61-годишен Американец ја загубил вилицата во тепачка со мечка, но успеал да преживее

Жител на САД ја изгубил вилицата при тепачка со триметарска мечка. Инцидентот му се случил на 61-годишниот директор за изнајмување АТВ мотори, Руди Норландер, додека им помагал на клиентите додека ловел во Националната шума Галатин. Мажот забележал мало мече и извадил пиштол за да го исплаши. Според ќерката на жртвата, во тој момент од заседа кон него се втурнала огромна мечка. Пиштолот на Нордлендер не испукал, а спрејот за мечки бил во неговиот ранец, па мажот морал да се вклучи во борба со животното. Американецот со тупаница ја удрил мечката која се упатила кон него, но таа го соборила на грбот и почнала да го кине.

 

Поради тоа, Американецот со помош на ловци кои пристигнале навреме, успеал да го исплаши животното. Мажот се здобил со длабоки рани во градите и екстремитетите. Освен тоа, мечката успеала да се фати за лицето на Нурландер и всушност му ја скинала долната вилица. Жртвата подоцна се пошегува дека мечката „му го дала најлошиот француски бакнеж во неговиот живот“.

 

 

Ловците веднаш повикале спасувачки хеликоптер, кој го однел Нордлендер во болница. Лекарите неговата состојба ја нарекоа исклучително сериозна, но стабилна. Тој ќе биде подложен на понатамошно лекување во Медицинскиот центар на Универзитетот во Јута.

По инцидентот, властите го затворија националниот парк за да ја откријат агресивната мечка.

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *