9 модни грешки што додаваат неколку години плус на вашата возраст и треба да ги избегнувате

Многу трендовски изгледи можат да додадат неколку дополнителни години во вашиот живот, ако на нив додадете и најмала несоодветна ситница. Затоа е важно правилно да ја анализирате вашата гардероба и сопствениот изглед, бидејќи во потрагата по трендови секогаш можете малку да претерате.
Понекогаш она што го избираме како модерен елемент може да изгледа сосема поинаку од сликата што ја создадовме во нашата имагинација. Затоа внимавајте!

1. Премногу деликатни бои

Понекогаш тенот не ви е како вообичаено, а ако додадете пастелни бои на бледо лице, можете да ги нагласите сите нијанси поврзани со возраста. За нежен изглед, експертите советуваат да користите беж нијанси, пастелно розова и сина или да додадете светол акцент на облеката.

 

 

2. Тотално црн изглед

Иако црната е универзална боја, а тотално црниот изглед е најпрактичен, сепак има одредена нијанса. И ова е создавање на ефектот на досадна и уморна кожа. Затоа, овој проблем може да се реши со опција слична на првата точка – освежете ја со други бои и светли акценти.

 

3. Преголеми работи

„Oversize“ е многу удобен и безвременски тренд. Важно е да се одржува рамнотежа во ваквите слободни изгледи за да се чувствувате удобно и да не се „давите“ во облеката. Затоа е најдобро да комбинирате широки елементи со елементи што се припиени до телото. На пример, качулка со хеланки или тесна маица со широки фармерки.

 

 

4. Застарени очила

Модата за очила полека се менува, па жените не обрнуваат често внимание на такви работи. Сепак, некогаш популарните модели можат да бидат целосно несоодветни во сегашноста.

 

 

5. Погрешна долна облека

Ова е важна работа не само за луѓето кои се обидуваат да ја зачуваат својата младост што е можно подолго со помош на стил, туку и за најмладите модни фанатици. Линијата што ја прави долната облека која го дели задникот на неколку делови – сето тоа се работи кои можат да го уништат и најгламурозниот изглед.

 

6. Застарени трендови

Следењето на најновата мода понекогаш може да доведе до плакар полн со застарени алишта. Бидејќи трендовите се менуваат со огромно темпо, најдобро е да изберете облека што изгледа безвременско и е дел од вонвременската гардероба.

 

 

7. Несоодветна боја на кармин

Според експертите, кафеавиот, длабок и мат кармин ги нагласува брчките и додава неколку дополнителни години. Наместо тоа, треба да размислите за сјајна боја на сјај или кармин.

 

 

8. Беж хулахопки

Бежовите хулахопки го расипуваат изгледот само во еден случај – ако ја потемнат кожата, што иако создава ефект на исончана кожа, ќе се разликува од главната боја на телото и лицето. Затоа, треба да претпочитате или тонови кои одговараат на вашата кожа или црни.

 

 

9. Премногу елементи

Експертите истакнуваат дека премногу додатоци и детали можат да направат да изгледате старо. Сепак, ова не е секогаш точно, бидејќи со добро избрани елементи, можете дури и да отстраните неколку од вашите сопствени години.

 

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *