8 машки познати личности кои признаа дека користеле перики и трансплантација за борба против ќелавоста

Мажите од сите возрасти се борат со опаѓање на косата, а славните личности не се разликуваат, иако некои ја прикриваат својата ќелавост на начини што прават толку малку од нас да забележат нешто. Иако има многу „самосрам“ што го опкружува проблемот, некои славни мажи отворено зборуваат за тоа што прават за да се соочат со опаѓање на косата, вклучително и носење фризури и трансплантација на коса.

Шон Конери

Шон Конери имал дури 35 години кога првпат почнал да ја губи косата. „Косата ми падна на 35 години. Не е крај на светот и не е баш толку важно. Навистина глупава работа е да се види некој кој едвај има коса и ја витка околу задниот дел од главата и изгледа како змија која се обидува да полета. Никогаш не ја разбирам поентата на тоа“.

И покрај неговото мислење за ќелавост, Конери завршуваше со фризура секој пат кога ја играше улогата на Џејмс Бонд.

 

Тед Дансон

Дансон беше отворен за користење на различни методи со цел да покрие ќелава точка во главата, вклучувајќи боење и носење фризури на и надвор од екраните со текот на годините. „Косата ми стана тема на разговор на почетокот на „Cheers“, рече тој и кажа дека ја криел малата ќелава точка со боја „и ја чешлал косата над неа“.

Tyga

Трансплантацијата на коса на американскиот рапер Тајга беше случајно откриена од колешката раперка Ники Минаж на Твитер. За време на скандалот, Минаж спомна како нејзиното поранешно момче направило трансплантација на коса и дека Tyga отишол кај истиот лекар за да ја лекува неговата ќелавост.

Tyga потоа грациозно го потврди тоа со свој твит, каде што ги сподели информациите за клиниката и предложи луѓето да го му кажат ако одат.

 

Џоел Мекхејл

За време на интервјуто за подкаст со колегата актер Џастин Лонг, Џоел Мекхејл, попознат по неговата улога во хит ТВ-шоуто „Community“, призна дека имал не една туку три трансплантации на коса за да го постигне својот изглед.

„Би бил целосно ќелав. Не сме сите родени со прекрасна густа коса како тебе“, му рече на шега на Лонг пред да се потсети кога започнало неговото патување за губење на косата започнало на 18, 19 години.

Џејсон Александар

Комичарот и ѕвездата на „Seinfeld“, Џејсон Александер, призна дека носел тупе во одредени прилики, и дури и во 2014 година на „The Late Late Show“ со Крег Фергусон. Кога го испрашуваа за неговата коса што „повторно се појавува“, актерот беше искрен.

„Јас правам стендап комедија, шоу наречено „Џејсон Александар – Вечер со Џејсон Александар и неговата коса“. Така, косата има сметка и агент, и затоа морав да ја носам на вашата емисија“, се пошегува Александар. Потоа продолжи нарекувајќи го „фантастично“ и откри дека „чинело цело богатство“.

 

Роби Вилијамс

Во 2013 година, Роби Вилијамс откри дека станал жртва на притисокот од врсниците во Лос Анџелес да добие естетска операција, вклучително и трансплантација на коса. Според британскиот пејач, тоа всушност не му било потребно. „Живеам во Лос Анџелес долго време и ми велат: „Ако седите доволно долго во берберница, ќе се потстрижете“. Па, ако живеете доволно долго во Лос Анџелес, ќе одите на операција“, рече тој.

 

Елтон Џон

Елтон Џон пробал трансплантација на коса и перики за да ја добие фризурата со која се чувствува удобно, но само второто му успеа. Во својата автобиографија, култниот пејач откри дека до 1976 година, тој речиси целосно оќелавел, и решил да го прифати советот да направи трансплантација на коса.

Постапката беше неефикасна. По неуспешните обиди, Елтон почнал да носи перика, нешто што продолжува да го прави до ден денес.

 

Шејен Џексон

Со сега избришаната објава на Инстаграм, ѕвездата од „Американската хорор приказна“ се отвори за својата „ужасна тајна“. Следеше колаж од две слики, од кои едната покажуваше голема ќелавост на задниот дел од главата, беше натпис кој ја опишува неговата борба со опаѓањето на косата уште од неговата 22-та година.

„Се плашам од овој ден веќе 17 години. Денот кога мојата ужасна тајна ќе биде откриена. Не, оваа лузна на мојата глава, не е од операција на мозокот што спасува животи, ниту пак за малку ќе преживеав напад на ајкула. Полошо е. (Барем во Холивуд…) Имав операција за трансплантација на коса. 5 од нив“.

Тој потоа објасни дека ги направил операциите затоа што „се чувствувал помалку привлечен“ и помалку како себеси додека напредувала неговата ќелавост, и го споделил своето искуство затоа што сакал да ги инспирира другите.

 

Бонус: Метју Меконахи

Овој актер-ветеран всушност никогаш не користел перика или не направил трансплантација на коса, но многумина мислеа дека тоа го прави, па Меконахи реши да ги расчисти гласините за тоа како ги добил своите прекрасни прамени откако речиси оќелаве во 90-тите.

„Можете да се вратите назад и да ги погледнете филмовите како „The Wedding Planner“ и други тој период; Мислам, ќе видите, дека ја губев косата“, се сеќава ѕвездата во едно интервју. „Кога ја видов сликата во 2000 година на една забава во Јамајка, гледав надолу смеејќи се, а на горниот дел од мојата глава имаше ќелава точка со големина на бејзбол, сфатив дека е сериозно“.

Меконахи потоа објасни како го надминал проблемот, откако морал да ја избричи целата своја коса за да го започне патувањето за враќање на косата. „Ја добивам оваа локална маст и ја втривам во скалпот, еднаш дневно по 10 минути. Бев целосно посветен на тоа. Сè што можам да ви кажам е дека се врати. Сега имам повеќе коса отколку во 1999 година“.

И тој продолжува да ја користи истата маст до ден-денес.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *