7 карактеристики на лицето кои може да се поправат со правилна фризура

Малите очи можат да бидат привлечни, тркалезното лице може да даде младешки изглед, а големите уши можат да бидат шармантни: само погледнете ја Ен Хатавеј ! Има толку многу уникатни особини кои додаваат посебен шарм на нејзиното лице.

Сепак, некои сè уште сакаат да се ослободат од таквите карактеристики. Ова е избор на секој човек, но се надеваме дека сите сфаќаат дека можат без операција. Се што треба да направите е да ја смените фризурата понекогаш.

 

1. Двојна брада

Не ја скратувајте косата ако имате двојна брада. Наместо тоа, направете локни или исправете ја. Трикот е во слоевите. Додаваат волумен и создаваат илузија на тесно лице. Ако претпочитате кратка коса, одлучете се за боб.

 

2. Голем нос

Изберете фризури кои визуелно го прават вашето лице пошироко: на овој начин вашиот нос ќе изгледа помал. Косата можете да ја ставите во неуредна пунџа или опуштено опавче. Обидете се да избегнувате кратки фризури и права коса.

 

3. Големо чело

Боб фризура со шишки, долга или кратка коса со патец или парталави шишки. За да се избалансираат пропорциите на лицето, хоризонталното кадрирање, волуменот и меките слоеви ќе помогнат.

 

4. Мали очи

Избегнувајте смели кроеви и густа коса, наместо тоа пробајте кратки фризури со мал волумен. Шишките се прифатливи, но само ако не ги покриваат целосно очите и челото. Пикси фризурите ги нагласуваат очите, особено ако веѓите се јасно видливи.

 

5. Тркалезно лице

Ако сакате малку оптички да го издолжите лицето, одлучете се за неуредна боб или брановидна фризура или балајаж нагласки кои ќе го врамат вашето лице. Можете исто така да додадете повеќе волумен одозгора и да оставите долги кадрици на страните. Избегнувајте елегантни фризури и густи шишки, бидејќи хоризонталните линии прават лицето да изгледа пошироко.

 

6. Издолжено лице

Кај луѓето со тесно лице по правило се истакнуваат носот, брадата и вратот. Некои фризури можат дополнително да го издолжат лицето. Категорично не се препорачува растење права долга коса. Напротив, неопходно е да се изберат обемни фризури. Пробајте неуреден долг боб со разделба, асиметрични искинати шишки или брановидна долга коса.

 

7. Големи уши

Лесно е да ги покриете ушите, но изборот на одредена фризура може да биде застрашувачка задача. Прво, треба да има доволно волумен на слепоочниците и второ, косата треба малку да се подигне над главата. Боб или каскадни фризури се одличен избор.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.