7 навики на индонезиските жени кои ќе ви помогнат да го забавите стареењето

Иако Индонезијките имаат многу изложување на сонце во текот на нивниот живот, тие сепак успеваат да изгледаат прекрасно. Како што прават многу култури, тие користат свои национални ресурси кои се различни од другите. Некои тајни се древни, но сепак ефективни и можат да донесат големи придобивки за целото тело.

Ние сме сигурни дека античките третмани за убавина се задоволство за душата и телото, а денес со вас ги споделуваме старите индонезиски тајни.

 

1. „Пиење посебен индонезиски пијалок“

Џаму е традиционален индонезиски пијалок направен од природни состојки. Се користи со векови за одржување на добро здравје, а во денешно време можете да го нарачате во индонезиските ресторани и кафулиња.

Можете да го пробате овој рецепт :

Куркума – 125 грама
Ѓумбир – 20 грама
Црн пипер – врв на лажичка
Лимон – 2 лажици
Мед – 2 лажици
Кокосова вода – 4 чаши

 

2. „Античка техника за чистење на телото“

Индонезијците имаат посебен ритуал за чистење, омекнување и прочистување на кожата. Тоа се нарекува лулур третман и првично бил свадбен ритуал. Постапката има 4 чекори:

Чистењето на стапалата и пилингот за тело се направени од оризово брашно, листови од пандан, цимет и куркума.
Следно е масажа на целото тело со девствено кокосово масло и благи притисоци на дланката. Се нанесува свежо за да се балансира PH. Потоа натопете се во када со миризливи цветови.
Се разбира, не можете сами да направите масажа на целото тело, но барем можете да го пробате овој пилинг дома. Рецептот не е тежок, но е докажан и ефикасен низ вековите.

 

3. Нанесување на Боре

Еден потрадиционален и стар ритуал е обвивката Боре. Тоа е маска за загревање на телото што може да ги ублажи мускулните болки додека ја стимулира циркулацијата на крвта.

Исто така, се користи за чистење на порите и ослободување на токсините. Можете да направите целосна обвивка или да ја пробате само на одредена област, како рацете. За да ја подготват оваа маска, балијците мешаат ѓумбир, цимет, кафе, каранфилче, куркума, ориз, ориз во прав и црн пипер.

 

4. Користење на маски за стомак

Постои еден популарен ритуал кој се практикува меѓу бремените Индонезијки. Треба да нанесете специјална маска на стомакот. Направена е од мелен ориз и „кенкур“, кој е корен налик на ѓумбир. Маската ја промовира еластичноста на кожата и помага да се спречат стрии.

Откако жената ќе се породи, акушерка прави редовна постнатална масажа и потоа ја става оваа билна обвивка на стомакот.

 

5. Секојдневен индонезиски третман

Освен специјалните ритуали за убавина, Индонезијците имаат и секојдневен третман што го користат. Една од овие постапки се нарекува бедак дингин (ладен прав). Тоа е маска за лице што дури и членовите на кралското семејство ја користеле во старите времиња.

Главната состојка е оризово брашно, кое содржи витамин Б и тиамин. Благодарение на тие состојки, маската ја одржува влажноста и го штити лицето од изгореници од сонце. Во денешно време можете да купите готови маски во козметичките продавници или можете сами да ги направите.
Покрај тоа, како тонер, можете да користите оризова вода. Земете половина чаша ориз и наполнете го со вода. Оставете го да кисне неколку минути додека водата не се замати. Истурете ја водата во друга чаша. Овој тонер можете да го чувате во фрижидер.

 

6. Пиење кокосова вода секој ден

Индонезијките предлагаат да се пие кокосова вода секој ден. Преполна е со витамини и минерали, без маснотии, го подобрува вашиот метаболизам и спречува сува кожа. Во денешно време нема потреба да се сече вистински кокос за да се испие неговата вода.

 

7. Авокадо како регенератор за коса

Индонезијците споделуваат дека ја уредуваат косата со традиционална крема. Ако имате сува коса, тие предлагаат да додадете свежо авокадо во вашиот регенератор. Потоа масирајте и оставете неколку минути пред да ја измиете косата.

 

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.