дете, ќерката Бирди.

 

Кери Андервуд

По неколку спонтани абортуси и долги маки да забремени, Кери Андервуд го роди своето второ дете во јануари 2019 година. Сепак, враќањето во форма по бременоста се покажа како тешко. Кери се отвори за оваа борба, велејќи дека сака повторно да се чувствува како себе и нејзиното тело да биде како што знае дека може да биде. Таа сподели дека во изминатите 11 месеци нејзиното тело не ѝ припаѓало, бидејќи тоа било совршен дом за нејзиниот син Џејкоб.

 

Оливија Мун

Откако го роди своето прво дете со стенд-ап комичарот Џон Мулејни во 2021 година, актерката Оливија Ман се отвори за предизвиците по породувањето. И покрај тешкотиите, Ман изрази дека сето тоа вреди. Иако нејзиното тело можеби не се вратило веднаш, таа нема ништо друго освен љубов и благодарност за него, бидејќи на свет го донесе нејзиното скапоцено малечко.

 

Аја Наоми Кинг

Обожавателите на „How To Get Away With Murder“ се навикнати да ја гледаат актерката Реџина Кинг во неверојатна облека со беспрекорна шминка. Сепак, актерката гордо го покажува своето природно јас на нејзината страница на Инстаграм, дури и по породувањето. Во вирална објава, Кинг сподели фотографии од себе по породувањето и ги потсети жените дека нивните тела не треба да бидат беспрекорни по породувањето. Таа ги напишала сликите со: „Ова прекрасно тело! Не, ова не е слика „Пред“ од бременоста. Ова е „После“. Објавата на Кинг служи како моќна порака за самољубие и телесна позитивност за жените насекаде.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *