9 работи за стилот на Кинезите кои ги оставиле туристите изненадени

Целиот свет ужива во убавината на фустаните на модната дизајнерка со кинеско потекло Вера Ванг. Сe повеќе дизајнери влегуваат на светскиот пазар, внесувајќи елементи од нивната оригинална култура во облеката.

Ние се одлучивме да ги набљудуваме Кинезите и да сфатиме како се облекуваат во оваа земја.

 

Хулахопки со боја на месо

Кинеските жени често носат хулахопки и чорапи. И иако ова парче облека е повторно во мода оваа година, црните чорапи и хулахопки ретко се носат во Кина. Таквата слика се смета за премногу вулгарна. Во повеќето случаи, жителите на Средното Кралство односно Кина, избираат хулахопки со боја на месо.

Апостолки

Во Кина влечките се сметаат за евтини обувки. На улиците на големите градови, тешко дека воопшто ќе ги видите. Но, дома, Кинезите, напротив, често носат апостолки. А понекогаш дури и чуваат посебен пар за кога одат во тоалет.

Маици

И покрај фактот што вековните кинески традиции постепено ѝ го отстапуваат местото на западната мода, во Кина не е вообичаено премногу голи рамења и деколте. По правило, Кинезите, ако облечат маица со прерамки, облекуваат кошула или маица преку неа.

Костими за капење

Немојте да се изненадите ако на кинеска плажа не видите бикини, односно дводелни костими за капење. По правило, Кинезите, дури и младите, носат затворени едноделни костими за капење, понекогаш со здолниште.

Традиционални носии

И иако не шетаат по улиците во традиционални носии, понекогаш девојките носат qipao, женски фустан, за официјални состаноци. Qipao го носат и стјуардесите. Исто така, фустанот е училишна униформа во основните училишта во Хонг Конг.

Спектарот на бои

Црвената сè уште е една од најпопуларните бои во Кина. Особено за време на празници и фестивали. За да поминете како локален во Кина, облечете нешто црвено, по можност потемни нијанси.

Накит

Во 2019 година, кинескиот пазар на накит сочинуваше 32% од глобалниот. Жителите на Небесната империја претпочитаат уредни златни додатоци. А во Кина, вереничките прстени ретко се носат. Понекогаш љубовниците во оваа земја разменуваат прстени, но тоа е повеќе реткост отколку правило. Но, брачните парови носат венчални прстени. Жените на десната рака, а мажите на левата страна.

Чевли

Некои жени дури претпочитаат високи потпетици кога патуваат и без проблем се шетаат во нив по цел ден. Така, во Кина, многу жени носат штикли за работа или за на одмор.

Општ стил

Улиците на големите кинески градови се полни со модерно облечени луѓе. Понекогаш можете точно да заборавите каде сте – во Кина или во кој било европски град. Жените често избираат едноставни бои како црна, бела или беж.

Дали ви се допаѓа стилот на Кинезите?

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.