7 критични знаци кои укажуваат на недостаток на витамин Д

Витаминот Д често има позначајна улога во нашата благосостојба отколку што можеме да сфатиме. Надвор од неговата општо позната поврзаност со здравјето на коските, новите истражувања фрлија светлина на неговата повеќеслојна важност.

 

1. Кратка коса и опаѓање на косата

 

Кога вашето тело не добива доволно витамин Д, тоа може да влијае на вашата коса. Клетките кои играат улога во вашиот природен циклус на раст на косата, наречени кератиноцити, се соочуваат со тешкотии во извршувањето на својата работа.

Пониските нивоа на витамин Д се чини дека ја прават фазата кога вашата коса расте пократка, а фазата на одмор подолга. Исто така, слојот под вашата кожа што ја поддржува вашата коса, наречен дермален слој, станува послаб, поради што вашата коса поверојатно ќе опаѓа. Немањето доволно витамин Д е исто така поврзано со одредени здравствени состојби, како што е алопеција ареата. Оваа состојба предизвикува мали ќелави дамки на скалпот, а понекогаш и на брадата.

 

2. Сува кожа

Витаминот Д е важен витамин за вашето здравје, особено за вашата кожа. Вашата кожа има клетки наречени кератиноцити, кои го сочинуваат надворешниот слој наречен епидермис. Овие кератиноцити се посебни затоа што тие се единствените во вашето тело кои можат да го претворат претходникот наречен 7-дехидрохолестерол во форма на витамин Д што вашето тело може да го користи.

Витаминот Д прави многу за вашата кожа – помага во функцијата, им помага на клетките на вашата кожа да растат и го поддржува имунолошкиот систем во вашата кожа, кој е како штит против штетните бактерии.

Некои студии покажаа дека немањето доволно витамин Д во крвта е поврзано со кожни проблеми како егзема и псоријаза, кои и двете можат да ја направат вашата кожа сува.  Истражувањата покажуваат и поврзаност помеѓу витаминот Д и влажноста на вашата кожа. Значи, одржувањето на нивото на витамин Д под контрола може да биде добро за здравјето на вашата кожа.

 

3. Чувство на иглички во нозете

Ако вашето тело нема доволно витамин Д, тоа може да доведе до ниски нивоа на калциум во крвта. Кога тоа ќе се случи, може да почувствувате сензации како „иглички и трнење“. Овие чувства може да бидат сигнал дека нешто не е во ред со балансот на есенцијалните минерали во вашето тело. Обезбедувањето адекватен внес на витамин Д е од клучно значење не само за здравјето на коските, туку и за одржување на соодветно ниво на калциум, спречување на непријатност и невообичаени сензации.

 

4. Проблеми со мускулите

Немањето доволно витамин Д може да ги зголеми шансите за губење на мускулната сила како што стареете, според една нова студија. Истражувањето ги разгледало податоците од над 3.200 луѓе на возраст од 50 и повеќе години кои претходно немале мускулна слабост. Студијата, која траела четири години, на почетокот ги мерела нивоата на витамин Д преку крвни тестови и ги категоризирала како доволно, недоволно или воопшто недоволно. По четири години, истражувачите ја проверуваа силата на стисокот на учесниците како начин да видат колку се силни нивните мускули во целина. Ова е важно затоа што губењето на мускулната сила како што стареете е голем ризик, така што примањето доволно витамин Д е важно за да останете силни и да спречите несреќи.

 

5. Бледа кожа и подочници

Недостатокот на витамин Д може да се манифестира со блед тен, покажувајќи различни видливи знаци. Кога на вашето тело му недостасува овој есенцијален витамин, вашиот тен може да добие малку сивкав тон, а вашата кожа можеби нема да се чувствува толку полна или еластична како што е обично. Дополнително, може да забележите присуство на потемни кругови под очите.
Ова се должи на фактот дека витаминот Д игра клучна улога во регенерацијата на клетките на кожата, обезбедувајќи тие да се обноват и да останат здрави. Без соодветно снабдување со витамин Д, природната способност на кожата да се подмладува е загрозена, што доведува до овие забележливи промени во изгледот. Затоа, одржувањето на доволни нивоа на витамин Д не е само од суштинско значење за целокупното здравје, туку и значително придонесува за одржување на жива и здрава кожа.

 

6. Промени во сон и депресија

Немањето доволно витамин Д е поврзано со чувството на тага и исто така може да ви го наруши сонот. Витаминот Д влијае на хемикалиите во вашиот мозок, како серотонин и мелатонин, кои помагаат во расположението и спиењето. Некои истражувања дури велат дека витаминот Д влијае на тоа како вашето тело произведува мелатонин, хормонот кој го одржува дневниот ритам на вашето тело под контрола и ви помага да спиете добро. Значи, примањето вистинска количина на витамин Д може да биде добро за вашето расположение и да ви помогне да спиете подобро.

 

7. Болка во коските и долниот дел на грбот

Витаминот Д е добар за вашите коски бидејќи му помага на вашето тело да го впие калциумот. Ако немате доволно витамин Д, може да почувствувате болка во коските и долниот дел на грбот.

Студија во 2018 година разгледа 81 друга студија и откри дека луѓето со артритис, болки во мускулите и постојани болки во телото обично имаат помалку витамин Д од оние без овие проблеми. Исто така, во 2018 година, студија со 98 возрасни кои имале болки во долниот дел на грбот откри дека оние со пониски нивоа на витамин Д имаат тенденција да имаат поинтензивна болка. Сепак, во 2017 година, една голема студија покажа дека не сите студии се согласуваат за оваа врска помеѓу витаминот Д и болките во грбот.

Редовното следење на нивоата на витамин Д и обезбедувањето доволен внес преку изложување на сончева светлина, исхрана или додатоци може значително да придонесе за целокупното здравје и да спречи низа потенцијални здравствени компликации.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *