7 луѓе споделуваат вистински настани што засекогаш им останале врежани во сеќавањето

Некои моменти од нашите животи се втиснуваат длабоко во нашите емоции, обликувајќи ги нашите идентитети и перспективи, особено кога се случуваат во детството.

 

1.

Јас пораснав многу сиромашно. Вечерата беше тост со малку сирење одозгора. На 12 години отидов во луксузната куќа на една тогашна пријателка за групен проект. Нејзината мајка имаше поставено убава маса со многу вкусни и топли јадења. Бев возбудена и многу гладна.
Додека јадевме, сите чудно ме гледаа. Кога почнав да си го сечам месото, нејзината мајка ме погледна и викна: „Дали си луда? Ќе се повредиш! Така не држиме нож за да сечеме месо!“ Таа ми пријде и ме држеше за рака додека ме научи на вистинскиот начин да го направам тоа. Поцрвенев и се извинив, велејќи дека поминало некое време откако всушност јадев месо.

Подоцна истиот ден, кога дојдов дома, бев шокирана кога најдов белешка во џебот на која пишуваше: „Нашите врати се отворени за тебе. Можеш да дојдеш на вечера во секое време“. Цела година поминував еден ден во неделата кај нив, уживајќи во нивните топли оброци и обилна трпеза. Секогаш ќе бидам благодарна на семејството на мојата пријателка. Подоцна, како што растевме, се разделувавме, но никогаш нема да ја заборавам нивната добрина.

2.

Одејќи покрај група луѓе, забележав дека сите се смеат. Ги погледнав и пријателски се насмевнав. Еден од нив рече: „Не се смееме со тебе, туку ТЕБЕ ти се смееме“. Десет години подоцна, тој момент сè уште ми врежан во сеќавањето.

3.

Бев мала, мајка ми ми направи прекрасна роденденска торта. Беше розова со соодветна глазура, а таа дури и стави пари внатре. Нашата сосетка дојде кај нас со нејзиниот петгодишен син. Син ѝ ја гледаше мојата торта на масата, се лизна и се шлапна со раката во цела торта. Плачев. Знам дека беше несреќа, но сепак.

4.

Се дружев со некои пријатели во локалното кафуле и го замолив татко ми да ме земе. Кога го видов дека стигнал на паркингот, се поздравив со пријателите и излегов до автомобилот. Ја отворив задната врата и седнав на седиштето, само за да видам човек кој не ми беше татко.
Ме погледна и ми рече: „Ќе ти дадам што сакаш, само немој да ми наштетиш и да ми ја крадеш колата“. Сфаќајќи ја мојата грешка, се извинив, излегов од автомобилот и истрчав назад во кафулето.

5.

Кога имав околу 3 години, татко ми ме убеди да ги извадам помошните од велосипедот. Бев малку исплашен, но на крајот се согласив. Ме турна и при првиот обид возев околу 100 метри. Секогаш кога ќе се сетам на ова, плачам затоа што се сеќавам дека погледнав наназад и ги видов солзите од среќа на татко ми.

 

6.

Пред неколку години му помагав на еден колега на кој се чинеше дека му е потребна помош со една обична задача. Јас ја завршив поголемиот дел од задачата, а кога завршивме, се заправивме муабет. Кон крајот на разговорот, тој рече нешто во смисла: „Вие сте тип на личност што луѓето можат да ја искористуваат“.
Оттогаш, имав резерва да им помагам на луѓето секогаш кога ќе се укаже прилика.

7.

Кога бев помлад, уште во основно училиште, седев во дневната соба и пишував домашна работа и гледав цртани на Никелодеон. Си реков: „Зарем не би било чудно доколку се обидам да го паметам овој момент до крајот на мојот живот?“
И така направив. Без никаква причина, речиси 20 години подоцна, сè уште се сеќавам на тој момент. Бев чудно дете.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *