33-та година по ред уметници од целиот свет се собраа да го изградат Ледениот хотел во Шведска кој се гради секоја година од 1989. Од замрзнати ликови од видео игри до блескава градина, уживајте!

Шведскиот Icehotel за 2022/2023 година е официјално отворен за посетители. Исполнет со неверојатни скулптури од мраз, хотелот се гради и реновира секоја година од 1989 година во селото Јукасјарви, 200 километри северно од Арктичкиот круг, веднаш до бреговите на реката Торне.

 

Со изградбата на Icehotel оваа година, 33-та, 24 уметници од целиот свет поминаа неколку недели прецизно дизајнирајќи 12 уникатни апартмани, како и еден луксузен апартман во Icehotel 365, кој е отворен во текот на целата година.

Процесот на изградба започна во пролетта, кога беа собрани блокови од мраз од реката Торне и ставени во складиште за мраз во Јукасјарви. Подоцна, кога започна изградбата, уметниците ги создадоа своите креации користејќи неверојатни 500 тони мраз и „snice“ – мешавина од снег и мраз.

Блескава купола, скулптури инспирирани од видео игри и преголеми печурки се некои од прекрасните ледени креации кои се врежани на местото.

Температурата во хотелот се одржува на минус пет степени Целзиусови за да се одржат блескавите апартмани во врвна состојба.

Откако гостите ќе ги истражат уникатните простории за спиење, хотелот нуди активности како што се приватно возење со санки, риболов на мраз, санкање со кучиња, тури за јавање коњи и тури на Северната светлина.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.