Ќе можете да си правите алишта по ваша мерка од вашиот дом! 8 работи кои докажуваат 3D печатењето драматично ќе ни го промени животот во блиска иднина

3D технологијата се развива многу брзо и опсегот на нејзината примена станува се поширок и поширок секој ден. И навистина, ова може само да ни донесе повеќе уживање и удобност кога почнуваме да произведуваме облека и многу други секојдневни предмети на барање, токму дома. Ова, исто така, може да ни обезбеди поевтин медицински третман кој спасува живот. И оваа листа може да се продолжи понатаму, дури и да нè испрати на други потенцијално населливи планети.

1. „3D печатен ултразвук, велите? Да, можно е!“

 

Всушност, на почетокот оваа технологија требаше да им помогне на слепите родители да ги „видат“ своите неродени деца. Бидејќи тие не можеа да ги видат на ултразвук, лекарите им дадоа 3Д-печатена верзија за нивните пациенти да го искусат своето бебе на сосема поинаков начин.

Како што се испостави, ова може да биде искуство што ќе го промени животот и за сите идни родители. Прилично е тешко да се опише како изгледа бебето на ултразвук на повеќе од слепите родители. 3Д-печатената верзија дава сосема различни чувства. Плус, тоа е една од првите бебешки слики што можете да ги ставите во вашиот семеен албум за да споделувате топли спомени одново и одново во иднина.

 

2. Создавање биоипланти за реконструкција на различни делови од телото

Биопечатењето е исто така технологија која брзо се развива. Тоа им овозможува на научниците и медицинските истражувачи да градат орган, слој по слој, користејќи скенери и печатачи кои требаше да се користат за автоматско дизајнирање, градење модели и прототип на производи.

Научниците се надеваат дека еден ден ќе можат да подредат клетки кои можат да ја имитираат функцијата на човечките органи. Добрата вест е дека органите создадени од сопственото ткиво и матични клетки на пациентот ќе имаат помала веројатност да бидат отфрлени од имунолошкиот систем, што ќе биде клучен момент во трансплантацијата на органи. Дополнително, овие органи би можеле да се користат и за тестирање на нови лекови, со што еднаш засекогаш ќе се стави крај на процесот на тестирање на животни.

 

3. Модната индустрија – од прекумерна потрошувачка до вашите сопствени рециклирани дизајни

Само замислете дека во иднина сè што ќе ви треба за да ја обновите вашата гардероба е само еден печатач. Ова значи дека, користејќи збирка суровини, ќе можете да преземате нови дизајни или да креирате свои и да ги испечатите сите секогаш кога ви требаат.

Исто така, кога вашите фустани ќе станат премногу здодевни, или само ви треба свежо вклопување, ќе можете да ги стопите и да почнете одново. И нема да треба да чекате неколку дена за испорака или да ја вратите претходно нарачаната облека – сето тоа ќе го направите од удобноста на вашиот дом. Ова значи дека носењето нов трендовски фустан секој ден ќе биде лесна задача за завршување, а сето тоа притоа сведувајќи го отпадот на минимум.

 

4. Промена во текстилната индустрија поради промена на обликот на фустаните и додатоците

Научниците, исто така, развија 3Д-печатен материјал за промена на обликот. Оваа технологија ќе ја трансформира не само текстилната индустрија туку ќе има огромно влијание врз медицинскиот сектор бидејќи овој материјал е биокомпатибилен.

Само замислете дека ќе можете да испечатите фустан или парче накит што може да се прилагоди на формата на вашето тело или да создадете градници со големини и форми на чаши што може да се приспособат секој ден, наместо постојано да купувате за соодветното вклопување секој пат кога ми треба.

 

5. Удобна протетика достапна за секого

Денешната протетика е многу скапа, се проценува дека чини меѓу 1.800 и 8.000 долари, што е огромен проблем за луѓето ширум светот. Ова е особено точно затоа што таквите парчиња мора да се менуваат на секои 5 години, а на малите деца им е потребна замена уште почесто, дури на секои 2 години.

Потребна е околу една недела за техничар совршено да ја скрои протезата. 3D скенер може да го направи тоа за само 15 минути. Потоа може да се произведе во различни бои за да одговара на тонот на кожата на пациентот, и сето тоа за помалку од 30 долари. Исто така, првичниот дизајн може да се зачува, а потоа да се рескалира за буквално да расте кај секој пациент, што ја прави 3Д-печатената протетика за деца совршено решение.

 

6. Истражување на други планети

Технологијата за 3D печатење исто така ќе ни помогне да живееме, работиме и истражуваме други планети, како, на пример, Марс. Најдобриот дизајн во моментот е вертикален контејнер кој личи на јајца со 3Д печатење кој создава простори кои се многу погодни за живеење, усогласени на барањата на  мисијата на Марс.

Овие згради ќе бидат изградени  непосредно пред доаѓањето на првите доселеници на Марс. Тие ќе овозможат пространи погледи на пејзажот на Марс и ќе ни овозможат да негуваме мала хидропонска градина за раст на вегетацијата и производство на кислород.

7. 3Д-печатена храна

Неодамна, на светот му беше претставено филе лосос со 3Д печатење од растително потекло. Се состои од 100% растителни состојки, како различни извори на растителни протеини, како што се протеините од мешунките. Други состојки вклучуваат екстракт од алги, омега-3 масни киселини и растителни масла.

Сè на сè, тој е сосема сличен на кој било уловен лосос, а некои 3D хамбургери од риба се достапни на пазарот веќе некое време. Вкусот е ист и нема дополнителни барања како да се готви или нешто слично Ова има потенцијал да сврти нова страница во спасувањето на нашата животна средина и да заврши со помалку гладни луѓе ширум светот.

 

8. Замена на скапата операција со современ ултразвучен гипс

Знаеме дека испотените, чешачки гипсови остануваат релативно непроменети со децении. Се надеваме дека научниците ќе дизајнираат 3Д-печатен гипс кој се однесува како заграда и е прилагоден на поединецот од 3D скенирање. Може да се пере, дише и може да се направи погуст во областите околу фрактурата на кои им е потребна поголема поддршка.

Исто така, обезбедува ултразвучни бранови кои помагаат во заздравувањето на коските преку стимулирање на производството на протеини. Покажува високи стапки на заздравување на фрактури во споредба со старомодниот гипс и, во многу случаи, помага да се избегне каква било операција. Следствено, може да заштеди околу 1.963 долари по пациент. И ќе заштеди уште повеќе во иднина кога технологијата ќе биде широко применета во сите болници низ светот.

Замислете дека сте имале пристап до 3D печатач дома. Кои предмети прво би ги испечатиле? Зошто? Ве молиме споделете ги вашите идеи со нас во коментарите подолу.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.