„Јас сум хирург и биохемичар – па сега ќе ви ги претставам петте начини на кои вие можете да го спречите ракот“

Еден естетски хирург и биохемичар наведе пет начини кои го намалуваат ризикот од развој на рак.

Д-р Реза Тиргари (54) од Сан Диего, Калифорнија, доби повеќе од 522.000 следбеници на социјалните мрежи, споделувајќи ги неговите здравствени препораки.

 

 

Во едно сега веќе вирално видео, тој советуваше да се откажете од пушењето, да јадете здрава храна и редовно да вежбате, да го исклучите преработеното месо, да практикувате безбеден секс и да носите крема за сончање секојдневно.
„Овие главни пет работи можат да ве чуваат надвор од здравствените ризици долго, долго време“, рече докторот.
Предлог број еден на д-р Тигари за спречување на ракот е да се прекине пушењето од секаков вид. Тој советуваше да се откажете од пушењето цигари, вејпови или дури и наргиле бидејќи тоа е страшно за вашите бели дробови и може да предизвика неповратна штета.

 

„Сè што не припаѓа во вашите бели дробови, отсечете го“, рече тој.

Исто така, не треба да не чуди што јадењето здрава храна и редовното вежбање беа на второ место на листата. Д-р Тигари вели дека дебелината е поврзана со неколку различни видови на рак – вклучително и рак на црниот дроб, бубрезите и жолчното кесе – и затоа одржувањето кондиција е најдобриот начин за здрав начин на живот.

„Преземете ја таа тежина под контрола и влезете во теретана“, рече тој.
Следно, д-р Тигари препорача да се избегнува преработеното месо – како шунка и сланина – по секоја цена.

„Светската здравствена организација всушност направи студија која покажа дека саламата и сите овие различни видови сланина и суво месо го зголемуваат ризикот од рак на дебелото црево“, рече тој.

„Исклучете ги овие од вашата исхрана и ќе живеете поздраво“.

Помалку луѓе може да ја разберат важноста од практикување безбеден секс, бидејќи СПИ потенцијално може да доведат до болест или рак.

„Сите го знаеме ризикот од ХИВ, но дали знаевте дека хепатитисот и ХПВ се исто така поврзани со небезбедни сексуални практики?“ Д-р Тигари продолжи.

 

 

„Хепатитисот значително го зголемува ризикот од рак на црниот дроб, додека ХПВ може да доведе до рак на грлото на матката. Ако сте изложени на ризик, можеби ќе сакате да размислите и за вакцинирање“, додаде тој.

И на крај, кремата за сончање треба да се носи секојдневно без оглед на сезоната за да се намали ризикот од рак на кожата.

„Треба да ја носите секој пат кога ќе излезете од дома, без разлика дали грее сонце или не“, објасни д-р Тигари.

„Стапките на заболени од рак на кожата вртоглаво пораснаа, а кремата за сончање е вашата најдобра заштита. Ја користам речиси секој ден“.