8 докази дека еволуцијата полека но сигурно си ја врши својата работа, додека ние си го живееме животот

Идејата дека човекот е круна на создавањето е секако многу ласкава. Но, научниците уверуваат: еволуцијата продолжува. И кој знае, можеби ние сме само средна фаза на патот кон посовршено битие.

Се разбира, меѓу современите луѓе и, да речеме, неандерталците, разликата е многу голема. Но, ние копавме подлабоко и најдовме студии кои покажуваат дека дури и најдалечните предци не се разликувале од нас на физиолошко ниво.

Не можеле да пијат млеко

Дури и пред 3 илјади години, огромното мнозинство Европејци немаа мутација што им овозможува да ја разградат лактозата. Тоа значи дека, на пример, Ахил и другите херои од настаните опишани од Хомер тешко можеле да пијат млеко без непријатни последици за телото. Денес, 90 отсто од северноевропејците ја имаат оваа способност.

Нетолеранцијата на лактоза се изразува во фактот дека телото не може да ги свари овие јаглени хидрати. Кај луѓето со оваа карактеристика, млекото предизвикува надуеност, надуеност или дијареа. Сепак, повеќето луѓе можат да јадат тврди сирења. Најстарото сирење кое преживеало до денес е откриено за време на ископувањата во северозападна Кина, тоа датира од средината на вториот милениум п.н.е.

Нивната телесна температура била повисока од нашата

Просечната температура на човечкото тело е намалена во изминатиот век и половина. Во 19 век, луѓето беа „пожешки“ од нас за околу половина Целзиусов степен. Една од причините може да биде тоа што луѓето еволуирале за да бидат помали шансите да се разболат и, како резултат на тоа, телото станало помалку веројатно да се загрее. Според друга верзија, се работи за централно греење и климатизација. Луѓето почнаа да живеат во многу поудобни температурни услови и, како резултат на тоа, нашето тело нема потреба да се загрева толку многу.

Тие не спиеле како нас

Непрекинат 8-часовен сон е релативно скорешна човечка навика. Уште во 17 век, луѓето легнувале навечер, спиеле 3-4 часа, потоа останале будни 2 или 3 часа и повторно заспивале – овој пат до утрото. За време на паузата, тие можеа да направат сè – дури и да отидат на гости.

Стандардниот 8-часовен сон настана со доаѓањето на уличното и домашното осветлување.

И јаделе повеќе

Научниците открија дека луѓето од викторијанската ера јаделе 2 пати повеќе од нас и не се здебелувале. Само што нивното ниво на физичка активност било многу повисоко – до 50-60 часа неделно. Енергијата не ја трошеле само за работа и домашни работи, туку и за пешачење на долги релации, бидејќи немало јавен превоз. Дури и за да се облече секојдневната облека, тоа барало многу повеќе труд од нас денес.

Во исто време, производите што ги јаделе Британците во 50-70-тите години на XIX век биле многу подобри. Викторијанците јаделе повеќе овошје, цели зрна, мрсна риба и зеленчук, што значи дека нивните нивоа на микро и фитонутриенти биле околу 10 пати повисоки од она што сега се смета за нормално.

Како резултат на тоа, жителите на викторијанска Англија од средината на минатиот век се одликуваа со добро здравје, а до 1875 година нивниот животен век дури го надмина нашиот. Сепак, евтините производи од Новиот свет набрзо се преплавија во земјата: конзервирана храна и шеќер. Тоа, од една страна, овозможи намалување на цените на храната, а од друга страна негативно се одрази на здравјето. Зголемената потрошувачка на слатки предизвика таква штета на забите на цела нација што до 1900 година луѓето не можеа да џвакаат цврста храна и, соодветно, да јадат многу зеленчук, овошје и јаткасти плодови.

Имале помалку коски

Во текот на изминатите 150 години, речиси 3,5 пати се поголеми шансите да сретнете фабела – мала коска сместена е на задната страна на зглобот на коленото, а функцијата на оваа коска е да ја чува тетивата која поминува преку зглобот од оштетување и ги потпомогнува нејзините механичка функција. Како последица на еволуцијата фабелата кај мајмуните и кај луѓето исчезнала, но кон крајот на 20 век е забележана нејзнина необична појава.

Нивните глави биле помали од нашите

Големината на човечката глава се зголемува. Во исто време, колковите остануваат тесни. Еволуцијата воспостави рамнотежа помеѓу големините на овие делови од телото, така што детето може да помине низ породилниот канал. Но, во 20 век, царскиот рез стана побезбеден и почест метод на породување. Научниците веруваат дека може да го замени природното породување и благодарение на тоа човечките глави ќе продолжат да растат, а големината на колковите ќе се стеснува.

Нашите заби се помали

Во текот на изминатите 30.000 години, човечките вилици и заби постојано се намалуваат. Во принцип, овие промени се случија пропорционално со намалувањето на големината на телото. Сепак, во текот на изминатите 10.000 години, промените во исхраната исто така одигра улога: храната стана полесна за џвакање.

Залакот се променил

Пред неколку века, луѓето имаа сосема поинаков залак – долната вилица се наоѓаше директно под горната. Тоа се должело на фактот што тие го кинеле месото со вилиците и јаделе сурово овошје и зеленчук, што претставувало големо оптоварување на мускулите на вилицата. Пред 250-300 години, Европејците и Американците почнаа постојано да користат вилушка и нож, а парчињата храна ставени во устата станаа помали. Оптоварувањето на мускулите на вилицата се намали, а горната вилица почна да оди подалеку од долната.

Во Кина, вообичаениот залак се раширил уште порано – пред 900 години. Сето тоа благодарение на стапчињата за јадење.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.