9 манекенки кои наскоро може да станат попопуларни од Синфи Крафорд и Клаудија Шифер

Да се ​​биде модел не е само убаво лице и витко тело, туку е и харизма, талент и необичен изглед. Познатите манекенки не мора повеќе да бидат класични убавици, бидејќи имаат и други атрактивни карактеристики. Еден модел порано беше практикант во НАСА, друг ја штити северната природа, а има дури и една што докажува дека дијабетесот не е крајот на светот.

Денес решивме подетално да ја погледнеме новата генерација на модели и со сигурност можеме да кажеме дека наскоро ќе станат многу познати.

 

1. Кјана Чејсингхорс

 

19-годишната Кјана привлече големо внимание на Мет Гала 2021. Темата на настанот беше американската мода, а девојката ја претставуваше културата на Навахо нацијата. Нејзиниот изглед веднаш стана вирален. Таа е единствениот индијански модел. За модата се интересира уште од детството, а во 2020 година потпиша договор со Келвин Клајн. Оттогаш, нејзината кариера тргна во нагорна линија.

Најпрепознатливиот детал од изгледот на Кјана е тетоважата на нејзиното лице. Таа ја добила на 14-годишна возраст и ја вратила древната традиција на својот народ. Претходно, таквата тетоважа им се даваше на девојчиња на возраст од 12 до 14 години за да го одбележи нејзиното преминување во женственост, а Кјана стана првата од модерните девојки од племето што ја имала на толку млада возраст. Инаку, Кјана ја истетовирала нејзината мајка, традиција која била вообичаена во минатото.

Манекенката живее на Алјаска и ја штити природата на Арктикот. Конкретно, таа се противи на закупот на земјиштето на нејзината држава за производство на нафта.

 

2. Лила Грејс Мос

 

Лила е ќерката на Кејт Мос. Сега има 19 години, а кариерата во модата ја започна на 14 години. На 16 години, Лила стана заштитно лице на Марк Џејкобс Бјути, а се појави и на насловната страница на списанието „Dazed“.

Лила има дијабетес тип 1 , а за време на модна ревија во Милано, таа прошета по пистата со нејзината инсулинска пумпа. Фановите на Лила се восхитуваа на нејзината храброст.

 

3. Сара Грејс Валерштет

Убавината на овој американски модел е опишана како „ етерична “. На училиште, Сара никогаш не размислувала за модната индустрија и се нарекувала грда, но високата мода стана нејзин билет за излез од малиот град во кој живеела.

Првата насловна страница на Сара на списанието беше за „Vogue Italia“, а нејзиното прво појавување во кампањата беше за „Prada“, која се верува дека е едно од најголемите достигнувања во бизнисот со моделирање.

 

4. Мона Тугард

Мона е родена во Данска и има данско, сомалиско, етиопско и турско потекло. Таа имала 12 години кога нејзиниот изглед првпат го забележаа модните агенти. На 15-годишна возраст, таа победи на натпреварот „Elite Model Look Denmark“.

Таа се појави во реклами за Прада, Луј Витон, Лове, Шанел, Макс Мара и Клое, а во 2021 година се појави на насловната страница на британскиот Вог.

 

5. Крис Грикаите

Крис е родена во Омск, Русија и случајно се приклучила на модната индустрија: нејзиниот пријател фотограф ја одвел во канцеларијата на рускиот Вог. Како резултат на тоа, Крис беше забележана. Од 2017 година, Крис е ексклузивен модел за ревиите на Прада, а таа ги отвораше и затвораше модните ревии за овој бренд.

Во моментов Крис живее во Њујорк, таа е пријателка со Каја Џордан Гербер, ќерката на Синди Крафорд и штеди пари за да и купи стан на мајка си.

 

6. Адут Акеч

22-годишната Адут од Јужен Судан често ја нарекуваат „втората Наоми Кембел“. На 2 декември 2019 година, таа ја освои наградата „Модел на годината“ на Британските модни награди во Лондон.

Агентите ја забележале кога имала само 13 години, но таа ја одложила манекенската кариера за 3 години. На 16 години, Адут дебитираше на модна ревија организирана од нејзината тетка и набрзо се појави на модна ревија на Сен Лоран. Адут двапати беше прогласена за „модел на годината“, според „Models.com“.

 

7. Софија Штајнберг

Во 2021 година, Софија Стајнберг беше на листата на Форбс како една од Русинките со најголем потенцијал. Софија е родена во Новосибирск, Русија пред 19 години. Прво, Софија работеше во Азија, а потоа се пресели во Европа. Во 2019 година, таа имаше пробив во нејзината кариера кога отвори модна ревија на Живанши.

Нејзината андрогина убавина стана многу барана. Во 2021 година, Софија се појави во речиси секое шоу во Париз и Милано, вклучувајќи ги и ревиите на Фендас, Сен Лоран и Диор. Нејзината иконска гримаса стана новото лице на високата мода.

 

8. Палома Елсесер

Палома никогаш не била навистина заинтересирана за високата мода. Студирала психологија и имала блог на Инстаграм. Токму таму ја забележа шминкерот Пет Мекграт кој на светот му претстави нов модел со плус сајз.

Палома има работено со „Nike“, „Fenty Beauty“, „Proenza Schouler“ и „Mercedes-Benz“. И во 2021 година, таа се појави на насловната страница на „Vogue“.

 

9. Адесува Ајгеви

Овој необичен модел е од кинеско, тајландско и нигериско потекло. Родителите на Ајдесува се научници за животна средина и мораат многу да патуваат поради работа. Така, и покрај тоа што е родена во САД, половина од својот живот го поминала во Нигерија.

Студирала хемија, па дури и интернирала за НАСА, но сепак се одлучила за светот на високата мода. Таа прошета на модните ревии на Диор, Луј Витон и Шанел.

Кои модели ви се допаѓаат повеќе – оние од 1990-тите или модерните модели?

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.