6 годишно аутистично момче кое било исчезнато пред 2 месеци, пронајдено на 3000 километри подалеку од неговиот дом! Неговите киднапери ни помалку, ни повеќе- неговиот татко и неговата баба

Шестгодишно момче со аутизам од Мајами, кое исчезна пред два месеци, наводно киднапирано од неговиот татко и баба, е пронајдено безбедно на 3000 километри, подалеку во Канада.

Хорхе „Џојо“ Моралес се води како исчезнат од 27 август, откако неговиот татко не и го вратил детето на мајката во нивниот дом во Мајами, како дел од нивниот договор за старателство.

 

 

Хорхе Моралес (45) и бабата на детето, Лилијам Моралес (68) беа уапсени од страна на кралската канадска коњичка полиција откако доверител го забележал Џоџо во „Волмарт“ во канадската провинција Њу Бранзвик. Било кажано дека е „во добра здравствена состојба и неповреден“.
Повеќе од два месеци, мајката на Џоџо, Јанет Леал Консепсион, вели дека живее во кошмар. Но, во неделата добила повик од агент на „ФБИ“ дека нејзиниот син е пронајден и дека е безбеден. Таа разговарала со својот син, но сѐ уште не е споена со момчето.

„Кога ми рече дека имам добри вести за тебе, за малку ќе се онесвестев на подот и почнав да врескам“, изјави Консепсион за „CBS Miami“.

 

Пресреќната мајка не можела да престане да се смее и додала: „Тој вели дека му недостигам и знае дека го сакам многу“.
Спроведена била масовна национална потрага по Џоџо од крајот на август, кога била издадена тревогата.

Според истражителите, Џоџо бил земен од неговата баба од татко како дел од судскиот налог за заедничко старателство. Неговиот татко требало да и го врати на мајката на детето во нивниот дом во Мајами, но не успеал во тоа, со што го прекршил судскиот налог. Кога Консепсион отишла во станот на Моралес во потрага по нејзиниот син, таа го нашла местото празно, а нејзиниот син исчезнат.

„Сè исчезна. Сè исчезна од неговиот стан“, вели таа. „Телефоните му беа исклучени. Телефонот на мајка му беше исклучен“.
Во молбата за помош да го најде својот син, уништената мајка рекла дека Џоџо, која е аутистичен, почнал да и кажува работи, како на пример дека неговиот татко сакал „да го одведе да живее на фарма со ветерници и сакал тој да оди со него“.

 

 

Имало спорна борба за старателството помеѓу двојката, откако Консепсион поднела барање за развод од Моралес во јануари 2019 година.

Итното барање на Консепсион да му бидат суспендирани правата за споделување време со Џоџо на таткото, на крајот било одобрено во ноември 2021 година, откако прво било одбиено.

Момчето веќе било исчезнало еден месец, откако американската гранична патрола пронашла џип во Мејн со дел од работите на ЏоЏо.

Американските маршали понудиле зголемена награда од 25.000 долари за информации што ќе доведат до апсење на таткото и бабата, а минатата недела, „ФБИ“ и „NCMEC“ објавија видео на кое се гледа дека ЏоЏо и Хорхе Моралес биле во Волгринс во Хултон, Мејн на 29 август.

„Ова е уште еден пример како локалните, државните, федералните и меѓународните органи за спроведување на законот, заедно со Соединетите Американски Држави и Државното правобранителство се здружуваат за безбедноста на детето и ќе продолжат да работат заедно за да се борат против поголемото зло“, изјави директорот на полицијата Фреди Рамирез.

 

Консепсион рекла дека сега планира да го однесе својот син на патување во „Дизни“, патување за кое вели дека неговиот татко никогаш не би го дозволил.

„Едноставно сум благословена што можам да споделам среќен крај на ова бидејќи знам дека многу мајки не го доживуваат овој среќен крај, јас го правам доживеав“.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.