9 надреални и морничави работи што им се случиле на луѓето среде бел ден

Надреалните и морничави работи не се случуваат само во темнината на ноќта. Тие можат да се случат во секое време, дури и во текот на денот. Многу луѓе можат да го докажат токму тоа со своите воодушевувачки приказни за мистериозните ситуации што ги доживеале.

1.

Поминував на прометна раскрсница и одеднаш се разминав со мојот совршен двојник. Ние се погледнавме пред да се поминеме еден со друг. Тотален момент на шок. Уште повознемирувачко што наместо да застанам и да разговарам или да се забавувам со целата биолошка случајност, мојата непосредна потсвесна реакција беше огромен внатрешен бес што се зголемуваше дека некој, некако, „ми го украл лицето“. Многу, многу чудно.

2.

Татко ми, брат ми и јас отидовме во кино еден ден. Беше околу 16 часот, па уште не беше стемнето. Отидовме до билетара да купиме билети и таму немаше никој. Погледнавме наоколу, немаше апсолутно никој во киното, немаше вработени, немаше други гости. Едноставно влеговме, гледајќи наоколу за да се обидеме да најдеме некој од кој можеме да купиме билет, но не можевме да најдеме никој друг. Сите филмови во секоја од кино салите што ги проверивме беа пуштени, но без никој друг внатре. Така, само седнавме и гледавме филм, а потоа заминавме без да видиме некој друг цело време, тоа беше многу надреално.

3.

Мојата средношколска девојка и нејзиното семејство зборуваа за духот во нивната куќа и секогаш велеа дека звучи како човек облечен во чизми што оди по ходникот. Сите бевме многу блиски и еден ден кога тие не беа дома јас само влегов и отидов во собата на мојата девојка и легнав на нејзиниот кревет додека ги чекав да се вратат. Еден човек во чизми полека одеше низ ходникот и застана веднаш покрај вратата од собата на мојата девојка, каде што лежев.

Го направив следното логично нешто и само се протнав низ прозорецот од нејзината спална соба. Тие се појавија неколку минути подоцна и ме прашаа зошто само стоев пред дворот и зошто не влегов внатре. Им реков дека го слушнав духот и се симнав низ прозорецот за да избегам. Тие се насмеаа. Среде бел ден, тотално морничаво и многу необјаснето

4.

Поминував покрај црквата еден ден кога имав околу 15 години, а пред еден од гробовите стоеше каубој облечен од глава до пети во чисто бело. Изгледа директно од филм. Неговиот шешир, кошула, елек, панталони и чизми беа толку бели, како неверојатно чиста бела боја како штотуку да ги облекол. Беше белец, имаше кратка кафена коса и беше тип со просечен изглед.
Постојано зјапав во него, трепнав, а потоа само го снема. Јас живеам во Обединетото Кралство, па беше чудно да се види некој што личи на каубој во секој случај. Не знам дали мислите ми се поигруваа со мене, но можев да се заколнам дека беше таму. Изгледаше толку реално.

5.

Кога бев тинејџер, бев кај еден пријател кога неговите родители и семејството не беа дома. Бев на неговиот заден трем и ги врзував моите чевли, а потоа се вратив во неговата куќа.
Врзување на моите чевли, акција од 20 секунди. НЕ! Влегувам внатре, а целото негово семејство се вратило дома, и тие седат на масата во кујната и вечераат, и ме прашуваат што правам таму. Зјапаат во мене како да сум луд и прашуваат зошто дури сега влегов.
Барам време, ми велат дека е 18:30 часот. Изгубив цел час правејќи акција од 20 секунди. До денес, сè уште немам поим што се случило или каде поминало времето.

 

6.

Набргу откако започнав со нова работа, случајно влегов со погрешен автобус за накај дома. Беше иста линија како и мојот вообичаен автобус, но имаше дополнителна рута што ме симнуваше еден или два километри од местото каде што требаше да бидам.
Штом стигна до крајот на линијата, го започнав моето патување пеш. Поминав покрај еден плац што беше двор за градежништво, полн со цементни обрасци и тешка опрема.
Видов нешто со аголот на моето око што ме запрепасти толку многу што почнав да викав. Тоа беше животно приближно со големина на мало куче со долги уши како зајак, но стоеше на задните нозе; и кога ме виде, полета, скокајќи како нешто како кенгур. Тој брзо трчаше само со задните нозе, а предните му беа напикани внатре. Беше брзо и исчезна толку брзо што го направи моментот уште повеќе надреалнен.

Мислам дека некои од нас го знаат чувството, како да сум видел нешто што не требаше да го видам. Јас го отпишав како некој вид на многу голем зајак во тоа време, но кога се вратив дома и направив малку истражување, зајаците не се движат така, ниту пак има видови што дури и оддалеку личат на тоа во мојата област. Можеби тоа беше некој вид на побегнато егзотично животно?

7.

Кога бев на факултет живеев на 11 кат во стан без балкон, а беше околу 16:30 попладне. Гледав еден човек како влегува во мојот стан околу 10 секунди пред да влезам внатре, и вообичаено ја заклучувам вратата зад мене (таа автоматски се заклучува однадвор).
Живеев со тројца цимери во тоа време, па само сфатив дека имаат гости, без никакво големо внимание. Ги ставив моите работи на каучот и отидов кон задната спална соба за да се поздравам со кој и да дојде. Моите цимери немаа поим за што зборувам.
Не беше голем стан, но барав насекаде. Моите цимери останаа во задната спална соба чудење. Во станот немало никој друг.

 

8.

Кога имав 15 години, со моето семејство отидовме на патување и една ноќ кампувавме во Големиот Кањон. Отидовме на ренџерско предавање околу 18 часот. Беше лето, па сè уште беше прилично светло кога се враќавме назад. Излеговме од патеката како кратенка и по одење забележавме светло напред.
Како што се приближивме, имаше човек кој седеше на маса во шумата со фенер. Имаше само едно дрвено биро како за во канцеларија во средината на шумата. Јасно се сеќавам дека имаше долги бакенбари и се чувствуваше како да е облечен како човек од 1800-тите. Татко ми нè повлече надолу кон патеката и тргнавме на својот пат.
Човекот никогаш не ѕирна, ниту погледна накај нас. Имаше двајца возрасни и тројца тинејџери, и сите се сеќаваме на настанот навистина јасно. Не верувам во духови, но немам објаснување за тоа што го видов. Како што стареев, мислев дека погрешно се сеќавам, но сите други во моето семејство велат дека го виделе истото.

9.

Имав околу 10 до 12 години кога одев накај дома со моето семејство. Моите двајца браќа трчаа напред, додека моите родители и сестра ми одеа позади. Бев на средина кога го добив овој нагон да погледнам напред (се занимавав со мојот iPod) и искрено не знам што видов.
Беше многу висок – веројатно 2-3 метри, слаба фигура обвиткана во целосно црно. Одеше малку подгрбавено и речиси како да куцаше, но брзо се движеше. Ја помина улицата од куќата на нашиот сосед и помина пред нашиот автомобил, каде исчезна. Требаше да можам да го видам врз основа на неговата висина, но буквално само исчезна.
Истрчав и барав насекаде и во нашиот автомобил, но ништо не најдов. До денес не можам да објаснам, но бев при здрав ум и знам што видов. Само посакувам да имам некои одговори.

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *