7 работи на кои „фрламе“ пари, а воопшто не ни се потребни

Сите сакаме работи што нѐ прават среќни, како што се добри апарати, убав мебел и нови гаџети. Но, често забораваме дека не ни треба сè што гледаме на ТВ или реклами на социјалните мрежи.

Вечерни фустани и венчаници

Знаете како оди со оние фенси венчаници од врвни брендови – чинат рака и нога, но блескаат само за една ноќ. После тоа, тие често завршуваат складирани, за никогаш повеќе да не ја видат светлината на денот. Секако, тие изгледаат неверојатно, но да се соочиме со тоа, цената не секогаш одговара на приликата.

Ова е моментот каде што изнајмувањето фустан доаѓа предвид, заштедувајќи ви многу пари. Истото важи и за вечерното облекување – колку често навистина го носиме истиот фустан двапати, особено во краток временски период? За среќа, има многу продавници за венчаници и вечерни фустани кои нудат прекрасни опции за изнајмување за тактните купувачи.

Маски за лице

Овие козметички препарати станаа вирални во последно време. Некои жени велат дека гледаат вистинско подобрување на нивната кожа откако ги користеле. Но, за волја на вистината, придобивките од маските се краткотрајни и може да бидат скапи. Плус, маските не прават многу повеќе од што прават хидратантните креми и лосиони.

Додека претераното користење хидратантни креми не само што не помага; всушност може да ѝ наштети на нашата кожа. Дерматолозите предупредуваат дека премногу хидратантен крем може да го попречи пилингот на мртвите клетки на кожата, да ја наруши природната рамнотежа на кожата и да го забави производството на липиди и протеини. Ако вашата кожа се чувствува сува, клучот е да останете хидрирани со пиење доволно течности.

Исто така, нема потреба да давате пари на хидратантни креми со додадени витамини. Вообичаено, количината на овие супстанции е премногу мала за да направи разлика. Дури и ако има многу витамини во кремот, тие можат брзо да се разградат кога се изложени на сончева светлина и кислород.

 

Видео камери

Секако, професионалните камермани бараат таква опрема. Сепак, многу луѓе купуваат видео камери за снимање на семејни моменти без да сфатат дека камерите на нашите паметни телефони можат да им конкурираат на полупрофесионалните уреди.

 

Шампони со заштита од топлина

Експертите сугерираат дека купувањето шампони и балсами со термичка заштита можеби не е најдобрата употреба на вашите пари. Иако тие нема да ѝ наштетат на вашата коса, тие исто така нудат ограничени придобивки. Попрактично е да инвестирате во термички спреј кој ефикасно ги штити вашите кадрици од високи температури.

Ржан леб, чипс од ориз и други „здрави“ закуски

Овие производи може да изгледаат како поздрави алтернативи за чипсот и крекерите, но тие често содржат адитиви и масла. И покрај тоа што се калорични, им недостасуваат есенцијални хранливи материи. Да се ​​одлучите за стапчиња од свеж морков или замрзнато грозје е подобар избор – тие се попристапни и поздрави закуски.

 

Нов iPhone

Секој нов модел е примамлив затоа што нуди нешто различно од претходниот, нè поттикнува да го купиме дури и ако нашиот „стар“ сè уште функционира совршено и може да продолжи да ни служи уште многу години. Маркетингот игра улога во ова, што нè наведува да ја посакуваме најновата верзија по само една година. Иако е вистина дека уредите како таблети, телефони и лаптопи брзо стануваат застарени, не мора нужно да ги отфрлиме „старите“ само затоа што е објавена нова верзија.

 

Чистач на екран

Овие течности за чистење се ефикасни, но имаат цена. Експертите предлагаат да се користи обична вода за чистење на мониторите и екраните. Микрофибер крпа натопена со вода може да ги исчисти површините подеднакво добро како и специјализираното средство за чистење.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *