9 славни личности од мешани раси кои докажуваат дека различноста може да биде синоним за убавина

Генетиката работи на мистериозни начини. Понекогаш децата повеќе личат на едниот родител отколку на другиот или уште повеќе на роднини, баби и дедовци, чичковци или тетки. Во денешната компилација сакавме да покажеме како мултиетничката припадност им ја даде на овие познати личности нивната единствена убавина.

1. Мараја Кери

 

Оваа прекрасна пејачка е ќерка на американските граѓани Алфред и Патриша. Иако и нејзиниот татко и мајка се родени во Соединетите Држави, нејзиниот татко е со афро-американско и венецуелско-американско потекло, додека нејзината мајка е со ирско потекло.

 

2. Чарлс Мелтон

Овој згоден актер е роден на Алјаска. Покрај тоа што е Американец, низ вените му тече и европска и азиска крв. Неговиот татко е со англиско потекло, додека неговата мајка е Корејка по потекло.

 

3. Џејсон Момоа

Момоа има фасцинантен етнички микс. Неговиот татко е со домородно хавајско потекло, додека неговата мајка е со германско и ирско потекло. Тој, исто така, изјавил во интервјуа дека неговата мајка е исто така потомок на племето домородци Пауни, па оттука и неговата силна поврзаност и активизам во одбрана на домородните народи.

 

4. Зендаја

Оваа млада и талентирана актерка е со афро-американско потекло, со нигериски корени од страната на нејзиниот татко и германски и шкотски од страната на нејзината мајка. Таа шета низ филмските сетови уште од мала и не беше чудно што еден или двајцата нејзини родители ќе ја придружуваат. Интересно е што таа конкретно не личи на ниту еден од нив, туку е совршен спој на двете.

 

5. Криси Тајген

Оваа убава жена е баран модел, инфлуенсер и претприемач. Таа има навистина егзотична и уникатна убавина благодарение на магијата на генетиката. Додека нејзиниот татко е Американец со норвешко потекло, нејзината мајка е од Тајланд.

 

6. Двејн Џонсон

Познат како „The Rock“, Двејн ја започна својата кариера како борач, подоцна дозволувајќи му да глуми во акциони филмови. Неговата страст за борење тече и во неговото семејство. Неговиот татко, африканско-канаѓанец со ирско потекло, не бил само борач, тој бил првиот светски шампион во боја во категоријата борење таг тимови. Во исто време, овој спорт беше важен и од страната на неговата Самоан мајка: и неговиот дедо и баба имаале силно присуство во светот на борењето.

 

7. Ванеса Хаџинс

Од страната на нејзиниот татко, Ванеса има ирско, француско и индијанско потекло. Од страната на нејзината мајка, таа има азиско потекло. Мајката на Ванеса е родум од Филипини.

 

8. Меган Маркл

Војвотката од Сасекс има уникатен тип на убавина. Всушност, нејзиното лице е рангирано како едно од најубавите во светот, според научниците. Нејзините пропорции се речиси совршени. Таа, исто така, е горда на нејзината мешана етничка припадност: нејзиниот татко е Американец со германско, англиско и ирско потекло, а нејзината мајка е Афроамериканка со нигериско потекло.

 

9. Хали Бери

Незапирливата Хали Бери е исто така славна личност од мешана раса. Нејзиниот татко и мајка се запознале додека работеле во истата болница. Тој бил асистент, а таа медицинска сестра. Од страната на нејзиниот татко, Хали наследила афро-американска етничка припадност, додека од страната на нејзината мајка, по потекло од Ливерпул, Англија, таа наследила кавкаска етничка припадност.

 

Бонус: неверојатниот Џеси Вилијамс

Ако не можете да се сетите кој е тоа, можеме да ви дадеме неколку индиции: за почеток, тој бил дел од безброј листи за машка убавина, вклучувајќи ги и најатрактивните мажи на списанието „People“, рангирани на дванаесеттото место. Со темен тен и сини очи, овој актер ги украде срцата на сите фанови на анатомијата на Греј додека ја толкуваше улогата на хирургот Џексон Ејвери.

Сè уште не знаете кој е тој? Тој е совршен пример дека различноста може да биде синоним за убавина. Етничката мешавина на неговите родители, Афроамериканец од страната на неговиот татко и Швеѓанецот Американец од страната на неговата мајка, му даде на овој актер уникатна фигура што е невозможно да се занемари.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *