9 кул хотелски трикови кои можат да ви го олеснат патувањето

Со помош на Интернет, можете да научите како да ги направите вашите патувања поудобни, достапни и без стрес. Луѓето кои често патуваат поради работа открија како да се справат со некои работи што некогаш ни сметаат. Собравме неколку прекрасни совети кои сигурно ќе ви бидат корисни следниот пат кога ќе престојувате во хотел.

Ако не сте сигурни за безбедноста на хотелот, закачете чаша на кваката пред да спиете. Ако некој се обиде да ја отвори вратата, ќе се разбудите, а натрапникот ќе се исплаши од звукот.

 

Можете да ја „пеглате“ облеката под туш. Само закачете ја облеката на закачалки и вклучете ја топлата вода 5-10 минути, од пареата таа ќе се испегла.

 

Ако завесите не се спојуваат убаво, а вам ви смета светлината од улицата, користете закачалка со штипки.

 

Наместо да користите специјална картичка за врата, користете која било друга картичка кога ја напуштате просторијата.

Понекогаш струјата се вклучува само ако сте во вашата соба и сте ја ставиле картичката во соодветниот слот. Но, што ако, на пример, треба да го наполните телефонот и да одите на друго место? Можете да вметнете друга пластична картичка.

 

Далечинскиот управувач на телевизорот во хотел е валкан предмет. За да не ги извалкате рацете, завиткајте го во капа за туширање или ќесичка за замрзнувач.

 

Користете списание или менито од ресторанот за да ги затемните светлата што не можат да се исклучат.

 

Многу соби имаат фен за коса. Ова е корисно ако треба да ги исушите мокрите чевли.

 

Свиткајте крпа и ставете ја под вратата. Ова ќе ја направи просторијата потивка и потемна.

 

Ако нема каде да ставите четки за заби, користете тоалетна хартија. Во собите обично се остава дополнителна ролна тоалетна хартија.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *