18 мистериозни предмети кои им зададоа главоболка на некои луѓе, а други веднаш им ја решија дилемата

Карта за играње залепена на вратата од банката, стол со супер продолжени потпирачи и тоалетна школка со чуден облик – одговорите за мистериозните работи како овие можете да најдете само од луѓето на Интернет. На крајот на краиштата, можете да најдете огромно количество информации за нашиот свет на интернет.

Ние обожаваме да решаваме мистерии и сакаме да споделиме 19 работи кои беа откриени од паметните корисници на Интернетот.

 

1. „Чекам да се отвори вратата во банка и ја гледам оваа карта залепена на неа… зошто?“

Одговор: Тоа е дефинитивно безбедносен сигнал. Ние ги менуваме нашите квартално и треба да им дадеме до знаење на другите вработени дека е јасно да се отвори. Вообичаено, имавме 2 вработени кои ја отвораа филијалата, додека останатите чекаа на паркингот или на другата страна на улицата за да се расчисти. Отворачите влегуваат, го исклучуваат алармот, ја пребаруваат зградата и проверуваат сè, а потоа го поставуваат сигналот.

 

2. „Јасно ми е дека тоа е стол, но зошто со продолжени потпирачки?“

Одговор: Изгледа како столче за болни нозе. Би ги ставиле вашите болни, отечени нозе на рачките откако ќе седите на коњ цел ден, како трудница со кренати нозе на ист начин. Затоа и грбот е толку наведнат. Ако седите исправено, не би било удобно да ги поставите нозете така, но во навалена положба, тоа е добро за протокот на крв и протокот на воздух.

 

3. „Зошто вака изгледа женски тоалет?“

Одговор: Тоа е женски писоар, ги поттикнува жените да не уринираат седечки.

 

4. „Во средината на ѕидот од мојата стара куќа“

Одговор: Тоа е затворен гасовод, од времето кога се користеше осветлување на гас“.

 

5. „Ова е портата која е на патот и спречува да стигнете до куќи. Зошто толку многу катанци?“

Одговор: Можете да ја отворите портата со отклучување само на еден катанец. Начинот на кој е дизајниран значи дека повеќе луѓе можат да ја користат портата, а ако едно лице ги изгуби клучевите, треба да се замени само катанецот. За разлика од еден катанец со многу клучеви, ќе треба да им го дадете на тони луѓе новиот клуч.

 

6. „Ги прашав вработените во маркетот за што служи ова, немаа поим“

Одговор: Тоа е место за ситници, како што се пенкала, батерии итн.

 

7. „Ова го најдов во Гуам во плитка вода. Има дијаметар од 3 метри“

Одговор: Ова е со сигурност дел од ракета.

 

8. „Што значи ова?“

Одговор: Тоа е плоча за сидро или мијалник за ѕидови. Наменет е да го задржи ѕидањето на место и да биде естетски пријатно бидејќи се видливи. Од другата страна, во центарот оди болт, кој ги држи циглите на место.

 

9. „Во мојата стара куќа од 1970 година има вакво едно во секоја соба. За што служи?“

Одговор: Оние со 3 краци беа за ТВ и FM антени, а централниот беше за ротатор на антена за подобар прием.

 

10. „Какви се овие плодови?“

Одговор: ‘рѓа од смрека-глог – тоа е габична болест. Започнува како жолчка, а потоа пипалата се појавуваат околу пролетта или по дождот. Веројатно нема да го убие ова дрво, но може сериозно да ги наруши секундарните јаболкници. Единствениот начин да се ослободите од него е да ги исечете потоа отстранетите гранки. Не заборавајте да ги дезинфицирате алатките потоа.

 

11. „Ова го најдов додека чистев плакар“

Одговор: Мислам дека било од штанд за изложба на винтиџ шапки. Ако пребарувате на „Гугл“, има многу што имаат пружина и врвка за влечење (најверојатно ви дозволува да ја повлечете капата надолу и на страните за да ја испитате наместо да ја допирате самата капа). Се чини дека твоето се држи со лизгање на работ на масата наместо да седи на самата маса. Значи, го држите настрана.

 

12. „За што навистина служи оваа лажица?“

Одговор: За да сервирате шпагети.

 

13. „За што служи овој триаголник под мијалникот во кујната?“

Одговор: Тоа е држач за крпи за садови. Земете го аголот од пешкирот за садови и ставете го на задниот дел од триаголникот, а потоа повлечете го пешкирот и држете го на своето место.

 

14. „Круг од железо во средината со дупка“

Одговор: Тоа е дел од стара машина за вафли.

 

15. „Направен е од челик или од железо и е потежок отколку што изгледа“

Одговор: Тоа е омекнувач за месо.

 

16. „Многу тврдо стакло“

Одговор: Тоа е задниот дел од телевизорот.

 

17. „Имате идеја што би висело на овие?“

Одговор: Тоа е закачалка за вратоврска.

 

18. „Го најдовме ова во фиоката од кујната, само што се преселивме во станот. За што служи?“

Одговор: Тоа е инфузатор за чај.

 

 

 • чичо напиша:

  круг од метално железо,!!! мотика и вие станавте, да земе човек мотика и да не ве жали 🙂

 • Жарко Г. напиша:

  „Тоа е држач за крпи за садови. Земете го аголот од пешкирот за садови…“
  Е, сега КРПА или ПЕШКИР !!!???
  Ај еднаш одлучете се дали ќе пишувате Македонски или Србо-Скопси…
  Изгледа кога екипата на Мотика одела на училиште, изгледа секој ден имале тревоги за поставени бомби…и тоа баш кога требало да имаат часови по предметот Македонски јазик

 • Коментирај анонимно

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.